Pomidory (scherolla) - czy dobrze posadziłem?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
aks
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 10 paź 2007, o 12:15
Lokalizacja: 3miasto

Pomidory (scherolla) - czy dobrze posadziłem?

Post »

Miałem je posadzić w sobotę ale zauważyłem, że usychają od dołu liście i w trybie alarmowym posadziłem je jeszcze dzisiaj (faktycznie korzenie już nie mieściły się w dużych pojemnikach). Zasadniczo nie obrywałem zżółkniętych liści i posadziłem tak jak na zdjęciu. Dostrzegłem, że z kącików dolnych pożółkłych liści i tuż poniżej wyrastają nowe liście. Zastanawiam się czy jednak nie powinienem ich poobrywać i wtedy posadzić głębiej - aż po zdrowe liście. Obrazek
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Nie wiem czy dobrze zrobiłes, ale ja zrobiłbym tak samo (ciutke powyżej pierwszych liścieni):)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

To normalny objaw żółknięcia dolnych liści. Oberwij je. Dolne liście nie mogą dotykać ziemi. Pomidory zawsze sadzimy głębiej niż rosły w doniczkach.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Aks-powinieneś oberwać najniższe dwa-trzy liście i posadzić głębiej niż rosły (aż do poziomu pozostałych najniższych liści).Z tego fragmentu łodyga wytwarza korzenie-więc zwiększa sie możliwość wykorzystania wody i skł. pokarmowych przez roślinę.Ponieważ dopiero posadziłeś można je jeszcze szybciutko przesadzić głębiej, lub oberwać te pożółkłe liście i obkopczykować łodygi.A te zielone zawiązki , które zauważyłeś na miejscu odpadniętych liści- to nie nowe liście, to są pędy.W zależności od formy prowadzenia pomidora- na jeden pęd, lub dwa, lub trzy-zostawia się najniższe, a pozostałe należy usuwać sukcesywnie.
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

Wyrastające zdrowe pędy i liscie pomidorów które obrywamy w trakcie wegetacji można wykorzystać do uzyskania gnojówki,150 g liści zalać 10 l wody.Stosować po zakończeniu fermentacji.Przyspiesza wzrost pomidorów. ;:23
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”