Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Kalo, z tą analizą gleby jest pewien problem, ponieważ w mojej miejscowości nie ma takiego ośrodka, który świadczy tego typu usługi. Najbliższy jest chyba około 100 km ode mnie. Drugi problem, to miejsce pobrania próbki gleby. Pomidory uprawiam w różnych miejscach działki, w zależności od zmianowania. Zauważyłam, że rośliny różnie rosną w różnych częściach działki, więc powinnam chyba pobrać próbki z kilku miejsc i dla każdej zrobić osobną analizę ;:218 .
Pozdrawiam, Zosia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Weź z kilku miejsc i wymieszaj. Próbki można wysłać pocztą. Wyniki nie będą super dokładne, ale przynajmniej będziesz w przybliżeniu wiedziała czym i ile nawozić. Lepsza wiedza ogólna niż jej całkowity brak. Najlepiej zrób to teraz, bo jeżeli stawiasz na nawożenie naturalne to dużo czasu na analizy nie zostało.
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Dziękuję :wink: .
Pozdrawiam, Zosia
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

No i stało się ;:145, mam prawie po pomidorach w gruncie i w foliaku, dopadł je chyba mączniak. W piątek rano wszystkie jeszcze ładne zielone ,owoce dorodne. W nocy burza, bardzo ciepło , w sobotę nie było mnie aby zareagować a wczoraj obraz ,,rozpaczy", szczególnie gruntowe. Dziwi mnie że, mączniak wykańcza tak szybko pomidory i w tym samym czasie atakuje azalię. Jak wycinałam łodygi to w środku zielone ale skórka brązowa.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Współczuję :roll:
Dlaczego pomidor gnije od środka (zielony , przypomina to odgniecenia , robi się zupa ) ?? Objaw wystąpił na kilku szt . na jednej odmianie.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Wygląda to tak, w gruncie oberwany co cna i tylko tyle zostało z 2 truskawkowych, natomiast w foliaku skażone liście oberwane, owoce są bez zmian. White Dame w gruncie zeżarło w całości a w foliaku pierwszy z brzegu przy wejściu zaatakowany a drugi za nim w miarę ,,jeszcze" zdrowy. U innych trochę liście zaatakowało i zaraz je usunęłam. Spryskałam wszystko tymolem. Jak obrywałam liście gruntowym to miałam wrażenie że z nich ledwie pyli.

Obrazek [url=https://www.fotosik.pl/zdjecie/a60f58ad9eb7df6d]Obrazek


Obrazek Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

To nie mączniak tylko szara pleśń. Obcinałaś liście zainfekowanym sekatorem i rozniosłaś dziadostwo na całą uprawę. Zauważ że wszystkie ogniska martwicy zaczynają się przy bliznach po ogonkach liściowych. Tymol... Silna wiara góry przenosi a z takimi maciupkimi zarodnikami szarej nie dała rady. Mam nadzieję, że coś zostanie z tej lekcji na przyszłość. Szkoda tych pomidorów. :(
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Wygląda na zarazę ziemniaczaną i to najgorszą z możliwych,czyli łodygową.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Jolek, to zaraza, Maraga ma rację :( Zobacz sobie zdjęcia w necie, przykry widok.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

kaLo dzięki za nazwanie ,,przyczyny" :D Raczej liście obrywałam ręcznie a dziś z powodu nadmiaru zainfekowanych liści cięłam sekatorem. Co roku o tym samym czasie mam ten sam problem. Myślałam że to ZZ i na kilkanaście lat przestałam hodowle pomidorów. 2 lata temu spróbowałam we foliaku i w gruncie. Masz rację, mogłam dziadostwo roznieść ale rękoma :roll: bo ostatnio robiłam przeglądy krzewów i usuwałam wilki. Nie spodziewałam się że szara tak szybko załatwia rośliny a miała w ostatnim czasie super warunki.Zawsze jakoś to kojarzyłam z mączniakiem bo w tym samym czasie na azalii występuje białawy nalot na liściach. W zeszłym roku udało mi się powstrzymać na azalii i w tunelu tą chorobę tymolem na alkoholu.


Maraga , aria jeśli jest to ZZ to znaczy że Revus u mnie nie zadziałał :( choć tylko go zastosowałam. Chciałam do niedzieli mieć zdrowe nie pryskane aby goście mogli sobie rwać a tu gruntowe mi ,,wysiadły" ;:223 i zewnętrzne w foliaku.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Dla mnie to takie objawy to zawsze była ZZ a nie szara pleśń, ale ja za bardzo się nie znam. Dobrze, żebyście ustalili między sobą jak to w końcu jest, bo trochę zgłupiałam.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

Owoce rzeczywiście wygladają na zaatakowane przez zarazę. Co do łodyg. Szara pleśń zaczyna sie przeważnie od skaleczeń i martwych tkanek, które atakuje w pierwszej kolejności. ZZ zaczyna się rozrastać w miejscu wykiełkowania zarodnika i nie ma związku ze skaleczeniem rosliny. U kol. Jolek wszystkie plamy rozrastają się wokół blizn po liściach, dlatego stawiam na szarą. Chociaż w tym stadium to już na prawdę wszystko jedno co wykończyło pomidory.
http://www.podoslonami.pl/szara-plesn-u ... walczanie/
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=966

Wygląd plam też się różni. Przy szarej granica jest wyraźna, przy ZZ jest rozmyta i nieregularna. Istnieje i taka możliwość, że jest jedno i drugie.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.17

Post »

A szara pleśń nie ma nalotu zarodników na tych plamach?
Nigdy nie interesowałam się szarą pleśnią, bo wydawało mi się, że to choroba pomidorów w tunelach.
Takie plamy na łodygach zawsze brałam za ZZ , używałam odpowiednich środków i pomagało. Teraz widzę, że to bardzo podobne objawy, ale u mnie pomidory nie rosną w zagęszczeniu to chyba jednak nie miałam szarej.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”