Bób cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W Niemczech podobno jedzą bób razem ze strąkami ale ja wolę poczekać jeszcze troszeczkę by dorosły nasiona.
Awatar użytkownika
ruda147
50p
50p
Posty: 95
Od: 19 lut 2010, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Bób

Post »

czy to prawda ze mozna spryskac bob zaatakowany mszycą popiołem i tytoniem rozcienczonym w wodzie?
aciek
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 lut 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Bób

Post »

Mój bób też ma już strąki :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Bób

Post »

Aciek, naliczyłem na twoim zdjęciu 12 strąków na jednej łodydze. Ładna plenność, z jednego ziarna jakieś 50 nowych.

I przy okazji pytanie, czy wszystkie strąki należy zachować, czy też usunąć najmłodsze żeby starsze dały szybciej większe ziarna?
aciek
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 lut 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Bób

Post »

Jankiel, ale Ty jesteś spostrzegawczy :-) Aż sama zaczęłam liczyć :-)
Co do usuwania strąków, to nie mam pojęcia. Pierwszy raz w tym roku wysiałam bób, ale może ktoś z forumowiczów będzie wiedział.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Bób

Post »

Pikne macie te boby, u mnie dopiero kwitna, no i wlasnie zauwazylam , ze u Was kwitnie na bialo/czarno a u mnie na bialo :roll: kwestia odmiany???? i nie widze pszczolek kolo niego :( Mszyc tez brak ;:138 Pierwszy raz wysialam bob i jestem totalnym prawiczkiem..bedzie cos z tego?
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Bób

Post »

Rybka, bób, pomidory, groch, fasola są samopylne, pszczoły nie są do zapylania potrzebne. Wystarczy, że czasem zawieje wiatr i poruszy rośliną, a wtedy pyłek się osypuje i robi co trzeba.
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bób

Post »

ile w jedeny strąku bywa nasion, 4-5 szt? I kiedy jest zbiór bobu? Jak to rozpoznać po roślinie?
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Bób

Post »

Ratujcie! Cały bób mam obsypany mszycą, od dwóch tygodni spryskuje rośliny gnojówką z pokrzywy rozcieńczoną z wodą bo słyszałem że to świetne na maszyce, tymczasem jest coraz gorzej. Zaczołem spryskiwać kiedy mszyc było mało, jest ich coraz więcej! To nic nie daje!!! :( Co robić, wykarczować wszsytko i dać na kompostownik, czy jest jeszcze jakaś nadzieja?
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Bób

Post »

Samo pryskanie gnojówką, nie uśmierci mszyc, trzeba je spłukać, tu nawet gnojówka nie jest konieczna, wystarczy zwykła woda pod ciśnieniem, ale trzeba to robić dość regularnie, bo te mszyce co mają skrzydła wracają. Gnojówka może je tylko zniechęcić i wzmacnia rośliny. Teraz możesz spróbować obciąć czubki, bo tam tych diablic jest najwięcej, a resztę spłukać dokładnie, wyjście drugie to chemia np. decis.
Dorota
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Bób

Post »

No faktycznie mszyca w tym roku na bobie śmiało sobie poczyna , i co ciekawe pojawiają sie różne jej odmiany . Na początku była jasno brązowa , potem zielonkawa , a teraz pojawily sie kolonie czarne jak smoła ... Dobrze sie je likwiduje prostymi środkami typu Sherpa , Karate , Decis itd . , ale zabiegi powtarzać trzeba co jakiś czas. A uszczykiwanie teraz to raczej nie najlepszy pomysl , bo na dole za wiele strąków nie ma ( majowa pogoda ..) , teraz dopiero bób fajnie wiąże . Problem z tym tylko ,że już ma 1,2metra wysokości i bez sznurków wspierających sie chyba nie obejdzie ... Siałem dość rzadko , po 1 szt co 30-35cm i rośliny rozrosły sie o 3-4 jednakowo mocnych łodygach , i w sumie dosyć gęsto to wygląda teraz . W zasadzie nie ma nic miejsca wolnego , ciekawe czy przy gęstszym sadzeniu rośliny sie też tak rozkrzewiają ? Ziemie w tym miejscu mam co prawda mocno przenawożoną , zaznaczam .
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Bób

Post »

Marek-BB pisze:Ratujcie! Cały bób mam obsypany mszycą
Ja mam małe poletko bobu 1 metr na 5 metrów. Tuż po rozpoczęciu kwitnienia pojawiły się obficie mszyce, prawie na wszystkich roślinach. Wiec ja (21 maja) do sklepu, kupiłem Decis (2x4ml), a w aptece strzykawkę i iglę, bo Decis w płynie. Zrobiłem litr mszycowej trutki (400 mikrolitrów Decis na litr wody) i po mszycach, a plynu starczyło jeszcze na mszyce na kilku drzewkach owocowych i na moich ulubieńców kwieciaki malinowce. Od tamtego czasu tylko raz urwałem wierzchołek jednego bobu bo parę mszyc się zabłąkało.

Decis to przyjaciel bobu.
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: Bób

Post »

Frant u mnie bób posiałem gęściej i nie rozkrzewia się; ale z tą wysokością to rzeczywiście w tym roku poszedł na maksa.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”