Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Szparagi

Post »

Moje też już zaczynają kiełkować :) pierwsze plony w tym roku :)
Kasencja

Re: Szparagi

Post »

U mnie też się wybijają. Ale na jedzenie ich, poczekam jeszcze rok :wink: .


Obrazek
margo_grace2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 mar 2014, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

Dzięki za informacje i zdjęcia, które są zachęcające. ;:138
novito
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 wrz 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mogilno

Re: Szparagi

Post »

Ja swoje szparagi przywiozłem z niemiec jakieś 6 lat temu. Miałem "przyjemność" pracować tam przy zbiorach z upraw ekologicznych. Przywiozłem młode karpy, nadwyżki z plantacji, odmianę typu "jumbo", grube pędy. Uprawiam je bez żadnej chemii, są totalnie bezproblemowe. Co roku około 20 marca robię kopce, zbieram do około 10 lipca, potem kopce rozgarniam i pozwalam im rosnąć w samopas. Części nadziemne zbieram dopiero na początku marca, stanowią dodatkowe okrycie na zimę, zabezpieczając karpy przed mrozem.
Awatar użytkownika
martam80
100p
100p
Posty: 176
Od: 26 lut 2012, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą Lubuskie

Re: Szparagi

Post »

Czy kilkuletnie(4 lata) szparagi można przesadzić? W zeszłym sezonie już mieliśmy bardzo ładne zbiory. Kupiliśmy nową działkę i szkoda nam zostawić te szparagi na starej, która idzie na sprzedaż.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Szparagi

Post »

Prawdopodobnie jest to możliwe, tylko kłopotliwe, czteroletnia karpa nie jest jeszcze taka wielka. Korzenie szparagów rosną centrycznie, jak u cebuli. Są mięsiste i kruche, dlatego odkopywanie ich będzie żmudne. Nie wiem jak zareaguje na częściowo urwane lub ucięte korzenie. Jeśli gleba jest lekka i przepuszczalna, będzie łatwiej je wykopywać. Można po odkryciu serca karpy iwiększości korzeni spróbować wymyć ziemię wodą pod lekkim ciśnieniem. Po całym zabiegu aż do wkopania w nowe miejsce trzeba korzenie zabezpieczyć przed wysychaniem. Transport może w jakieś dużej misie, bali, w zależności od masy korzeni, zwilżonych, przykrytych folią.
Awatar użytkownika
martam80
100p
100p
Posty: 176
Od: 26 lut 2012, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą Lubuskie

Re: Szparagi

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Rosną w ziemi piaszczystej, wczoraj próbowałam jedną wykopać. Rzeczywiście karpy są już spore , i trochę mi to zajmie.
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Szparagi

Post »

Wczoraj podczas przycinania krzaków znalazłam na działce szparagi. Dokładnie dwa "kikutki" do pół uda, jeden zbiera się do kwitnienia. Pytanie, co z nimi dalej robić? Poprzedni właściciele od x lat się ogrodem nie zajmowali, więc poza piachem i zbutwiałymi liśćmi nic nie miały. Na jesieni potraktować je obornikiem (obkopać dookoła rośliny?).
Czy jeśli zbiorę nasiona, to mogę je jeszcze w tym roku wysiać, czy będzie zbyt późno? Uprawa szparagów to dla mnie czarna magia :oops:
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Szparagi

Post »

Ciekawe w jakim wieku jest ten szparag, jeśli więcej niż 10 lat to nie ma sensu bawić się w specjalne dokarmianie, bo karpa już nie wyda wielkiego plonu. Jeśli zbierzesz nasiona i wysiejesz na jesień, to lepiej siewki na zimę zabezpieczyć przed mrozem. Siew wiosną jest korzystniejszy, bo do zimy rośliny urosną na tyle, by przezimować. Pytanie czy na działce są okazy męski i żeński? Szparagi są rozdzielnopłciowe. Samotnie kwitnący jeden okaz nie wyda nasion.
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Szparagi

Post »

Zebrałam czerwone owoce ze starej karpy . Nasiona zamierzam wysiać wiosną i w persektywie odnowić moje szparagi .
Mam pytanie odnośnie nasion . Czy do przechowana ich do wiosny należy pozbawić ich czerwonej otoczki ?
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Szparagi

Post »

:wit
Niestety nikt nie zagląda do tego wątku i na moje pytanie nie dostałam odpowiedzi . ;:185
Postanowiłam nasionka pozbawić czerwonej otoczki . Okazało się , że w środku są malutkie , okrągłe czarne kuleczki . Spakowałam je do papierowej torebki i będą czekały do wiosny . :D
Pozdrawiam, Beata.
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Szparagi

Post »

Beatko ja wysiewałam szparagi z kupnych nasion i to były czarne kuleczki, więc dobrze zrobiłaś. :D U mnie szparagi z nasion rosną 2 lata i w przyszłym roku do pierwszego zbioru, dosiewałam żeby było więcej, wcześniej kupiłam karpy ale było nam mało, uwielbiamy szparagi.
pozdrawiam Karina
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szparagi

Post »

Obcinacie przed zimą część nadziemną?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”