Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Ja w zeszłym roku uprawiałam niektóre warzywa psiankowate w tym niektóre pomidory
( wszak mamy temat o pomidorach ;:oj )
i okazało się, że kompost był zbyt zasadowy, pomidory wykazywały brak manganu
( ziemniaki też)
Gdybym użyła popiołu, a lubię ;:173 go sypać tu i ówdzie, no to wykończyłabym uprawę na amen.

Dlatego niezbędne jest najpierw badanie gleby, bo popiołem można straszną krzywdę wyrządzić
i co gorzej trudno potem to poprawić.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

A z czego miałaś Jokaer ten zasadowy kompost, pytam z ciekawości? Dawałaś coś innego niż zwykle, czy zmierzyłaś pH i stąd wiadomo, że taki był.
wodny111
100p
100p
Posty: 129
Od: 29 maja 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

KaLo Przyzwyczaj się do tego, że jeśli nie żartuję, tylko podaję jakąś wiadomość, to nie jest ona wyssana z palca. Przemierzając kiedyś bezkres netu natknąłem się na amerykańskie podręczniki uprawy pomidorów z lat dwudziestych i trzydziestych. Była tam mowa o stosowaniu węglanu sodowego. Nawet dołączono tabelkę obrazującą zależność wysokości plonu od ilości zastosowanej soli. Nie pamiętam tytułu. Była to książka zreprodukowana z Biblioteki Kongresu.
Pozdrawiam
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Czyli jak mamy odczyn gleby zasadowy ,to zero popiołu?
Pytam ,bo ja palę na częsci warzywnej ogniska z pozostałościami z jesieni i teraz nie wiem ,czy mam wyrzucić popiół do kompostownika ,bo chciałam go rozgrabić po warzywniaku.
Asia
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

aria pisze:A z czego miałaś Jokaer ten zasadowy kompost, pytam z ciekawości? Dawałaś coś innego niż zwykle, czy zmierzyłaś pH i stąd wiadomo, że taki był.
Mierzyłam pH, pokazywał odczyn zasadowy. ( pehametr dobry, sprawdzałam ziemie kwaśne, pokazywał na czerwono)
No i właśnie, chyba kompost jest jednak zasadowy, bo co bym nie kompostowała to wychodzi zasadowe. :?
Ten był głównie z pokrzywy i najróżniejszego zielska.

Co do stosowania popiołu, jak go sypałam tam gdzie rośnie trawa, to rosła jeszcze lepiej.
W pierwszym roku upraw jak posadziłam cebulę dymkę, przyszła sąsiadka i powiedziała,
żebym popiół z palenia suchego zielska ( akurat paliłam), wysypała na grządkę cebulową.
Tak zrobiłam i miałam piękną cebulę.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Dzięki za odpowiedź, wychodzi na to, że tak jest zwykle, pewnie u mnie też i mimo stosowania popiołu nie szkodzi to moim warzywom. Do czosnku, cebuli i szalotki to muszę dawać obowiązkowo, bo nawet jak się spóźnię z podsypaniem, to mi zaraz robale albo zgnilizna atakuje.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Jak sypiecie ten popiół do cebuli, w międzyrzędzia czy blisko roślin? Czytałam tu gdzieś, że ponoć działa przeciwko śmietce.
Iza
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Do szalotki to sypię zamkniętą garść do środka każdej rodzinki jak się już ukorzeni i podzieli, i tak zostawiam, dymkę i inne rodzaje posypuję grządkę obficie po posadzeniu i ukorzenieniu. Może ktoś jeszcze podpowie swoje sposoby.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

wodny111 pisze:KaLo Przyzwyczaj się do tego, że jeśli nie żartuję, tylko podaję jakąś wiadomość, to nie jest ona wyssana z palca. Przemierzając kiedyś bezkres netu natknąłem się na amerykańskie podręczniki uprawy pomidorów z lat dwudziestych i trzydziestych. Była tam mowa o stosowaniu węglanu sodowego. Nawet dołączono tabelkę obrazującą zależność wysokości plonu od ilości zastosowanej soli. Nie pamiętam tytułu. Była to książka zreprodukowana z Biblioteki Kongresu.
Widzisz, ja jestem tolerancyjny i Ty nie musisz się do niczego przyzwyczajać. :D . Powiem, jakie ja ma przyzwyczajenie. Jeżeli coś podaję, to nie jest ważne czy żartuję czy nie. Mam to pod ręką i w każdej chwili mogę podać skan lub link. ;:173

Zasadowość kompostu bierze się z tego samego miejsca co wapń w mleku , czyli z roślin. Jeżeli z roślinami są kompostowane odpady kuchenne zawierające cukry, to powstające podczas fermentacji kwasy mogą lekko obniżyć odczyn. Najczęściej pH jest ok. 6,7-6,8. Wystarczy wygooglować "skład kompostu" i dowiedzieć się , że wapnia w kompoście jest najwięcej. Kompost z trocin drzew iglastych ma ok.5,5.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Dzięki dziewczyny :D
Ja właśnie dostałam kolejną partię popiołu od miłych znajomych, tym razem bukowo-dębowy. Na pewno się nie zmarnuje!
Iza
Awatar użytkownika
Saute
200p
200p
Posty: 372
Od: 24 lut 2017, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Coś w tym popiele jest, bo przeważnie np. po wypaleniu traw i chaszczy ponoć tam wszystko lepiej rośnie.
Andrzej
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Najlepiej przekompostować. Można dodać nawet do 16% popiołu do pryzmy, a powstały kompost będzie nadal neutralny:
http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 0908000650
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Witam,
Na swoim warzywniku zastosowałam coś w rodzaju czwórpolówki
1-rok pryzma kompostowa na którą trafia też popiół drzewny w całkiem sporych ilościach
2-rok lekkie rozgarnięcie pryzmy i na to dynie
3-rok przekopanie resztek po pryzmie i na to pomidory ( wiem, wiem dynie wyjaławiają kompost, ale dla pomidorów całkiem sporo jeszcze zostało)
4-rok pozostałe warzywa - liczę się z koniecznością niewielkiego nawożenia uzupełniającego, ale to dopiero w tym roku się okaże
Dyniom i pomidorom wystarczał sam kompost, rosły nieźle...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”