Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Szparagi

Post »

Szparagi również można dzielić jesienią. Ja co prawda nie dzieliłem celowo. Wykopałem żeby je przenieść, a przy okazji zostało tyle, że prawdopodobnie odrośnie.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
cianek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 lut 2012, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szparagi

Post »

Jeżeli powtórzę pytanie to przepraszam.
Kiedy najlepiej zbierać nasiona szparagi jest jakiś konkretny miesiąc ?
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Szparagi

Post »

jak nasienniki zmienią kolor z czerwonego na brązowy,wtedy są dojrzałe

-- 9 wrz 2013, o 21:31 --

jak nasienniki zmienią kolor z czerwonego na brązowy,wtedy są dojrzałe
pozdrawiam Karina
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Szparagi

Post »

Witam,
Siałam szparagi sama, nasiona z francuskiej firmy, odmiana Argentouille jeśli dobrze pamiętam. Dobrze wzeszły, rok je szkółkowałam w pojemnikach, potem na wiosnę wsadzałam w miejsce stałe. W zeszłym roku musieliśmy zadziałać coś na chwasty, bo nie dawałam rady z perzem... Po gruntownym oczyszczeniu poletka założyliśmy agrowłókninę, polecam od razu przy zakładaniu "plantacji", my musieliśmy się gimnastykować z już wyrosłymi pędami :) ale co się ułamało to się zjadło :D do jesieni rośliny się ładnie rozrosły, jedyny problem to poskrzypka szparagowa, pojawiła się znikąd... Myślę, że będzie potrzeba opryskania po zbiorach. W tym roku będzie pełnoprawny zbiór, domowa plantacja ma już 3 lata :D

Obrazek Obrazek Obrazek
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szparagi

Post »

Z opryskiem może być problem, bo szparagi to też jednoliścienne, odpadną więc zwykłe środki przeciw trawom...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Szparagi

Post »

Oprysk na szkodnika nie powinien mieć wpływu czy to jedno czy dwuliścienne. Poskrzypka to chrzaszcz :) nie ma typowych zaleceń dla szparaga bo to roślina "niszowa", ale myślę, że jakiś preparat na stonkę podziała.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szparagi

Post »

Aaaa, sorry, opryski na perz mi się skojarzyły - bo z poskrzypką nie mam problemu (odpukać) za to z perzem owszem, chociaż na szczęście nie w szparagach i stąd taka obsesyjka.
Zielonym do góry!!!
margo_grace2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 mar 2014, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

szparagi białę

Post »

Czym okrywacie szparagi aby mieć białe ?? :idea:
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2429
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Szparagi

Post »

Aby szparagi były białe trzeba po prosty uformować wał z ziemi .Ja w tym roku będę prowadziła szparagi na zielone , delikatne odkopywanie ,odcinanie i zakopywanie z powrotem już mi się sprzykrzyło w dodatku domownicy twierdzą ,że wolą zielone :roll:
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szparagi

Post »

Ja też wolę zielone. Mają dwie ważne zalety są smaczniejsze i mniej z nimi pracy :D
kik81
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 9 sty 2014, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa k.Poznania

Re: Szparagi

Post »

cd..
I są dużo cieńsze, nie trzeba ich obierać - tylko na patelnie z masełkiem....pycha.

Dlatego właśnie zasadziłem 20 kupnych karp szparagów na zielone własnie.

Wcześniej na innej działce miałem z nasion - na białe. Z nasion pierwsze zbiory miałem po 3 latach - liczę że sadzenie gotowych karp skróci ten czas do 1,5 roku (saziłem na jesień).
Pozdrawiam Krzysiek
margo_grace2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 mar 2014, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. O kopczykowaniu czytałam Interesuje mnie jednak okrywanie np. folią. Wyczytałam, ze najlepsza byłaby włóknina perforowana biało-czarna. Niestety nie widziałam aby była dostępna w ilościach detalicznych ( jak dla zwykłych działkowiczów). Zastanawiam się nad zastąpieniem jej zwykłą, przepuszczalną włókniną czarną. Co o tym sądzicie??. ;:131
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szparagi

Post »

Zależy, ile tego masz - jeśli to duża uprawa, to może i warto inwestować w jakieś super wynalazki, ale na ogrodowo-działkowe uprawy wystarczy zwykła folia - czarna lub nawet przezroczysta, jak to bywało na początkach tego sposobu uprawy.
Natomiast powinna to jednak być folia, nie włóknina. A perforacja do tego była po to, aby wyciągać szparagi bez zdejmowania folii - przez otwory właśnie, tylko nadal w warunkach małego ogrodu wygodniej chyba by było odkryć całość...

Jeśli chcesz się bawić w odkrywanie i przykrywanie (skoro pytasz o folię czarno-białą) to myślę, że można by dać folię przezroczystą, a POD NIĄ włókninę - dla koloru: białą lub czarną zależnie od tego co w danym momencie chcesz osiągnąć.

Szczerze - mnie by się nie chciało. Wolę zielone.
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”