Zapylenie pomidorów,hormonizacja,brak owoców

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

Ja osobiście nie stosowałem. Wolę posadzić 2 krzaki przy jednym paliku niż jeden opryskiwany hormonami. Owoców mam tyle samo.

Na forum jest wątek :

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=8&t=71255
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

W kwiatach pomidora gibreliny głównie wpływają na żywotność pyłku.Stosowany jednorazowo rozkłada się podczas kilkutygodniowego okresu wzrostu owoców.Ale to tylko czysto teoretyczne dywagacje ,gdyż takiego środka nie będziemy używać ponieważ się go już nie produkuje.Hormonami wzrostu za to raczymy się w inny sposób.Przykład pierwszy z brzegu.Dobrze mieć własny drób biegający po podwórku,skubiący trawę i karmiony ziarnem.Pomidory prowadzę na jeden pęd i nie uprawiam ich także metodą 2/1 gdyż kosztem smaku musiałbym im dużo więcej dać jeść,a nie o to chodzi. W przeciwnym razie dorobiłbym się dużej ilości śrutu,a nie pomidorów.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

Dyskusje na temat kwasu giberelinowego proszę prowadzić tu :arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=8&t=71255
a na temat pomidorów dwóch przy jednym paliku tu :arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 75&start=0
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

Przepraszam.Poprawię się.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

Zawsze w lecie mamy kilka skrzynek z pomidorami na balkonie o wystawie południowej, łodyżki podwiązuje sznurkiem do ściany i ładnie rośną, kwestię zapylania załatwiają nam trzmiele i pszczoły.Z tych kilku krzaczków pomidorów wystarcza na całe lato do codziennego spożycia, na przetwory bierzemy te z folii i gruntu.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

Po wpisaniu w necie hasła "budki dla trzmieli" znalazłem taką gotową budkę.Można by ją również wykonać samemu.Ciekaw jestem czy zainstalowanie takowej budki przy wejściu do tunelu foliowego zwabiłoby nasze krajowe trzmiele do odwiedzenia kwiatów pomidora.Dodatkowo można by wysiać obok tunelu rośliny wabiące te pożyteczne owady.Co myślicie w tym temacie,a może ktoś próbował już tej metody?
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

W dużych namiotach produkcyjnych trzmiele jak najbardziej.Natomiast w naszych kilku metrowych,niestety nie jest tak wesoło.Trzmiele obijają się o folię,wpadają w załomy folii,często są mokre i w sumie bezradne.Kilkanaście razy dziennie,aby uchronić je przed śmiercią wyłapuję do słoika i wypuszczam na zewnątrz ;:145 ;:185 .Dodam,że od 3 lat pod balkonem,mam gniazdo trzmieli w odległości 1,5 m od namiotu foliowego.Najlepiej lubię je obserwować na kwiatkach,szczególnie na lawendach.Piękne to i szkoda mi każdej sztuki. ;:3 ;:3
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

Racja, lawenda bardzo przyciąga trzmiele. Na tarasie mam dużo lawendy i zawsze jest przy nich wielki ruch. W tym roku na tarasie obok lawendy zagoszczą pomidory w donicach, więc mam nadzieję, że trzmiele przy okazji też je obsłużą :D
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

I tu jest ten ból.Poza tym w uprawach towarowych są to specjalnie hodowane trzmiele przystosowane do warunków.Nasze gdy tylko przyjdą upały omijają folię dalekim łukiem.Czasem tylko przed południem jakiś się zapląta i się udziela,a gdy tylko temperatura wzrośnie uciekają gdzie pieprz rośnie.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

To fakt- w namiocie za gorąco i zbyt wilgotno dla nich. Ale jakby przy wejściu w namiocie postawić donicę z kwitnącą lawendą,to może chociaż z rana by wpadały :wink: :D
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

Do tego ulubioną przez trzmiele naparstnicę purpurową, koniczynę, nasturcję ... i na pewno się nie oprą :D
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

W uprawie amatorskiej wystarczy potrząsanie krzewami, trzmiele mogą spowodować zapylenie krzyżowe i lepiej nasion z tych pomidorów nie zbierać.
Można też opryskiwać grona Betoksonem lub borem według przepisu forumowicz.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory - Zapylanie

Post »

Lawendę dla trzmieli dziś zakupiłem.Będzie docelowo rosła obok tunelu gdzie będą rosły pomidory z których nasiona nie będą pozyskiwane.Tam gdzie będą krzyżówki o wyborze środka jeszcze nie zdecydowałem.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”