Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Andrzeju, ostre papryki bardzo mnie fascynują, lubię ich kształty, kolory, łatwość uprawy.
Co do jedzenia to idą do sosów, tych robię w sezonie naprawdę sporo.
Lubimy je dość ostre i dodajemy do wszystkiego - mięs, sosów, zup, kanapek.
Ale na surowo to jem annumy a nie chinense. Chociaż..... w tym roku wsiałam i mam całkiem ładne okazy Trynidad Perfume ( podobno łagodne ale degustacji jeszcze nie było )
Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Saute
200p
200p
Posty: 372
Od: 24 lut 2017, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Byłem na działce i pstryknąłem kilka fotek:

7 Pot Lucy w gruncie i Dziób Kondora
Obrazek Obrazek

Cayene i Jalapeno - niezawodne i bardzo plenne

Obrazek Obrazek

Czech Black i Pasilla Bajio

Obrazek Obrazek

I dwie niezidentyfikowane. Na pewno ich nie kupowałem . Pierwsza jakiś super hot z wyglądu, brązowa będzie chyba. Druga, biała , bardzo
smaczna, jabłkowy posmak ostrość zbliżona do Jalapeno, zostanie na przyszły sezon. Mam jeszcze kilka fajnych odmian, wrzucę kiedyś foty.

Obrazek Obrazek
Andrzej
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Whitedame, do Trynidadów nie mam szczęścia, albo nasiona ne skiełkują albo połamię roślinkę, albo jakaś zgorzel. Pech straszny.
Saute z Pasilla bayo w tym roku mi nie wyszło. Nasiona nie skiełkowały. Nasiona 2 letnie, własne. Możliwe, że zbyt wcześnie zerwałem owoc. Odmiana według mnie bardzo fajna w smaku, a i wygląd ma bardzo ciekawy.
Fajne papryczki posiadasz, plon też będzie spory, widząc z tego co pokazujesz.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

mam 3 krzaczki ostrej papryki , możliwe że odmiany cyklon albo coś podobnego, w każdym razie ostre. Zasadziłam specjalnie żeby mieć czym doprawić keczupy, bo papryka ostra w proszku moim zdaniem psuje smak w keczupach. W każdym razie , cukinie juz kończą chyba swój żywot i chce porobić teraz keczupy , a na krzakach są wciąż same zielone papryczki chili. mogę użyć zielonych ? niedojrzałe też są ostre czy bez smaku ?
Awatar użytkownika
Saute
200p
200p
Posty: 372
Od: 24 lut 2017, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Krzaczki w gruncie są niewielkie. Trochę odchorowały zimny i mokry maj , ale są bardzo ładnie oblepione owocami. Zapomniałem jeszcze o bardzo dekoracyjnym "dzwonku biskupa" :)

Obrazek

-- 15 sie 2017, o 14:09 --
akacjowa pisze:mam 3 krzaczki ostrej papryki , możliwe że odmiany cyklon albo coś podobnego, w każdym razie ostre. Zasadziłam specjalnie żeby mieć czym doprawić keczupy, bo papryka ostra w proszku moim zdaniem psuje smak w keczupach. W każdym razie , cukinie juz kończą chyba swój żywot i chce porobić teraz keczupy , a na krzakach są wciąż same zielone papryczki chili. mogę użyć zielonych ? niedojrzałe też są ostre czy bez smaku ?
Zależy jaką masz odmianę. Najlepiej spróbować smak, bo niektóre zielone mają smak surowizny, a niektóre , jak np. Jalapeno są lepsze na zielono :wit
Andrzej
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Bishop`s Crowny ( to chyba korona biskupa?? )też mam w gruncie i też wciąż zielone
Obok rosną Aji Pineapple i dwa razy już obrywałam, więc to chyba cecha odmiany a nie błąd żywieniowy.
Obrazek
Z braku czasu dzisiaj zrobiłam na obiad zapiekankę. Dodałam do niej 3 sztuki wspominanej wyżej Trynidad Perfume. Naprawdę dobra.
Na surowo lekko szczypie ale nie parzy, po obróbce zjadliwa nawet dla mojej 96 letniej Babci. A cały bukiet zapachów i smaków habanerek zachowała.
Zbieram nasiona bo warto.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

akacjowa zerwij, spróbój jeżeli Tobie odpowiada to użyj do sosów. Zresztą ta surowizna i tak mocno nie mieni smaku sosu, bo podejrzewam, że dasz jej niewiele. Ja na koniec sezonu używam każdej odmiany w fazie zielonej do sosów i smaku nie psuje.
Sam dziś zerwałem trochę zielonych jalapeno i serrano, bo czerwonych było mało, a robiłem ketchup łagodniejszy dla rodziny na bazie cukini i pomidorów. Właśnie skończyłem. Wyszedł przyzwoity. W sumie 17 słoiczków po przecierze.

