Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Szparagi-uprawa,problemy

Post »

W ubiegłym roku z nasion wyhodowałam piękne karpy szparagów, przygotowałam odpowiednio ziemie i wg zaleceń wiosną z rosadnika przesadzilam karpy na miejsce stałe. Uspypywałam kopce i nie wiem co dalej . Czy maja zakwitnąć?, czy je dalej kopczykować zeby nie dopuścić do kwitnienia? :(
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

Wpisz w googlu szparagi uprawa (przykładowe linki)
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=504
http://www.ppr.pl/artykul.php?id=59431
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=407
książki:

Szparag : Mikołaj Knaflewski. Komorniki : [1995

Uprawa szparaga w ogródku przydomowym / [oprac. Barbara Napierała]. Bojanowo : [1989]

Uprawa szparaga / Antoni Małachowski, Mikołaj Knaflewski. Poznań : [1984].

Kontraktujemy szparagi : Mikołaj Knaflewski. Warszawa : 1982

Szparagi bielone i zielone / Mikołaj Knaflewski. Warszawa : 1981

Niestety sama nigdy nie uprawiałam szparagów. Z tego co wiem to nie wolno dopuścić do kwitnienia (chyba, że juz po zbiorze). Zakrywane są kopce folią (?ciepło?). Po zbiorze odkrywa sie folię i fajne a la asparagusy :D

Powodzenia!

Daj znać jak Ci idzie.

Pozdrawiam
------------
Angelika
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Czy rozmawiamy o szparagu w celach dekoracyjnych czy konsumpcyjnych?
Jego walory dekoracyjne znam od lat i pozwolę sobie przytoczyć pewne informacje:

Szparag lekarski (Asparagus officinalis)

Jest to wieloletnia bylina, o ozdobnych młodych pędach przez cały sezon
dorasta do 150 cm wysokości.
Kwitnie od V-VII,niepozornymi białymi kwiatkami,ma za to ozdobne
nasiona- pomarańczowe jagody.
Wymagania: stanowisko słoneczne, gleba żyzna, próchniczna, wskazane jest częste nawożenie kompostem.
Karpa głęboko wgryza się w glebę - jest trudna do usunięcia.
Rozmnaża się przez podział karpy lub wysiew nasion.
Ma zastosowanie jako warzywo ale wymaga wtedy skomplikowanych zabiegów ,które stosuje się na plantacjach.
W ogrodach ozdobnych sprawdza się jako uzupełnienie rabat różanych.
Tak wygląda wiosną:

Obrazek
P1070344

Tak jesienią-późną jesienią
Obrazek
p1040310
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

W tym wypadku chodzi mi o szparagi w celach konsumpcyjnych. (Dekoracyjne posiadam jeszcze tak stare odmiany ze nie pamietam od kiedy rosna , ale wiele wiele lat.) Dużo pracy i czasu poświęciłam na zalożenie mini plantacji. Nawet pisalam z fachowcami na temat czy wogólne na terenach pólnocno-wschodniej Polski zaczynać zakładac mini plantację. Opisalam dokładnie położenie miejsca gdzie mam zamiar założyc plantację klasę ziemi itp i po pozytywnych opniach specjalistow założylam malutka plantację. na razie rosną ładnie (tzn karpy i to nawt sama je wyhodowalam z nasionek) i też sa pojedyńcze takie szparagi ze mozna byłoby juz je przeznaczyć "do garnuszka" Jednak nie zalecają w pierwszym roku zbierać wyp[ustek żeby nie oslabić karp.Tylko wlaśnie zapomniałam sie dowiedzieć czy mam nie dopuszczać do kwitnienia., a oczywiście gdzieś posialam adresy kontaktowe do ludzi ktorzy mi doradzali co do wyboru miejsca itp.Zobaczymyjak to bedzie, na moje cele cos tam urosnie.
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Szparagi

Post »

Czy ktoś z was uprawia szparagi? Mam kilka roślin wyhodowanych z nasion i nie wiem co dalej? Podobno usypuje się nad nimi wały ziemi, jednak nie bardzo wiem jak to zrobić?
Pozdrawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Ja uprawiam od trzech lat. Również karpy pozyskałam wysiewając nasiona wiosną. Malutkie rozsady posadziłam na rozsadniku w odstępach około 30cm. Jesienią przygotowywaliśmy miejsce na którym powstała mini plantacja. Trzeba pozbyć się chwastów i dobrze nawieść ziemię. My dawaliśmy obornik. Wczesną wiosną wykopaliśmy rowy na długość zagonu szerokości około 40 cm i głębokości 50 cm. na dno każdego rowu daliśmy obornik na niego cienka warstwę około 10cm ziemi i sadziliśmy wykopane z rozsadnika karpy co 30-35 cm. W zeszłym roku mieliśmy niezbyt duży zbiór ale był. W tym roku Już robiłam kopczyki bo szparagi zaczynają wychodzić z ziemi a chcemy mieć białe więc kopczykujemy. Zanim zdecydowałam się na uprawę szparagów długo prosiłam różnych specjalistów o rody czy warto u mnie sadzić szparagi (zimny klimat, Północna Polska) Dzięki uprzejmości naukowców z Poznania zostało wybrane odpowiednie stanowisko na południowej stronie lekkiego wzniesienia w przepuszczalnej prawie piaszczystej ziemi. Szparagi wymagają dużo pracy i uwagi dla początkującego ogrodnika ( za taka sie uważam) ale moim zdaniem są tego warte Życzę powodzenia
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Glebę mam piaszczystą, a działkę położoną na stoku południowym, więc może uprawa się uda.
Jak myślisz, czy można jeszcze w tym roku przesadzić je na miejsce uprawy przygotowane wg Twoich wskazówek?
Pozdrawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Takim specjalistą niestety nie jestem . Robiłam wg wskazówek i e-maili wspomnianych ludzi z Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz z książki "moja działka" - stare wydanie. Bardzo mi zależało abym miała swoje szparagi ,które uwielbiam, więc uparcie trzymałam się "wytycznych"
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

I jak z tymi szparagami?? Czy można je jeszcze posadzić na zbiory w przyszłym roku. Ile będzie z jednej sadzonki szparagu??
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

micka pisze:I jak z tymi szparagami?? Czy można je jeszcze posadzić na zbiory w przyszłym roku. Ile będzie z jednej sadzonki szparagu??
Nasiona wysiewa sie do doniczek w marcu-kwietniu latem przesadza sie na rozsadnik wiosna nastepnego roku sadzi sie na miejsce stale bardzo starannie przygotowane. zbor nastpepuje dopiero w nastepnym roku po posadzeniu na miejsce stale. Jaka ilosc szparag z jednej karpy to zalezy od wielu czynnikow trudno jest mi precyzyjnie to okreslic. Moze poszukasz w necie.
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

kupiłam 5 karp. podobno dwu letnie. zrobię im odpowiednie miejsce.
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Szparagi

Post »

Czy ktoś uprawiał szparagi?:? Kupiłam właśnie 5 karp i będę sadzić, ale nie za bardzo wiem co i jak...
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

Witaj.

Chcesz uprawiać jako roślinę ozdobną czy do jedzenia?

Pozdrawiam Leszek.
moje wątki

"Prawo jest jak płot: lwy przeskakują, płazy ślizgają się dołem, tylko bydło zostaje."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”