Warzywa- uprawa,porady ogólne i dla początkujących

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 249
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Post »

Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

bigaczzz pisze:Szczerze powiedziawszy to nie próbowałem jeszcze nigdy nie podlać ogródka. U mnie normą jest podlewanie poranne około 6 i wieczorne po 19. Możliwe że u mnie na południu (praktycznie najgorętsza część polski) panują trochę inne warunki niż na wschodzie czy północy i gleba nie trzyma wody (moja studnia ma np 14 metrów głębokości) co zmusza mnie do takiego częstego dostarczania wody. Ale nie narzekam bo to jest raczej przyjemność niż mus...
Romanie z tego wynika że ja też mam podobne warunki do Twoich, bo mieszkam niedaleko Ciebie.
A na dodatek moja działka jest calutki dzień w słońcu, nazywam ją "patelnią"bo tak praży. Po południu troszkę cienia dostarcza tylko czereśnia sąsiadki, ale tylko na altanę i część wypoczynkową.
A jak u Ciebie ze ślimakami, nie zjadają Ci niczego ? Bo przy takiej wilgoci jak piszesz to podejrzewam że mają raj :wink:
Awatar użytkownika
arti
50p
50p
Posty: 58
Od: 22 lut 2008, o 15:25
Lokalizacja: Szczyrk/ Ciecina

Post »

Dzis postaram się zrobic zdjecia i wkleic na forum :wink:
Darek40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lut 2008, o 11:57
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Napiszcie czy tak czy nie bo plilki pdf mi nie chodzą.
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 249
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Post »

oto fragment dot. pietruszki :
Zabieg wykonać:
a) w 5-10 dni po wysiewie przed skiełkowaniem nasion. Nasiona wysiewać na głębokość nie
mniejszą niż 2 cm.
-Zalecana dawka: 1-2 l/ha.
b) w fazie 3-5 liści pietruszki. Opryskiwać tylko w przypadku silnego zachwaszczenia, jeśli
nie stosowano środka po siewie. Nie stosować we wcześniejszej fazie rozwojowej pietruszki i
w temperaturze powyżej 20oC.
-Zalecana dawka: 1-1,5 l/ha.

i jeszcze jedna istotna rzecz:
KARENCJA (okres od dnia ostatniego zabiegu do dnia zbioru roślin przeznaczonych do
konsumpcji):
- bobik, groch, peluszka, kukurydza, słonecznik - 60 dni
- marchew, czosnek, len, konopie - 70 dni
- pietruszka, por, ziemniak, bób - 90 dni
- seler naciowy - 49 dni
- seler korzeniowy - 90 dni.

czy chcesz więcej szczegółów ?
znajdziesz je również na opakowaniu środka, lub w ulotce.
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
Darek40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lut 2008, o 11:57
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Tyle to wiem. Chodzi mi oto czy w koncu lutego afalon bedzie działał? Boje się, że mogą wystapic jeszcze opady sniegu i mróz. Czy wtedy środek będie działał na chwasty
i czy nie uszkodzi pietruszki....
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 249
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Post »

czy teraz siejesz ?
masz wykonać zabieg po wysiewie, niezależnie od temperatury.
środek zalega w glebie i pobierany będzie przez korzenie chwastów.
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Gabriela pisze:
bigaczzz pisze:Szczerze powiedziawszy to nie próbowałem jeszcze nigdy nie podlać ogródka. U mnie normą jest podlewanie poranne około 6 i wieczorne po 19. Możliwe że u mnie na południu (praktycznie najgorętsza część polski) panują trochę inne warunki niż na wschodzie czy północy i gleba nie trzyma wody (moja studnia ma np 14 metrów głębokości) co zmusza mnie do takiego częstego dostarczania wody. Ale nie narzekam bo to jest raczej przyjemność niż mus...
Romanie z tego wynika że ja też mam podobne warunki do Twoich, bo mieszkam niedaleko Ciebie.
A na dodatek moja działka jest calutki dzień w słońcu, nazywam ją "patelnią"bo tak praży. Po południu troszkę cienia dostarcza tylko czereśnia sąsiadki, ale tylko na altanę i część wypoczynkową.
A jak u Ciebie ze ślimakami, nie zjadają Ci niczego ? Bo przy takiej wilgoci jak piszesz to podejrzewam że mają raj :wink:
Nie mają ze mną a dokładniej z solą szans. Mój warzywniak kończy się w granicy działki, ale dbam jeszcze o 2,5 metra działki obok i tam po deszczu można zobaczyć prawdziwy poligon, a mianowicie wypaloną brązową maź... Ale w takich warunkach, zauważyłem w ogórkach olbrzymie świerszcze. One raczej nie szkodzą...
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

witam.
Z powodzeniem możesz uprawiać wszystko.W twoim przypadku nie radził bym Ci podnosić grządki warzywnej. Podlewanie 2 razy w tygodniu wystarczy, w czasie skrajnie upalnych dni można poprosić sąsiada o podlanie ale tylko młodych wschodów. Rośliny większe sobie poradzą. Na wszystko są sposoby. Wszystko uprawiaj a w razie czego pisz to Ci doradzimy.

Pozdrawiam Leszek.
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

Nigdy nie zgodzę się z Romanem. Podlewanie 2 razy dziennie przynosi więcej szkody niż pożytku, dlatego słusznie ktoś nazwał to zraszaniem.

Pozdrawiam Leszek.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Czy przynosi więcej szkody niż pożytku? Wcale nie. Ile lat uprawiam już warzywa i zawsze były tak samo traktowane a jakoś nigdy nie było znaków że warunki im nie odpowiadają. Mogę zapewnić każdego, że takie podlewanie nie osłabia jak ktoś tu wspomniał roślin. A jeśli komuś nie chce sie wstawać wcześnie rano wstawać po to aby podlać swój warzywniak. No cóż szkoda.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

bigaczzz pisze:Czy przynosi więcej szkody niż pożytku? Wcale nie. Ile lat uprawiam już warzywa i zawsze były tak samo traktowane a jakoś nigdy nie było znaków że warunki im nie odpowiadają. Mogę zapewnić każdego, że takie podlewanie nie osłabia jak ktoś tu wspomniał roślin. A jeśli komuś nie chce się wstawać wcześnie rano wstawać po to aby podlać swój warzywniak. No cóż szkoda.
Romanie, a płacisz za wodę czy masz darmową ?
A jeszcze co do szkodliwości, masz zawsze zdrowe rośliny ? Nie atakuje ich żadna choroba grzybowa ?
Chyba że tak jak już gdzieś pisałam zraszasz rośliny, a nie podlewasz.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Wodę do podlewanie ogrodu biorę ze studni, przez co płacę jedynie za prąd zużyty przez hydrofor. Fakt gdybym chciał podlać trawę, i ogródek wodę miejską, pewnie zszedłbym do podlewanie raz na dzień.
Sęk w tym że żadne choroby nie dotykają moich warzyw. W warzywniaku nie używam żadnej chemii, a i tak plony są wielkie.
Nadal trzymam się tego ze nie zraszam roślin tylko podlewam. Owszem rano porcja wody jest troszkę mniejsza aby w połączeniu ze słońcem nie wypaliło mi warzyw(dlatego ok 6 rano). Wieczorem zaś większa, bo nie muszę obawiać się o moje rośliny. A tak nawiasem to w moim regionie takie podlewanie jest standardem(no fakt znajdą się lenie :) ale ogólnie tak to wygląda).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”