Whitedame właśnie pokazałaś kolejną perełkę. Mam z Twoich nasion Aji Imbambura, jako czerwona wersja Lemon dropa. To dwie Aji jakie posiadam. Ciekawe czy równie owocowa?
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Co to za odmiana? Miał być Aji Rain Forest ale chyba coś innego wyrosło. Zdjęcie słabe bo robione przy mocnym słońcu kalkulatorem.

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Saute
200p
200p
Posty: 372
Od: 24 lut 2017, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

whitedame pisze:Bishop`s Crowny ( to chyba korona biskupa?? )
Tak , mówią też na to dzwonek . Bardzo długo się wybarwiają na czerwono .
Andrzej
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Aji Imbambura u mnie słabo się wybarwiała. Miała mnóstwo owoców a zaledwie 50% z nich osiągnęło przed mrozami kolor czerwony. Podejrzewam swoje błędy w nawożeniu i słabą miejscówkę, która była właściwie terenem porozbiórkowym.
Trudno więc w takiej sytuacji mówić coś o smaku. Z tych zebranych w październiku zielonych papryk, pomrożonych wcześniej zielonych pomidorów i szpinaku zrobiłam zielony sos, który wielu zadziwiał zimową porą, muszę kiedyś znaleźć przepis i wstawić w odpowiedni wątek.
Tegoroczna Aji Pineapple, jest bardziej aromatyczna, smakiem bardziej melonowo cytrusowym niż ananasowym, niestety plennością tamtej nie pobije.
Tutaj zdjecie z 6 października 2016. Aji Imbambura
Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
sherry
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 sie 2016, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

Trochę mnie nie było, już odpowiadam na pytania:

kaLo Daję jeść, czasem sobie myślę, że nawet może być za dużo. Mogę zrobić zdjęcia, ale co konkretnie chcesz zobaczyć?
whitedame Rośnie w doniczce, niestety nie jestem w stanie uprawiać w gruncie.

Jeśli chodzi o przegrzanie, to też miałam takie podejrzenie, bo mam tylko zachodni parapet, odsunąć od niego paprykę bym mogła, ale wtedy będzie miała znowu ciemno, a w mieszkaniu i tak w te upały mam 30 stopni i nie bardzo mogę coś na to poradzić. Tzn. mogę i poradzę - przeprowadzam się za kilka tygodni i w nowym mieszkaniu będę mieć okna na północ i południe. Mam nadzieję, ze to coś pomoże.

Inne odmiany w tym upale zrzucają mi pąki albo nie mają pyłku, tylko ten lemon drop jakiś taki dziwny... Właśnie mi przyszło do głowy, że ja mam 2 krzaki w tej jednej doniczce, może jednak jest im aż tak za ciasno :/ Nie chciałam się jednego pozbywać, a więcej miejsca na doniczki nie mam.
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

kaLo pomożesz mi rozwiązać zagadkę co to ? nasiona od Ciebie z tamtego roku ...

Obrazek

Obrazek

Jeszcze pytanie odnośnie nawożenia - do tej pory dawałam tylko biohumus a chciałabym je zasilić czymś konkretniejszym - jak widać miniaturowa doniczka i nie wiem czy wg tabeli zrobić normalny roztwór nawozu i podać raz na tydzień/dwa czy lepiej mocno rozcieńczyć i stosować do każdego podlewania?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

;:oj Były jakoś podpisane? Sam mam dziwne przypadki w tym roku bo wysiałem nasionka otrzymane od innych forumków. Być może podzieliłem się nimi z Tobą . Mam jednego takiego swojego kundelka, który jest odmiana "dynamiczną". Na 4 krzaczkach miał 3 różne kształty owoców . Jeżeli to on, to byłby 4 typ owoców :D.
W takiej malutkiej doniczce to raczej fertygacja bo jednorazowa dawka może zasolić podłoże.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”