Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Humel pisze:Witam.
Dzisiaj wyczyściłem swoje dyniowisko i naszły mnie pytania co do dyni bezłupinowej Miranda.
Jak na chwilę obecną miąższ Mirandy jest bardzo słodki i pestki też smaczne. Nie wiem jednak czy można uzyskać lepszą dojrzałość.
U mnie nie jest tak fajnie.Przyniosłam dzisiaj z ogrodu moją jedyną Mirandę. Zaledwie 2kg - myślałam,że będzie cięższa. Wieczorem rozkroiłam i jestem po degustacji. Niestety nasiona są pokryte cienką włóknistą powłoką. Da się wprawdzie je pogryźć, ale łuska jest za bardzo wyczuwalna w smaku. Może zyskają chociaż troszeczkę po ususzeniu, bo takie świeże mi absolutnie nie smakują. Miąższ blado- pomarańczowy, grubości ok.2cm, chrupki. Smak i zapach miąższu bardzo delikatny (prawie neutralny).
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Prawdopodobnie masz mało dojrzałą dynię.

Dzisiaj upiekłem Golden Hubbard. Przyznam szczerze jest to dynia o najtwardszej skórze jaką spotkałem spośród około 50 uprawianych dotychczas odmian dyń. Nożem nie dało rady jej skaleczyć, a dopiero tasak coś pomógł ale kilka razy po prostu odbił się od niej. Piekłem ją ze skorą. Miąższ w kolorze marchwi i idealna na puree. Jest to dynia o bardzo małej zawartości suchej masy. Ogólnie to odmiana bardzo plenna i smaczna ale chyba lepiej zabierać się do niej z siekierą. :wink:
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Te pestki wyjęte z dyni sklepowych normalnie suszycie sobie na rok nastepny i są ok?
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Pod jakim względem? Powtarzalności cech? Wg mnie tak. Inna sprawa to dynie zakupione na bazarze lub w budach warzywnych bo tam ludzie sami często wstawiają swoje dynie z własnych pól i uprawiając po kilka odmian się krzyżują.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Moja marketowa kolekcja dyń na nasiona :heja
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Odmiany niestety nie były podpisane, ale to dla mnie sprawa drugorzędna, większość to dynie muszkatołowe, późne o niewielkim poręcznym rozmiarze, dobrze dojrzałe, więc pestki powinny być dobre. Piżmowa jest 3 kg grubaskiem :tan
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Marconi_exe pisze:Prawdopodobnie masz mało dojrzałą dynię.
Możliwe,ponieważ akurat z tą odmianą miałam kłopoty. Od początku wolno i słabo rosła. Ku mojej uciesze zawiązała chociaż 1 owoc, ale jak go przekładałam na pocz. września to nadłamał się ogonek. Pewnie to wszystko zaważyło na jakości. A jaki powinien być kolor nasion w odm.Miranda? W mojej są jasno zielone. poza tym nasionka pełne, dosyć duże. W następnym roku chciałabym posiać jeszcze jakąś inną bezłupinową na porównanie. Jakie odmiany siejecie z przeznaczeniem na nasionka do chrupania i jako dodatek (nasion) do wypieków?
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Pewnie gdzieś już to było, ale zapytam. Ile czasu jest potrzebne od zapylenia do dojrzałości konsumpcyjnej dyni?
Marku, a Ciebie tak prywatnie zapytam. Czy ten stos dyni i milutka rodzinka pokazana w agrobiznesie i Twoja? :wink:
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Byś musiała podać link, ale to i tak nic związanego ze mną bo żadne media u mnie nie były :wink:
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Szarotka66, termin od zapylenia do dojrzałości konsumpcyjnej trudno konkretnie podać. W katalogach firm można znaleźć termin od siewu do zbioru, najczęściej 100-140 dni, po którym orientujemy się czy odmiana jest wczesna czy późna.
Od zapylenia kwiatu nie podają, z doświadczenia wiem, że bywa różnie. Pierwsze dynie rosną i dojrzewają wolno, zawiązane w sierpniu, gdy krzak jest już duży, rosną szybko i też szybko dojrzewają.

Jest jeszcze kwestia odmianowa. Dynie bez konkretnego smaku, praktycznie można jeść od razu, bo z czasem i tak tego smaku nie zyskają.
Dynie kasztanowe, orzechowe i owocowe z rodzaju muszkatołowych warto trzymać jak najdłużej, bo z czasem są coraz smaczniejsze.
Smaczne, wczesne i plenne są dynie typu Halloween, jednak nie można ich długo przechowywać.
Warto uprawiać różne odmiany, do różnych celów i wybierać te, które nam najbardziej odpowiadają.

Jak określisz jakieś swoje preferencje to na pewno zaproponujemy Tobie kilka odmian które mogą spełnić oczekiwania :D
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Które to są te "z rodzaju kasztanowych,orzechowych, owocowych muszkatułowych"?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dynie muszkatołowe, nie muszkatułowe, to dynie z rodzaju Moschata, najczęściej o owocowym smaku np Lunga di Napoli, Muscat de Provence, Ibiza, i in. Orzechowe np. wszystkie Butternuty, kasztanowe to niektóre Muscaty, z dyń olbrzymich Hokkaido, Chestnut, Delicious i in.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

badzia pisze:Które to są te "z rodzaju kasztanowych,orzechowych, owocowych muszkatułowych"?
Oprócz podziału na odmiany często można spotkać określenia takie jak: kasztanowa,orzechowa, owocowa w odniesieniu do smaku dyni. Np. ''Dynia piżmowa wyróżnia się charakterystycznym podłużnym kształtem, dość cienką skórką i przede wszystkim swoim orzechowym, słodkawym smakiem.''
'' Hokkaido -ciemnopomarańczowa skórka i mocno pomarańczowy, suchy miąższ o pysznym, kasztanowym smaku.''
''Buttercup to bardzo popularna i niezwykle ceniona amerykańska dynia o bardzo smacznym, lekko kasztanowym smaku.''
''Zielona skórka i pomarańczowy miąższ to muszkatołowa dynia prowansalska Muscat de Provence. Bardzo soczysta o słodkim owocowym smaku.'' itp. W ostatnich dniach dużo czytałam o dyniach i od razu skojarzyłam o czym pisze aria. Mam to akurat w małym paluszku :)
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Masz to w jednym paluszku? Zatem Twoja odpowiedż jest z palca wyssana ;:306 ;:306 ;:306 . Telimenka, dziękuję, zapisane w kajeciku. Mam nadzieję, że Butternut też należy do którejś z tych grup, bo mi ona bardzo smakuje, podobnie jak Hokkaido. A Muscat de Provance wypróbuję.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”