Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

orlik755
Tak wyglądają moje, ni to Sonca ni to Lunga. Te zieleńsze są mniej dojrzałe, te żółte maja mocno zdrewniały ogonek. Bałam się już je trzymać w ogrodzie, bo zarosły trawą i cały czas miały wilgoć. Dojrzalsze zostawię na przechowanie, ciekawe jak długo dadzą radę poleżakować.

Obrazek
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dziś zerwalam dynie Marina di Chioggia i Delica. Jeszcze kilkanaście rośnie ale liście padają od mączniaka.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

U mnie też rośliny wyglądają gorzej po tych deszczach więc trochę pędów wycięłam, jedno co zauważyłam to nie opłaca się trzymać długiego pędu głównego jeśli nie myśli o zawiązkach, lepiej przyciąć za czwartym liściem po zawiązaniu pierwszej czy tam drugiej dyni i trzymać aż wypuści pędy boczne (teraz zauważyłam na pędach bocznych butternuta sporo zawiązków i to na każdym po 1/2!), w przyszłym roku nie będę się cackać że "może jeszcze coś urośnie".
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
kalina512
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 sie 2017, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Lubie najbardziej pestki z dyni :) Tylko zawsze mi gniły przy suszeniu. Nie wiem co złe robiłam :(
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

A suszyłaś je wysypując na grubo czy cienko? (może w pomieszczeniu było za wilgotno?).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Przy suszeniu pestek sprawdza się bardzo dobrze suszarka do grzybów. Pestki są mocno wilgotne a w suszarce szybko obsychają i później można je dosuszyć przy piecu czy w piekarniku.
Czytałam o ogławianiu dyni, nawet dwukrotnym, ale za późno przeczytałam, żeby zastosować u siebie. Faktycznie na głównym pędzie miałam tylko 1 dynię , a dodatkowe zawiązały się na pędach bocznych. Tak na logikę ucięcie głównego pędu (czerwiec, początek lipca) powinno przyspieszyć rozkrzewianie i wiązanie większej ilości dyniek. W przyszłym roku spróbuję.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

To będziemy we dwie próbować :lol: , już mam wstępne plany przyszłego ogrodu i będą rosły w słońcu na miejscu cukinii (czyli dyni bliżej do melona w przycinaniu :D).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

borowa pisze:
Ginka pisze:Przedwczoraj opryskałam dyniowate na mączniaka.
Ginka, zazdroszczę Tobie tak długiego sezonu. Ty jeszcze pryskasz swoje a ja moje w większości zebrałam z pola bo już jesień. Ja swoich nie pryskałam więc i mączniak zrobił swoje, ale mimo wszystko widzę, że już czas na nie. Proszę, wstaw jakieś zdjęcia dyniek, które o tej porze roku zdrowo się jeszcze trzymają.
To chyba zależy też od odmiany. Dla porównania: Hokkaido (podobnie wyglądają rośliny rosnące w trzech różnych miejscach).

Obrazek

A to Sweet Dumpling z lewej i mieszane z prawej.

Obrazek Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Oczywiście, jedna odmiana bardziej podatna, druga mniej (jak zawsze :D), ale u mnie akurat atakowane są tak samo (jedynie młodziutkie i miękkie jeszcze pędy dumplingów nie maja większych śladów mączniaka), reszta albo większe skupienia albo pojedyncze plamki (wszystko ma znaczenie, późniejszy wysiew, temperatura, podtapianie, temperatura od ziemi lub ogrzewanie od muru/ ścian budynku jeśli idą po siatkach, przewiew, można wymieniać i wymieniać :D).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

elaos, Lunga była u mnie do końca zielona, w plamy, bez "żeberek". Taka jak pokazujesz była (i jest w tym roku) Sonca, zielona, zmieniająca stopniowo kolor na ceglasty.
Lungę mam w tym roku skundloną, owalne zielone plamiaste dyńki, kolor niby jak Lunga, ale długość nie ta. Lunga to olbrzym!. Wydłubałam nasionka z ubiegłorocznej dyni (WZ) i oto efekt!.
Nigdy więcej nie posieję dyni z nie oryginalnych nasion.
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Zrobiłam frytki z połowy mojej lungi, były smaczne ale miękkie mimo upieczenia na złoto. Grubsze plastry chyba lepiej by się piekły.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Frytki z dyni u mnie zawsze są trochę miękkie, robię we frytkownicy bezolejowej i o ile z ziemniaki wychodzą chrupiące to dynia jest miękkawa, ale i tak bardzo smaczna. wolę z dyni niż z ziemniaków.
orlik755
Kupowałam nasiona dyni w Pom....D...nie. Poszukam na przyszły rok oryginalnej Sonki i Lungi, będę miała porównanie. I tak dobrze, że jest smaczna, bo mogła wyrosnąć jakaś ozdobna i gorzka.
Ginka
Ja też już siedzę i robię plany na przyszły rok, ale zawsze mówię, że człowiek powinien mieć świra na jakimś punkcie, przynajmniej wie po co rano z łóżka wstawać :)
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
kalina512
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 sie 2017, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Suszyłam na cienko. Leżały rozłożone na papierowym ręczniku. Nie było raczej wilgotno... Mam aneks kuchenny, wiec jest tam dużo przestrzeni, powietrza...
Nie mam niestety suszarki do grzybów.
Zrobię w tym roku jeszcze jedno podejście do suszenia :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”