Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Svt121 pisze:SandraABC tniesz na łyso aż zostaje pojedyncza łodyga? Czy o 30-40cm z ucięciem wszelkich odgałęzień. Rozwiń jak możesz, do tej pory zawsze siałem nowe krzaki co roku, pierwszy raz próbuję zimować.
Najpierw usuwam dojrzałe owoce i zawiązki (i tak w większości same opadają)- później największe liście,żeby zobaczyć pokrój krzaka, następnie wycinam najchudsze gałęzie,które jeszcze nie drewnieją.
Ze zdrewniałych przy największym Tepinie zostawiam ok 20cm gałęzie, przy mniejszych ok 5/10cm - u mnie głównie krzaki są w małych donicach jak wyżej, dorodniejsze okazy w trochę większych po ok 2l.
Nie ogałacam ich zupełnei na łyso - drobne liście, młode przyrosty zostawiam, usuwam w miarę wzrostu żeby nadać krzakom kształt i żeby nie dziczały przy niewielkim oświetleniu.
Svt121
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 10 kwie 2017, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Dziękuję za informacje i dokładne opisanie. Będę próbował dwa krzaczki przezimować, zobaczymy czy uda się bez ciężkiej batalii z robalami ;) Niech no jeszcze tylko ostatnie papryki dojrzeją :)
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Zebrałam kilka dni temu część papryczek z rosnących w gruncie habanero. Dzisiaj rozcinając papryczki zauważyłam, że w niektórych pleśnieją w środku nasiona. Na zewnątrz nie było żadnych oznak, że coś jest nie tak.
Co może być przyczyną pleśnienia nasion?
Pozdrawiam Lucyna
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Trudno powiedzieć, u mnie też się zdarza to samo. Pewnie przy obecnych temperaturach i wilgotności owoce wiszą na krzakach zbyt długo i przez to są narażone na infekcje.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Może być :(
A czy te, które jeszcze zielone wiszą na krzaku mają szansę dojrzeć jak je teraz oberwę?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

U mnie też sezon dobiega końca, dwie doniczki spróbuję przezimować. Coś tam jeszcze dojrzewa, więc zapasy na zimę będą całkiem niezłe.
Na zdjęciach habanero white, piri piri, candlelight, de cayenne, ivona i jalapenio.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zaopatrzyłem się tez w nasiona na przyszły sezon, plany są poważne:)

Obrazek
Obrazek
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

RingoJelcz nasiona tegoroczne? Pytam, bo u mnie 2 letnie nie zawsze dobrze kiełkują. Wolę zaopatrywać się w jak najświeższe nasiona. Widać, że Cię ostro wciągnęło.
Plony z moich niektórych, tegorocznych nowości.
Habanero Mustard, Habanero Big Sun, Furilla, Elephantormany, Cayene Joe's Long, Brown Bhutlah
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
I zdjęcie jednej porcji przerobowej
Obrazek
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Do kogo mogłabym się uśmiechnąć z kopertą zwrotną o nasiona :)
Przykładowo w stylu explosive ember, filius blue, bolivian rainbow, tabasco, medusa - chodzi mi o krzaczki mniejszych rozmiarów i raczej drobniejsze owoce, kolorowe liście i owoce jak najbardziej wskazane :) Kundelki i inne nn też mile widziane.

Niestety po przekopaniu moich zapasów i nasion z przełomu ostatnich 3 lat nie skiełkowało nic, a chciałabym je skiełkować przed zimą i zacząć formowanie na bonchi :)

Mogę podzielić się nasionami wild tepina jakby miał ktoś ochotę na nowe doświadczenia :;230

Jeszcze pytanie w kwestii technicznej ? Jak z kształtem waszych papryfiutków ? U mnie może ze 3 sztuki, jedne z pierwszych ładne i obrazkowe w kształcie..reszta już na maksa pokręcona z jakimiś dziwnymi ogonkami ....
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Papryfiutki w tym roku jakieś takie schynięte. Miałem ze swoich nasion i od jednej z koleżanek. No niestety, marnie wyszły w tym roku. Trzeba sięgnąć do rezerw federalnych i obudzić nasionka kilkuletnie.
Docencie Andrzeju . Od kilku lat Furilla to u mnie podstawowa odmiana. Do tego kilka krzaczków superhotów i zima nie straszna :lol:
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

RingoJelcz nasiona tegoroczne? Pytam, bo u mnie 2 letnie nie zawsze dobrze kiełkują. Wolę zaopatrywać się w jak najświeższe nasiona. Widać, że Cię ostro wciągnęło.

Ponoć tegoroczne. Wciągnęło na ostro. Te mocniejsze to z ciekawości, do jedzenia te słabsze.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

SandraABC mam nasiona, a raczej na dniach zbiorę, odmian explosive ember (i różne jej wersje skundlone), black pearls, chili numex twilight, marbles, Aribibi gussano, Mirasol yellow i kilka kundelków o owocach takich jak na zdjęciu
Obrazek.
A tutaj krzaczki. Wszystkie krzaczki niskie, zwarte, na bonzai idealne, z chęcią się podzielę.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Jest jeszcze Chinease 5 color. ładna, ale trochę wysokaObrazek
Tepina również wysiewam, idealna po zasuszeniu jako przyprawa do potraw.

kaLo Furilla zdaje się, że od Ciebe z forumowej AWN. Jeszcze nie próbowałem, wstyd przyznać. Za dużo nowości, a na pierwszy rzut poszły superhoty.

Papryfiutki mam i ja w tym roku ;:215 Też takie jakieś poskręcane.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Moja teściowa tak się ostatnio z koleżanką odnośnie papryfiutków zagadała,że w trakcie robienia obiadu całego jednego wrzuciła do pomidorowej ...
Stwierdzam na swoim przykładzie,że tak szybko jak człowiek się do ostrości przyzwyczai tak i się szybko (jak nie szybciej odzwyczai) ... superhoty i w ogóle hoty musiałam porzucić ze względów zdrowotnych, a nagle taka micha zupki z takim byle 'papryfiutkiem' umarła mnie na amen ... i przypomniałam sobie czasy jak to pięknie testy się robiło kto pierwszy zje scorpiona z krzaka... :;230 :;230

I znowu pytanie poza konkurnecją bo mni etak kulinarnie naszła zupa amarillo ... ma ktoś w tym sezonie owoce aji amarillo ?
U mnie na 3 testy i kilka zimowanych nie zaowocowało nic - ani w tunelu ani w gruncie, w domu padły na amen.
Awatar użytkownika
kalafior
100p
100p
Posty: 138
Od: 27 lut 2014, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze,Pomorze

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Mam Aji Amarillo pierwszy rok,zaowocowały,piękne duże owoce,niestety dopiero zaczynają się wybarwiać i to w uprawie podfoliowej,w tym sezonie trzeba wysiewać razem z c.chinense czyli w lutym.
Pozdrawiam Tomasz
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”