Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.3

Post »

Zacne plony Marconi_exe , u mnie z wielu sadzonek przetrwały tylko dwie rośliny i na każdej urosły po dwie tykwy (dla mnie wielki sukces po kilku latach prób i walki ze ślimakami). Rośliny dalej rosną i niedawno zaczęły ponownie kwitnąć żeńskimi kwiatami. Domyślam się, że nic z nich nie będzie ale niech rosną do przymrozków ;:65 .
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Dzisiaj zebrałem wszystkie tykwy oprócz tych co niedojrzały.
Owal Bushel
Obrazek

Masa dojrzałych dipperków.
Obrazek

Te wszystkie do wyrzucenia bo niedojrzałe. Szkoda :(
Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Szkoda tych niedojrzałych, bo trochę ich jest.

W tym roku nie zostawiasz na krzakach na przymrożenie, bo chyba tak wcześniej robiłeś.

Ja zerwałem swoją Pelota gourd niedawno ale nie ważyłem tylko odłożyłem do pomieszczenia. Może jutro zważe albo dopiero na konkursie w niedziele.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Zostawiłem tylko te wątpliwe i niedojrzałe na krzakach. Po zimie będzie wiadomo czy coś przetrwa, a z zebranymi to po prostu chcę je na nasiona zostawić. W zimę może znajdę czas na zrobienie jakiejś lampy lub jakiejś innej ozdoby. Z piątku na sobotę może być u mnie przymrozek więc wszystko zbieram z pola. Z moich obserwacji wynika, że jak pogodynka podaje +4 to u mnie jest wtedy skrobanie szyby.

Mam kilka fajnych dojrzałych krzyżówek np. dipper x snake. Giant bushel x apple, xiaohulu x snake.

No i w planach na następny rok dużo:
mini tykwa, apple, corsican flat.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

To fakt, że jak 4st, to można się spodziewać delikatnego przymrozku ale nie takiego ny uszkodził owoce ale tylko liście. Ja zerwałem te Pelota, przy okazji zrywania trombocino. Zerwałem trzy dojrzałe, bo chce wyciągnąć jeszcze z kilka cm do soboty ale wątpie czy się uda.

Wracając do tykw. Tak jak na początku, nie zawiązała się żadna bushel gourd, tak dwa trzy tygodnie temu się zapyliła i teraz jest wielkości podobnej do grejfruta. Pelota jest bardzo ładna. Jestem ciekaw ile waży. No i pozostały mini tykwy. Nie będzie z nich super plonów ale mam nadzieje na nasionka, na kolejny sezon.

Zapewne w kolejnym sezonie będzie podobny zestaw, czyli Pelota gourd, bushel gourd i te mini tykwy. Ile czego to zobaczę już na wiosne.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Niestety tykwy snake nie zdążą dojrzeć, a szkoda. Co u Holewy w tym roku? Pobił rekord?
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Z tego co kojarze, to nie poszło mu w tym roku z tykwami. Nie wiem zbyt wiele ale nieomieszkam się dowiedzieć.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

U mnie Birdhouse dopiero teraz się zawiązują, więc nie mają szans dojrzeć. Giant bushel dwie największe sie trzymają, za to wszystkie maluchy pogniły podczas ostatnich deszczy. Ale nie wiem czy i te dadzą radę dojść.
Obrazek
ciastki
100p
100p
Posty: 115
Od: 24 sty 2017, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Moje Corsicany na balkonie robią się lekkie.
W zeszłym tygodniu szlag trafił wszystkie liście, przypuszczam, że mączniak zaatakował, więc wycięłam wszelkie zielsko i zostawiłam tylko ten pęd na którym wiszą tykwy. Póki co dam im spokój i zetnę je dopiero jak będzie prognoza na pierwszy przymrozek.

Natomiast na działce jeden Cannon Ball przestał rosnąć gdy osiągnął rozmiar limonki i odpadł, a dwa pozostałe są mniej więcej wielkości pomarańczy i robią za króliki doświadczalne, żebym naocznie mogła sobie pooglądać co i jak.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Dzisiaj ścinam tykwę snake. We wrześniu nie było przymrozku więc niepotrzebnie w ogóle zbierałem tykwy. Na razie najmniej to +2 więc tragedii nie ma. Tak mi się wydaje, że może jednak te nasiona ze snake to będą dojrzałe :)

Tykwy xioaohulu zaczynają same wysychać ale to są maleństwa więc im łatwo.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Dawno tu nie zaglądałem :). U mnie już jakiś czas po zbiorach, więc z małym opóźnieniem wstawiam małe podsumowanie zdjęciami:

Obrazek

Obrazek

Na pierwszym wszystkie owoce razem, jak widać wyszło tego 10 sztuk. Niby nie jest źle jak na balkon, choć zdarzały mi się większe zbiory. Trzeba jednak przyznać, że w tym roku owoce wyszły całkiem spore wagowo. Na drugim zdjęciu porównanie giant bottle z birdhousem z przed roku czy dwóch, którego akurat miałem pod ręką :). Jak widać rozmiary słuszne, choć do rekordu jeszcze daleko. Niestety drugi z ginatów, ten widoczny w lewym górnym rogu pierwszego zdjęcia zaczął się psuć i trzeba było ratować nasiona. Zobaczymy czy ta część skorupy, która została będzie chciała się dosuszyć. Nasion wyszło całkiem sporo, są kilka razy większe niż takich typowych tykw.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Z każdej tykwy wyciągam po kilkaset nasion. Z jednej naliczyłem ponad 700. Robię test kiełkowania i obliczam %.
Jasne nasiona mają tykwy:
Xiaohulu, mini, midi, snake, i pewnie jeszcze jakieś. W styczniu jak otworzyłem tykwę to wszystkie nasionka wykiełkowały, a trzymałem ją w pokoju.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Dzisiaj wybrałem nasionka ze swojej Pelota gourd. Było ich całkiem sporo. Jednak zrobiłem tylko malutki otwór w dnie, bo nie wiem czy coś jeszcze będe z niej robił. Pójdzie do piwnicy koło pieca, by sobie wysychała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”