Wszystko o pomidorach cz. 14

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

dsk121 jeśli Ci nie przeszkadzają te nadprogramowe pędy to zostaw (tylko musisz się liczyć z tym że owoce dojrzeją sporo później bo każdy pęd ciągnie pokarm...a pęd główny jest tylko jeden, także ma utrudnione zadanie), ja bym część usunęła tam gdzie nie widać jeszcze kwiatów, tam gdzie są kwiaty urwałabym wierzchołek aby dalej nie rosło (nie niszcząc pąków, sama mam da pomidory gdzie się zagapiłam i ucięłam stożek wzrostu), i resztę która się pojawia w kącikach od teraz systematycznie usuwać.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
pianista
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

inga_beta pisze:Tylko skąd wziąć wiaderka? Czy w sklepie budowlanym są wiaderka takie jak po farbach? Bo w ogrodniczym były tylko zwykłe czarne wiaderka
W gazetce Castoramy jest oferta: wiaderko casto białe 10 l/4,98; 15 l/7,86; czarne z lejkiem
20 l/8,98; budowlane profesjonalne 14 l./19,98 zł .Można też się przejść w pobliże tynkowanych lub ocieplanych obiektów i takie wiadra dostać za darmo ;:oj ;:138
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Takie wiadra mają też w gastronomii.

Te pomidory w hortensjach to ot tak czy hortensja pełni tu jakąś rolę?
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

mafelini pisze:
inga_beta pisze:Dziękuję za odpowiedzi. To będzie ta zgnilizna.
Można dokładniej w jaki sposób tą saletrą wapniową, zwłaszcza że jej nie mam i co to jest OW?
Dodam że jestem raczej zielona i dopiero zaczynam coś czytać tu na forum.
Czytałam wcześniej artykuy na internecie ale tam wszystko było takie proste- posadzić , dać nawóz i już pomidor rośnie.
W dodatku w tym nawozie któy włąśnie kupiłam, nie ma wapnia.
Link do przepisu i dawkowania OW: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 07&start=0
Saletra wapniowa: pryskać 5 g na 1 l wody :D
Poradziłam sobie inaczej bo nie mam nawet kredy, więc zmieliłam skorupki jajek i rozpuściłam z łyżeczką kwasku do pH obojętnego. Myślę że to będzie to samo.

-- 29 cze 2017, o 18:17 --

Ja potrzebuję 10 l bo będą na parapecie. Ale już sobie poradziłam bo zamówiłam tanie przez internet.
U mnie włąśnie ocieplają blok, ale mają tylko 20 l.
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Ginka pisze:dsk121 jeśli Ci nie przeszkadzają te nadprogramowe pędy to zostaw (tylko musisz się liczyć z tym że owoce dojrzeją sporo później bo każdy pęd ciągnie pokarm...a pęd główny jest tylko jeden, także ma utrudnione zadanie), ja bym część usunęła tam gdzie nie widać jeszcze kwiatów, tam gdzie są kwiaty urwałabym wierzchołek aby dalej nie rosło (nie niszcząc pąków, sama mam da pomidory gdzie się zagapiłam i ucięłam stożek wzrostu), i resztę która się pojawia w kącikach od teraz systematycznie usuwać.
Jakich ciekawych rzeczy można sie tu nauczyć. To już wiem dlaczego moje pomidory w zeszłym roku tak poźno dojrzeawały. W tym roku też zostawiłam po kilka pędów żeby miec więcej kwiatów.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Foxowa pisze:Takie wiadra mają też w gastronomii.

Te pomidory w hortensjach to ot tak czy hortensja pełni tu jakąś rolę?
Miejsca nie bylo wiec poszly w hortensje :)
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Tylko wiesz lepiej posadzić ze 4 krzaczki obok siebie i prowadzić na jeden pęd, niż mieć jeden krzak z czterema pędami, bo owoce przy dużej ilości pędów są małe i właśnie długo dojrzewają, bo roślina próbuje wykarmić całe mnóstwo zielonych owoców, a na jeden pęd owoce rosną zwykle duże wręcz podręcznikowe (przy odmianach samokończących i karłowych można się pokusić o puszczenie ich samopas, mimo że niektórzy również i te pilnują aby nie zarosły).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Tak teraz trafiłam na jeden środek, czy stosował ktoś Serenade od Bayera? (koncentrat bakterii Bacillus subtilis podobno zapobiegający innym bakteryjnym chorobom w tym zarazie).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Chciałam jeszcze raz zadać pytanie które mnie nurtuje - czy podczas wybarwiania się pomidorów ograniczacie podlewanie?
Milena
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Podlewam rzadko i jeszcze miałbym ograniczać? Przecież jak na pierwszym się wybarwiają, to na innych gronach rosną. Chcesz mieć SZW na pomidorach? Podlewaj normalnie. :)
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Nie wiem więc nie podpowiem ;:185 , ale chyba na plantacjach chyba ograniczają podlewanie aby owoce nie popękały skoro mają być transportowane, ale skoro susza to coś pić muszą (chociaż ja swoim nie daję bo nie mam nadwyżki wody, ale o tyle dobrze że są okryte).

Betaluxy zaczynają szaleć https://www.fotosik.pl/zdjecie/4df27c263d44bb36
Maskotka też nabiera ciała https://www.fotosik.pl/zdjecie/1334431f19c4d040
Pokusa daje pokaz pięknych podwójnych gron :D https://www.fotosik.pl/zdjecie/e88eb7e0f25d8c44
Faworyt pokazał klasę i wygląda najdorodniej (zaraz po nim wysokie koktajlówki i Betalux ;:224 ) https://www.fotosik.pl/zdjecie/fd8c3eb2bfd78eb3

Niestety jak co roku niedobory magnezu (widać mało go w mojej glebie), dopiero oznaki na dolnych liściach które także obrywam ale nie omieszkam zrobić im delikatny oprysk skoro jestem zaopatrzona w chemię.
Ogólnie liście wyglądają zdrowo mimo że mszyce chętnie siedzą na roślinach (przy każdym przeglądzie wilków giną paskudy :lol: ), a co do wiązania owoców nie mogę narzekać, mimo upałów wielkoowocowe zawiązały na dolnych kiściach minimum 5 owoców, koktajlowe chyba zawiążą grona na całej długości...co jestem obok to dostają ode mnie przyjaznego prztyczka ;:224 .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

zaklinaczka pisze:Chciałam jeszcze raz zadać pytanie które mnie nurtuje - czy podczas wybarwiania się pomidorów ograniczacie podlewanie?
Nie ograniczam podlewania bo pomidor potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania.
Jeśli pytasz dlatego, że owoce ci pękają ( na krzaku lub zaraz po zbiorze ) to pamiętaj, że nadmierne ogołocenie z liści też prowadzi do pękania owoców bo brakuje części zielonych do transpiracji wody.
Zawsze staram się aby na krzaku było około 15 liści a pod gronem minimum 1. Liście te obrywam dopiero wtedy gdy wszystkie pomidorki w gronie są wyrośnięte, inaczej nie wszystkie owoce dorosną i będą siedzieć.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wszystko o pomidorach cz. 14

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :)
Milena
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”