Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Szara pleśń lubi się rozwijać na obumarłych częściach roślin, jeśli kwiatostan został np. przegrzany, to z urzędu pleśń powinna na niego wejść.
palians
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 lip 2010, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubogoszcz
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

A jak unikać tych obumarłych kwiatostanów? Przeważnie one się pojawiają u mnie 3-4 gronie, wcześniej wszystko ładnie zawiązuje. Posiadam foliak, nie szklarnie. Kiedyś zakładałam siatkę cieniującą, ale efekt był opłakany, bo znowu za mało światła wpadało.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

palians pisze:A jak unikać tych obumarłych kwiatostanów? Przeważnie one się pojawiają u mnie 3-4 gronie, wcześniej wszystko ładnie zawiązuje. Posiadam foliak, nie szklarnie. Kiedyś zakładałam siatkę cieniującą, ale efekt był opłakany, bo znowu za mało światła wpadało.
Stosuję Parasolex Plastyk jest on do folii i jeśli jest pochmurno, i mokro, to on się rozjaśnia. Wytrzymuje kilka opadów mocnego deszczu, w tym sezonie musiałem cieniować trzykrotnie, bo jednak było więcej opadów. Także trzeba wziąć pod uwagę, żeby zasilić dolistnie pomidory, a szczególnie grona borem, wówczas lepiej wiążą owoce.
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Solaris IF pryskam przed deszczem, żeby warstwa krochmalu i IF chroniły pomidory, jeżeli deszcz był na tyle silny, że zmył to powtarzam po deszczu.
pozdrawiam Karina
palians
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 lip 2010, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubogoszcz
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Z tym borem dobry pomysł. Do tej pory jedynie zasilane saletra potasowa dolistnie i magiczna siła podlewanie, aby dostarczyć mikroelementów, jednak za wiele ich tam nie ma. Czy można gdzieś kupić taki pakiet w jednym z mikroelementami?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Bardzo proszę o podpowiedź, co się dzieje z moimi pomidorami. Większość rośnie ładnie, ale na kilku pojawiły się takie zmiany na liściach, na owocach nie widzę nic podejrzanego. Liście ciemnieją po brzegach, następnie brzegi schną. Obrywam na bieżąco liście ze zmianami, ale pojawiają się nowe coraz wyżej. Na jednym krzaku zmiany doszły do czubka i krzak zaczął zamierać, więc go wyrwałam. Był to Orange Banana, na którego bardzo czekałam :( .
Wszystkie pomidory rosną w gruncie.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Zosia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Ja proszę o odpowiedź co działo się z pomidorami do tej pory. Jaka ziemia (glina , piasek), podlewanie, nawożenie , opryski , itp, bo to nie żadna choroba tylko błędy w uprawie.
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Kalo już odpowiadam. Na mojej działce mam ziemię piaszczystą, słabą. Pomidory na kilka dni przed sadzeniem do dołków dostały suchy kurzeniec sypki, kupiony w sklepie ogrodniczym. Dołki zalałam wodą i zostawiłam na kilka dni. Pomidory rosły bardzo zdrowo do chwili dojrzewania pierwszego grona. Dwa razy zostały podlane gnojówką żywokostową i opryskane siarczanem magnezu, też dwukrotnie po deszczach.
Bałam się, że może wraz z nasionami kupionymi przez internet i podarowanymi od znajomych przyniosłam sobie do ogrodu jakiegoś wirusa lub inne paskudztwo :roll: . Do tej pory nie spotkałam się z takimi objawami, ale fakt, że dopiero od tego roku zastosowałam kurzeniec, wcześniej używałam wyłącznie przekompostowanego obornika.
Pomidorki podlewane są regularnie, jak przeschnie ziemia.
Pozdrawiam, Zosia
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

sofijapz ja w zeszłym roku o tym czasie jako pierwszego miałam zainfekowanego Orange Banana i wyglądał podobnie. Aż serce ściskało jak musiałam wyrwać z oblepionymi gronami pomidorów. Potem już atakowało następne pomidory i ani się obejrzałam jak trzeba było posprzątać. Teraz moje obserwacje też potwierdzają się że, po 15. 08 pomidory mam atakowane przez jakieś choróbsko i łapie podobnie jak Twoje. U mnie nie sądzę aby to były niedobory bo są posadzone w różnych miejscach pomiędzy kwiatami w znacznej odległości od siebie. Dziś jedne wytargałam gdy tymczasem w innym miejscu ta sama odmiana truskawkowych ma się prawie dobrze. Ja u siebie podejrzewam jakiegoś mączniaka bo jak atakuje azalię to i wtedy pomidory w gruncie padają.,,Biała dama" też już zainfekowana i Rewus pomimo 3 oprysków nie pomógł. Z tego co zaobserwowałam to niektóre odmiany pomimo starannej pielęgnacji są u mnie skazane na niepowodzenie w gruncie. W zeszłym roku pomógł mi trochę preparat z tymolu.
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Z tymi odmianami to faktycznie jest coś na rzeczy, bo mam kilka krzaków sakiewek i rosną i owocują przepięknie, żadnych zmian na liściach.
Pozdrawiam, Zosia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

To że stosowałaś obornik nie oznacza, że było go dostatecznie dużo aby pomidory wykarmiły owoce. O rozcieńczonych 10x gnojówkach nawet nie wspominaj. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale być może w rejonach gdzie dużo padało w tym roku, więc nastąpiło dodatkowo wymycie nawozów wgłąb ziemi. Wystarczy że jakaś odmiana ma słabszy system korzeniowy i po prostu sobie nie radzi. Rosnące obok krzaki z silnymi korzeniami wysysają wszystko co się da. Sam mam piaski i wiem ile trzeba dać papu, żeby cokolwiek urosło a u Ciebie na grządkach ścisła dieta.
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Kalo, może jakaś podpowiedź, jak uniknąć na przyszłość takich problemów ;:173 . Jak Ty sobie radzisz z nawożeniem pomidorków na piaszczystej ziemi.
Pozdrawiam, Zosia
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”