Pomidory - choroby i szkodniki - cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Erazm pisze:Robercie weź porażonego pomidora i pokaż go w Sacji Kwarantanny i Ochrony Roślin. To chyba jakis wirus.
Choroba póki co zatrzymała się na 2-ch pomidorach z odmiany AURELIUS,pozostałe nadal rosną i nie występują na nich symptomy choroby. .Jak wcześniej pisałem traktuję je chemią.
A teraz dla wyjaśnienia ,przycisnąłem producenta rozsady i przyznał się ,że u niego również pomidory podobnie chorują.Teraz skłaniam się do moich wcześniejszych przypuszczeń ,że choroba powstaje na etapie produkcji rozsady i ujawnia się dopiero po posadzeniu.
Niedawno odwiedziłem znajomego który zawodowo zajmuje się produkcją rozsad(również pomidorów).
To co zobaczyłem to tragedia (dla niego) plantacja pomidorów podobnie porażona jak u mnie ale w stadium klęskowym.
Wg.jego relacji stracił ok 900 szt.pomidorów ,które padały etapowo.Aż żal było patrzeć niektóre krzaczki już porażone mają spore owoce na kilku gronach.
Choroba u niego występuje od kilku lat.(ale nie co roku).
Oczywiście szukał pomocy ,poddała się Okręgowa Stacja Chemiczno Rolnicza,Wydział Ogrodniczy jednej z wyższych uczelni .Sugestie były ,że chyba to jakiś wirus ,zalecenie zaprzestać produkcji na kilka lat i dokładna dezynfekcja szklarni i urządzeń.

I na koniec jeszcze jedna ciekawostka.Skąd pochodzą nasiona pomidorów (tych zagranicznych).Sprawdziłem na opakowaniu u mojego producenta rozsady.
Megana F1- Łotwa
Aurelius F1-Tajlandia
Kiveli F1- Peru !!!
Ciekawe prawda .Oczywiście opakowania firmowe w moim przypadku SVS.
I skąd te dziwne choroby?Obym się mylił.
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

W zasadzie wszystko jasne. Odkazić ziemię i kupić sadzonki u innego producenta albo robić samemu z nasion z pewnego źródła.
Pozdrawiam Krystyna
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Niestety c.d. choroby wczoraj kolejne dwa pomidory poszły do kosza .
Szkoda bo miały już małe owocki.
Od wykrycia choroby wykonałem dwa zabiegi MIEDZIAN-em i jeden TOPSIN-em.
Ciekawe czy opanuję chorobę.
Awatar użytkownika
sebastian13
50p
50p
Posty: 74
Od: 1 maja 2007, o 19:49
Lokalizacja: Wieruszów

Post »

Niestety Erazmie, musze powiedzieć, ze oprysk pomidorow miedzianem 50 WG nie jest pozadane ponieważ to jest chemia i w dodatku nie zawsze skuteczna. Raz sprobowalem i juz nigdy tego nie zrobie. Od 1,5 roku opryskuje pomidory zwyczajnym najlepiej 15 % mlekiem i sie bardzo dobrze sprawdza. W 100% zadnej choroby. Wiem o tym od ludzi ktorzy od lat uprawiaja ekologicznie.
Pozdrawiam sebastian
Najkrótszą drogą do zdrowia jest droga do OGRODU!! Zapraszam serdecznie do mnie
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=5103
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Erazm pisze:Robercie weź porażonego pomidora i pokaż go w Sacji Kwarantanny i Ochrony Roślin. To chyba jakis wirus.
Byłeś u nich?
sebastian13 pisze:...Od 1,5 roku opryskuje pomidory zwyczajnym najlepiej 15 % mlekiem i sie bardzo dobrze sprawdza. W 100% zadnej choroby. Wiem o tym od ludzi ktorzy od lat uprawiaja ekologicznie.
Pozdrawiam sebastian
Sebastianie przeczytaj o mleku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ight=mleko
Pozdrawiam Andrzej.
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Erazm pisze:Robercie weź porażonego pomidora i pokaż go w Sacji Kwarantanny i Ochrony Roślin. To chyba jakis wirus.
Byłeś u nich?

Przepraszam Erazmie ,dopiero teraz przypadkiem otworzyłem mój stary temat.
Odpowiadam .Nie byłem ,ponieważ wyrzuciłem chore pomidory tak jak pisałem wyżej .
Nowe objawy choroby nie wystąpiły.Tak szczerze mówiąc to nie wiem który z środków powstrzymał chorobę, bo stosowałem je w bardzo krótkich odstępach czasu .Pozdrawiam.
wierch
50p
50p
Posty: 85
Od: 16 paź 2005, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bochnia

Pomidor choruje

Post »

Mam pomidorki w gruncie i dolne liście wygladają tak
Obrazek Obrazek
za wszystkie opinie dziekuje z góry
pozdrawiam


Po kliknieciu na zdjęcie a następnie naciśnieciu na znaczek Obrazek obraz dodatkowo się powiększy.
Erazm
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Chyba to zaraza ziemniaczana. Zerwij chore liście i wykonaj oprysk. Czym opryskać sprawdź tu zaraza ziemniaczana
Pozdrawiam Andrzej.
Mała Ogrodniczka

Post »

Hmm, a u mnie zaraza wygląda nieco inaczej - liście nie żółkną, tylko dostają brązowe plamki i zwijają się. Zasychają na brązowo, nie żółto.
Niemniej, teraz jest okres, kiedy pomidory łapią zarazę - i tak trzeba opryskać. W stadium choroby już chyba tylko chemią.
Podobne objawy daje też niedobór magnezu.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

W tym linku są opisy wszystkich chorób pomidorów ze zdjęciami: http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... &t=choroby
Pozdrawiam Andrzej.
trw66
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lip 2006, o 10:06

Post »

Nie jest to zaraza ziemniaczana. Objawy wskazują na alternarioze pomidora
wierch
50p
50p
Posty: 85
Od: 16 paź 2005, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bochnia

Post »

Opryskałem Dithane zobaczymy jaki efekt bedzie
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”