Bób cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Bób

Post »

W pewnym niemieckim poradniku, przetłumaczonym na język polski na początku lat 80-tych, na którego okładce jest narysowany ogrodnik z ogórkiem jego wzrostu, piszą, że w sprzyjających warunkach bób można wysadzać już pod koniec lutego. Poradnik ten jest bardzo ciekawy, nie pamiętam tytułu, ale uczyłem się z niego przez dwa sezony. Czy ktoś z Was próbował sadzić kiedyś już pod koniec lutego ? Ja w ubiegłym roku sadziłem dokładnie 12 marca. Trochę długo musiałem czekać na wschody ale wszystko jednak wyrosło :)
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
wojtekman
200p
200p
Posty: 237
Od: 26 lut 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: żmigród

Re: Bób

Post »

ja rok temu posiałem chyba 7 marca, i wszystko urosło. Nie wiem co do odmiany Bizon podany jest siew końcem marca, początek kwietnia. Coś się stanie (zmarznie) jak posieje go w sprzyjających warunkach tak np. 10marca? W sumie bób znosi małe temp. poniżej zera. Ciekawe jak to się tyczy tej odmiany
Maciej od bobu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 23 sty 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób

Post »

wojtekman i tylko 300 kg polifoski na 1 ha?:)

a co myslisz o odmianie bachus?
wojtekman
200p
200p
Posty: 237
Od: 26 lut 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: żmigród

Re: Bób

Post »

tak tylko 300kg ponieważ były tam ziemniaki a poza tym, jesienią dałem obornik. Na wiosne ziarno przed siewem będę zaprawiał nitraginą.
Bachus jest ok, fajne się go łuska. Nie kładzie się podczas mocnej ulewy, a jeśli już to sam się podnosi, więc wszystko z tym ok. Miałem go 2 lata. Teraz eksperymentuje z Figaro i Bizonem(zamiast Bachusa)
Maciej od bobu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 23 sty 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób

Post »

no tak ja tez własnie pierwszy raz figaro w tym roku;)

a powiedz mi czemu mi górne kwiaty spadaja ? mysle ze to własnie wina nawozu bo za malo dawałem ...

a sadzisz bób ręcznie wszystko?
Awatar użytkownika
stokrotka-77
200p
200p
Posty: 380
Od: 21 lut 2011, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska
Kontakt:

Re: Bób

Post »

Grosiku, ja bób pryskam wiejskim tłustym mlekiem od chłopa kiedy tylko zobaczę pierwsze mszyce i sprawdza się rewelacyjnie. :D polecam.
wojtekman
200p
200p
Posty: 237
Od: 26 lut 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: żmigród

Re: Bób

Post »

Maciej, pisali wyżej o przyczyny niezawiązywania strąków. Aha, jeszcze powodem może być to, że nie pryskasz drugi raz po zawiązaniu strączków z pierwszego piętra nawozem dolistnym :). Tak sadzę ręcznie ale niestety w tym roku tylko 10a;) A ty jaką powierzchnię zaplanowałes na ten rok? Siałeś może kiedyś Bizona? :wink:
Maciej od bobu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 23 sty 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób

Post »

aha no dzięki ;)

ja tam mysle 40a w tym roku .
tak bizona co roku sieje , jest okey ;)
chociaż ten figaro ma byc szal ;:138
wojtekman
200p
200p
Posty: 237
Od: 26 lut 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: żmigród

Re: Bób

Post »

a kiedy bizona wysiewasz do gruntu? :roll: :wink:
Maciej od bobu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 23 sty 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób

Post »

tak jak inne odmiany ;)
jak tylko pogoda na to pozwoli
wojtekman
200p
200p
Posty: 237
Od: 26 lut 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: żmigród

Re: Bób

Post »

Dzięki :wink: to tylko zakładając teoretycznie, że wysiejemy np. 10 marca to według tego co podaje producent okres wegetacji 70-75 dni. Czyli zbiór odbędzie się końcem maja, no dajmy na to pierwsze dni czerwca. Czy takie terminy są możliwe?
Maciej od bobu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 23 sty 2013, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób

Post »

z lat poprzednich ,to ja zaczynałem tak koło 15 czerwca z bobem , ale licze ze z tym roku ten figaro bedzie szybszy ;)
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Bób

Post »

Ja bym chciała wiedzieć co zrobić aby mój bób w tym roku nie został zjedzony przez mszyce (tak jak to było zeszłej wiosny) buuuuu...... jak patrze na bób Przemka to nie ma mowy abym ponownie nie zaryzykowała jego posadzenia ;:138 , obawiam się jedank że znowu zaliczę porażkę--
ja czytałem chyba w tym wątku aby w pobliżu zakopać skórkę banana,a sadzić bób można jak najwcześniej nawet w lutym jezeli ziemia da aby w nią coś wsadzić.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”