Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Odpady komunalne i " tree-bush-cuttings". Nie wiem co to konkretnie jest. Jakieś ścinki z drzew i krzewów. Popiół był z kory, trocin i zrębków. 16% wagowo.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Odpady komunalne to "produkt" sortowni śmieci dający się kompostować czyli resztki żywności, papier, materiał roślinny. Nawet nie da się tego porównać z koszoną trawą , chwastami i liśćmi, z których najczęściej robimy pryzmy na działkach.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Jeśli to ma takie znaczenie, można sobie odpady komunalne z własnej kuchni pobierać.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Ma znaczenie, ponieważ w odpadach kuchennych są cukry i białka. Produkty rozkładu tychże obniżają odczyn kompostu i dodanie kilku czy kilkunastu % popiołu trochę ten kompost zalkalizuje. Tylko nie wiem po co to robić, skoro 99% roślin preferuje gleby lekko kwaśne . Dla samej zasady? :?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Z tego co wiem, procesy kompostowania powodują ostatecznie uzyskanie raczej neutralnego pH.

Tu przykład jak się zmienia w czasie pH kompostu z odpadków domowych. Najpierw wzrasta, bo potem zacząć się obniżać.

Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Zmoderowano personalne wycieczki. bab...

W dziale porzeczkowym jeden z kolegów przedstawił analizę ziemi z działki, powstałej na terenie, na którym w przeszłości był wysypywany popiół. Podaję w przeliczeniu na postać tlenkową.
N-NO3=0, P=241, K=531, Ca=4127, Mg=398, pH=8. Ma jeszcze grubiej posypać popiołem, żeby lepiej rosło?

ullak ;:180 czegoś takiego bezskutecznie szukałem. W dostępnych materiałach o kompostowniach odpadów komunalnych podają pH=6,5 -6,7, więc dodanie niewielkiej ilości popiołu jest dopuszczalne. Jeżeli dojrzewający kompost dociąga do 8,8 i potem stabilizuje się na 8,4, to dodając jeszcze popiół, można zdegradować glebę na działce, ale jak to wcześniej napisałem w zdrowy, ekologiczny sposób. Takie osoby jak Warzywkowo tego nie rozumieją i podejrzewam ,że nawet nie mają pojęcia o odczynie gleby na swojej działce i jej zasobności. Kiedy zwracam na to uwagę oskarżają mnie o trollowanie. ;:oj . Można próbować uprawy warzyw nawet i w popielniku, ale namawiając do tego samego innych , popełnia się duże nadużycie. Więcej na temat popiołu nie napiszę.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Czy zauważasz u siebie degradację gleby po dodaniu dojrzałego kompostu?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Nie mam wiele kompostu , nie używam popiołu a mimo to pH jest za wysokie. W 2014 na wiosnę , kiedy zrobiłem analizę było 7,6 . . Porzeczki i agresty kilka razy w sezonie podlewam wodą zakwaszoną do 5,5-6,0. Borówki 3,5-4, pomidory i paprykę 6,0-6,5. Porzeczki i agresty znacznie poprawiły owocowanie i są wyraźnie zdrowsze.Poza tym jesienią w warzywniku i wokół krzewów rozsypuję mieloną siarkę. Po 3 sezonach takiej walki , średnie pH w tym roku jest 7,1. Minie jeszcze kilka lat zanim odczyn ustabilizuje się na poziomie pH=6,5-6,7 . Zakwaszanie przebiega o wiele wolniej niż trwa rozsypanie paru wiaderek popiołu.
Znajoma kilka lat temu przeczytała w jakimś poradniku o cudownych właściwościach popiołu. Ponieważ mają kominek i palą tylko drewnem , to szkoda było wyrzucić do śmietnika tyle "dobra", więc użyźniali swój piękny ogród. Przy pH w okolicach 8,5 już tak ładnie nie wyglądał. Teraz wiaderka z popiołem zamieniła na wiaderka z siarką, żeby to wszystko odkręcić, ale jakoś wolno idzie.
Powtórzę jeszcze raz. Nie jestem przeciwnikiem stosowania popiołu. Jestem przeciwnikiem jego stosowania bez uprzedniego rozeznania co do odczynu i składu gleby. Jestem też przeciwnikiem bezmyślnego powielania różnych "wynalazków" z filmików internetowych. U tych akurat osób te sposoby nawożenia mogły dobrze działać , u innych mogą przynieść szkodę. Wszystko trzeba stosować z głową i ze świadomością, że popsuć coś jest b. łatwo. Naprawa zawsze jest trudniejsza a czasem bywa nawet niemożliwa.
I tyle w tym temacie, jak pisywał borówkowy guru edicool.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

KaLo, a co się stało, że od 3 lat masz tak wysokie pH, co stosowałeś do nawożenia gleby wcześniej?
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Moja tegoroczna analiza:
pH 7,46
Azot N - NO3 - 29
Fosfor P - 75
Potas K - 58
Wapń Ca - 4209
Magnez Mg - 330
Chlorki - poniżej 5 ( poniżej granicy oznaczania )
Zasolenie w g/dm3 NaCl 0,39
I to wszystko po 4 latach nieustannej walki o obniżenie pH i poziomu wapnia. Moja gleba tak ma i tak mieć będzie na wieki wieków, a nie jest to skutek moich wcześniejszych poczynań.
Dlatego u mnie popiół był stosowany tylko do rozluźniania odpadków kuchennych, ale po przeczytaniu tabelki Ullak nad tym też muszę głęboko się zastanowić.
Ponieważ to Forum jest po to aby dzielić się wiedzą i uczyć się myślę, że osoby myślące, czytając różne tezy różnych osób, poparte dowodami, same znajdą najlepsza dla siebie drogę. A jak nie to podobno najlepiej jest uczyć na błędach :uszy
Niemniej zalecam badanie swojej gleby przed jakimikolwiek zabiegami agrotechnicznymi, bo jak napisał Janusz:
..............Można próbować uprawy warzyw nawet i w popielniku, ale namawiając do tego samego innych , popełnia się duże nadużycie.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Duża ilość materii organicznej w glebie powoduje buforowanie pH. W takiej glebie dobrze rosną rośliny o różnych wymaganiach.
https://thegrovestead.com/wp-content/up ... eberry.jpg
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4248
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

Whitedame, też tak masz jak KaLo? Cztery lata robisz analizy gleby, wdrażasz zalecenia nawozowe i nie ma żadnej poprawy, warzywa dalej kiepsko rosną?
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Popiół w uprawie warzyw ( szczególnie pomidorów)

Post »

aria pisze:Whitedame, też tak masz jak KaLo? Cztery lata robisz analizy gleby, wdrażasz zalecenia nawozowe i nie ma żadnej poprawy, warzywa dalej kiepsko rosną?
Też tak mam jak Kalo - prawda,
wdrażam zalecenia nawozowe - prawda,
warzywa kiepsko rosną - fałsz
Rosną świetnie mimo bardzo trudnej wapiennej gleby (rędziny), dlatego, że odpowiednio je nawożę, biorąc pod uwagę ich potrzeby, ba nawet borówki amerykańskie mi rosną i plonują, ale nie będę udawać, że bez wysiłku.
W całej tej dyskusji nie chodzi o to by kogokolwiek obrażać, by negować jego metody, bo ja naprawdę wierzę w to, że innym przy nawożeniu popiołem się udaje. Chodzi o to by nowicjusze pytający o radę otrzymywali rzetelną wiedzę obejmującą wiele możliwych aspektów.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”