Pomidory pod folią cz. 5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Pomidory pod folią cz. 5

Post »

Poprzednia część wątku jest tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... start=1050


Pomidora Monterosa mam w tym roku po raz pierwszy z pozyskanych marketowych owoców.Jedynym hamulcem przed wysianiem większej ilości nasion był fakt że sklepowe owoce miały puste przestrzenie w komorach.Rośliny urosły solidne-wegetatywne.Trzy pierwsze grona to to owoce duże i jest ich sporo w gronie.Czwarte grono też sporo owoców i naturalnie trochę drobniejsze.Pustych komór brak a smak ;:333 Regularne dostarczanie wody zrobiło robotę w komorach a w porę(od kwitnięcia trzeciego grona) podwyższona ilość potasu wpłynęła na smak. ;:108

Obrazek

Obrazek

Podobnie ma się sprawa z Tommimaru Muchoo F2 którego uprawiam drugi rok w w tym pokoleniu.Plenność b. dobra a smak łagodny,słodkawy.Owoce jak na malinówkę twarde co nie ma najmniejszego wpływu na walory smakowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 4

Post »

A możesz zdradzić co to znaczy zwiększona dawka potasu?
Też dłubałam Monterosę a potem nie wysiałam bo naczytałam się niepochlebnych opinii na forum, ba nawet kilka postów wyżej koleżanka pisze o nijakim smaku.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 4

Post »

Też miałem sporo wątpliwości Beatko zanim ostatecznie Monterosę wysiałem,ale to była jak się okazało słuszna opcja.Ja zasilam rośliny po wysadzeniu na miejsce stałe po ok. dwóch,trzech tygodniach nawozem wieloskładnikowym Kristalon o składzie dostosowanym do wzrostu i rozwoju roślin.Od kwitnięcia właśnie trzeciego grona jest to Kristalon "czerwony" o podwyższonej zawartości potasu.

Dla prawidłowego wzrost,rozwoju,wykształcania i dojrzewania smacznych owoców pomidor potrzebuje wielu pierwiastków a niektórych jak przykładowo azotu,fosforu czy potasy w danej fazie w zwiększonej ilości.Przez dwa lata sadziłem czerwonoowocową odmianę Sandoline.Pomidor-idealny.Krzak mocny wiązał owoce na każdym gronie po 6-7(dużych owoców) nawet podczas upałów.Do końca uprawy zero jakichkolwiek oznak chorób.Jednym słowem - niezniszczalny prócz jednego,ale najważniejszego szczegółu-smaku.Mdły,mączysty,bez jakiegokolwiek wyrazu.W tym roku trochę zapomniałem o nim i dostał pod korzeń większą dawkę potasu już jak były zawiązane spore owoce na trzech gronach-jedynie jednorazowo.Zmiana widoczna(wyczuwalna gołym okiem. ;:333
Także na samym oborniku czy innym materiale pomidora smacznego się nie da wyhodować.To tak jakby przez pół roku cały czas człowiek jadł to samą potrawę.Nic z tego nie będzie.Woda i podlewanie regularne to dla pomidora prawie tak samo ważne jak nawożenie wpływające na wielkość i wypełnienie owoców.Na równi ich cenię.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Saute
200p
200p
Posty: 372
Od: 24 lut 2017, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 4

Post »

Takie oto śliczne serducho urosło. ;:215
Obrazek
Andrzej
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 4

Post »

Witku, w tym roku po raz pierwszy od dawna miałam obornik. Dałam w dołki i tym samym narobiłam sobie kłopoty. Pewnie był zbyt świeży.
Mniej problemów miałam jak nawoziłam wieloskładnikami.
Stąd nie wiedziałam kiedy włączyć Kristalon, bo wciąż wydawały się przekarmione. Potas dostawały w siarczanie potasu raz w tygodniu.
Niektóre odmiany straciły przez to na smaku w pierwszych gronach, potem kiedy włączyłam Kristalon czerwony a teraz pomarańczowy smak się znacznie poprawił.
U mnie rewelacyjnie spisuje się Momotaro F4, smak, konsystencja, plonowanie rewelacja. Jak odzyskam laptop to wstawie zdjęcia.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 4

Post »

Obornik na start Beatko dawany jesienią bądź wczesną wiosną jak to jest u mnie co drugi rok jak najbardziej wskazany byle nie świeży.Takim świeżym kurzym właśnie mój teść dosłownie spalił sadzonki ogórka które posadził w tym roku.Sadząc pomidory podlewam je oficie i zapominam o nich na jakiś czas w zależności od pogody i przesychania ziemi dając w ten sposób im czas na poszukiwania i rozrost korzeni co skutkuje mocnym systemem korzeniowym a co później daje mocne rośliny.Nawożenie Kristalonem zielonym rozpoczynam po ok.2-3 tygodniach w zależności jak ruszają ze wzrostem rośliny.Następnie jet żółty,pomarańczowy i w końcu czerwony.W tej chwili już nic nie dostają i nie dostaną do końca sezonu.Mają sobie poradzić.Taki schemat przyjmuję co roku i to zdaje egzamin.Uprawa musi się udać o ile choroby nie staną na przeszkodzie.Ewentualne niedobory widoczne na roślinach(szczególnie widoczne podczas barwienia owoców-magnez,wapń) niweluję dolistnie.Jako że mam roślin w tunelu ok.600 raz na 7-10 dni poprzez fertygację dostają Kristalon-1kg/1000 litrów wody plus od początku do wykształcenia gron magnez i wapń.Gdybym dawał dawki producenckie do końca uprawy miałbym z tunelu owoców drugie tyle a może i więcej i o te dwa trzy grona więcej z każdej rośliny,ale ja uprawiam odmiany kolekcjonerskie gdzie nawożenie ma być w normie a nawet poniżej bo smak owoców jest dla mnie najważniejszy.Żadną sztuką jest pogorszenie smaku kosztem ilości.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 4

Post »

Dzięki za instrukcję. ;:180
Powiedz mi jeszcze czemu pomarańczowy przed czerwonym? Ja uznałam, że skoro różnią się tylko niewielką ilością azotu to mniej azotu daje się na koniec sezonu.
W przyszłym roku obornik sobie daruję, chyba że znajdę chętnego do rzędowego przekopania jesienią. Wtedy wiosną będzie już przerobiony.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 4

Post »

Forumowe krzyżówki . Na dole po prawej Wiśniowy Zuzia55 , po lewej K/179 , na górze po
prawej K/60 , po lewej J/4 . Wszystkie smaczne . Wiśniowy bardzo podobny do k/186 .
Zastanawiam się czy to nie pomyłka ?

Obrazek
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 5

Post »

Super Wasze pomidory. Ja mam w tym roku kryzys paskudnych liści, niedobory na owocach (piętka) ale smak nadal wyśmienity :)


Obrazek
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 5

Post »

whitedame sorry że dopiero dziś, :oops: ale totalny brak czasu u mnie w tygodniu.Ja aż takiej wagi Beatko nie przywiązuję do tego czy przed czy po.W tym roku się po prostu nie wyrobiłem i pomidory dostały tylko Kristalon czerwony z pominięciem pomarańczowego.Żadnej różnicy w owocach i ich smaku nie widzę. ;:108
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 5

Post »

Polish Linquisa w folii:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 5

Post »

Witam!
Wstawiam zdjęcie k 37/4

Obrazek

Obrazek
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 5

Post »

Mój tegoroczny podfoliówkowy rekordzista

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”