Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2429
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Szparagi

Post »

Aby szparagi były białe trzeba po prosty uformować wał z ziemi .Ja w tym roku będę prowadziła szparagi na zielone , delikatne odkopywanie ,odcinanie i zakopywanie z powrotem już mi się sprzykrzyło w dodatku domownicy twierdzą ,że wolą zielone :roll:
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szparagi

Post »

Ja też wolę zielone. Mają dwie ważne zalety są smaczniejsze i mniej z nimi pracy :D
kik81
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 9 sty 2014, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa k.Poznania

Re: Szparagi

Post »

cd..
I są dużo cieńsze, nie trzeba ich obierać - tylko na patelnie z masełkiem....pycha.

Dlatego właśnie zasadziłem 20 kupnych karp szparagów na zielone własnie.

Wcześniej na innej działce miałem z nasion - na białe. Z nasion pierwsze zbiory miałem po 3 latach - liczę że sadzenie gotowych karp skróci ten czas do 1,5 roku (saziłem na jesień).
Pozdrawiam Krzysiek
margo_grace2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 mar 2014, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. O kopczykowaniu czytałam Interesuje mnie jednak okrywanie np. folią. Wyczytałam, ze najlepsza byłaby włóknina perforowana biało-czarna. Niestety nie widziałam aby była dostępna w ilościach detalicznych ( jak dla zwykłych działkowiczów). Zastanawiam się nad zastąpieniem jej zwykłą, przepuszczalną włókniną czarną. Co o tym sądzicie??. ;:131
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szparagi

Post »

Zależy, ile tego masz - jeśli to duża uprawa, to może i warto inwestować w jakieś super wynalazki, ale na ogrodowo-działkowe uprawy wystarczy zwykła folia - czarna lub nawet przezroczysta, jak to bywało na początkach tego sposobu uprawy.
Natomiast powinna to jednak być folia, nie włóknina. A perforacja do tego była po to, aby wyciągać szparagi bez zdejmowania folii - przez otwory właśnie, tylko nadal w warunkach małego ogrodu wygodniej chyba by było odkryć całość...

Jeśli chcesz się bawić w odkrywanie i przykrywanie (skoro pytasz o folię czarno-białą) to myślę, że można by dać folię przezroczystą, a POD NIĄ włókninę - dla koloru: białą lub czarną zależnie od tego co w danym momencie chcesz osiągnąć.

Szczerze - mnie by się nie chciało. Wolę zielone.
Zielonym do góry!!!
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi

Post »

Obrazek

Zaczynają kiełkować pierwsze szparagi. Nie ma ich zbyt wiele (kilkanaście karp) więc przeważnie są zjadane na surowo. Surowe w smaku przypominają zielony groszek.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Szparagi

Post »

Moje też już zaczynają kiełkować :) pierwsze plony w tym roku :)
Kasencja

Re: Szparagi

Post »

U mnie też się wybijają. Ale na jedzenie ich, poczekam jeszcze rok :wink: .


Obrazek
margo_grace2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 mar 2014, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

Dzięki za informacje i zdjęcia, które są zachęcające. ;:138
novito
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 wrz 2012, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mogilno

Re: Szparagi

Post »

Ja swoje szparagi przywiozłem z niemiec jakieś 6 lat temu. Miałem "przyjemność" pracować tam przy zbiorach z upraw ekologicznych. Przywiozłem młode karpy, nadwyżki z plantacji, odmianę typu "jumbo", grube pędy. Uprawiam je bez żadnej chemii, są totalnie bezproblemowe. Co roku około 20 marca robię kopce, zbieram do około 10 lipca, potem kopce rozgarniam i pozwalam im rosnąć w samopas. Części nadziemne zbieram dopiero na początku marca, stanowią dodatkowe okrycie na zimę, zabezpieczając karpy przed mrozem.
Awatar użytkownika
martam80
100p
100p
Posty: 176
Od: 26 lut 2012, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą Lubuskie

Re: Szparagi

Post »

Czy kilkuletnie(4 lata) szparagi można przesadzić? W zeszłym sezonie już mieliśmy bardzo ładne zbiory. Kupiliśmy nową działkę i szkoda nam zostawić te szparagi na starej, która idzie na sprzedaż.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Szparagi

Post »

Prawdopodobnie jest to możliwe, tylko kłopotliwe, czteroletnia karpa nie jest jeszcze taka wielka. Korzenie szparagów rosną centrycznie, jak u cebuli. Są mięsiste i kruche, dlatego odkopywanie ich będzie żmudne. Nie wiem jak zareaguje na częściowo urwane lub ucięte korzenie. Jeśli gleba jest lekka i przepuszczalna, będzie łatwiej je wykopywać. Można po odkryciu serca karpy iwiększości korzeni spróbować wymyć ziemię wodą pod lekkim ciśnieniem. Po całym zabiegu aż do wkopania w nowe miejsce trzeba korzenie zabezpieczyć przed wysychaniem. Transport może w jakieś dużej misie, bali, w zależności od masy korzeni, zwilżonych, przykrytych folią.
Awatar użytkownika
martam80
100p
100p
Posty: 176
Od: 26 lut 2012, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą Lubuskie

Re: Szparagi

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Rosną w ziemi piaszczystej, wczoraj próbowałam jedną wykopać. Rzeczywiście karpy są już spore , i trochę mi to zajmie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”