pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ulah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 maja 2011, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Post »

Witam, pierwszy raz w tym roku posadziłam pomidory w nowej mini szklarni. Niczym ich nie pryskałam, podlewam tylko co 3 tygodnie wodą z nawozem (taki jakiś do pomidorów ogólny). jakieś 2 tygodnie temu zauważyłam, że liście na jednym krzaczku zaczęły się zwijać pod spód. teraz jest coraz więcej takich liści i zaczynają się zwijać też na innych krzaczkach. Nie ma żadnych przebarwień, liście nie są zwiędnięte. Podejrzewam, ze brakuje im jakiś składników, ale nie mam pojęcia czego.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
padrito
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 1 lip 2009, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Post »

Azotu chyba już mu starczy sądząc po ciemnozielonej barwie-wygląda na nadmiar N.
Masz tu http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1835 zwięzły i ciekawy artykuł, w który Twój problem też się wpisuje. Fakt, że jest stary, ale jak najbardziej aktualny.
" Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że ci się to przytrafiło." - Gabriel García Márquez
ulah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 maja 2011, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Post »

w takim razie co zrobić żeby miały mniej azotu? bo coś czytałam, że od nadmiaru azotu jest mało owoców i długo dojrzewają. a właśnie na tym krzaczku jest najmniej owoców, a na początku- wiosną większość kwiatków poodłamywała się, dopiero teraz, jak na razie, wszystkie zawiązują owoce.
ulah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 maja 2011, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Post »

czy to po prostu trzeba teraz potasu? bo jak czytam co jest od namiaru azotu i niedoboru potasu, to wszystko mi tu pasuje. No i widziałam, że nadmiar azotu reguluje się potasem? już lecieć do sklepu po potas?
Awatar użytkownika
padrito
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 1 lip 2009, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Post »

Podlewasz je co 3 tygodnie nawozami, czy w międzyczasie lejesz im też samą wodę.
Jeśli są podlewane tylko co 3 tygodnie to jest to stanowczo za mało.
" Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że ci się to przytrafiło." - Gabriel García Márquez
ulah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 maja 2011, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Post »

nie no, bez przesady, podlewam je codziennie, nie za mocno. ziemia jest cały czas wilgotna, ciemna, ale nie przemoczona.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Post »

Ulach, pokaż wierzchołek pomidora. Ten najwięcej powie co potrzebuje.

Pozdrawiam, kozula
ulah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 maja 2011, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Post »

zrobiłam zdjęcia dwóch krzaczków, najbardziej powyginanych: Obrazek Obrazek Obrazek
a jeszcze wczoraj zauważyłam na liściach pierwszego żółte plamki, ale tylko na tych większych liściach, na młodych nie ma: Obrazek
Proszę o podpowiedź, bo martwię się o moje pomidorki i nie mogę się skupić na nauce na egzamin ;)
ulah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 maja 2011, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Post »

Ejjjjj, noooo!!!! ktoś mi coś poradzi czy już nie ma dla mnie ratunku!!!!!!!!!!!!!!!!
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Post »

Ucz się dziewczyno do egzaminu spokojnie. Twoim pomidorom nic nie jest. Te plamki na najstarszych liściach ,to może być początek niedoboru magnezu. Jak się pogłębią te plamy lub staną się bardziej liczne to pryśniesz siarczanem magnezu i po bólu.

Powodzenia
ulah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 maja 2011, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pozwijane liście pomidorów- co to może być?

Post »

w takim razie mam jeszcze jedno pytanie. Mam dwa krzaczki żółtych koktajlowych, chociaż wyrosły dość duże jak na koktajlowe. jeden krzaczek wygląda normalnie ale drugi ma żółte liście. co mu może być? Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”