Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Piotrze, cieszę się, że u Ciebie złapała kolor, bo u mnie zielona. Ale to mój pierwszy sezon, więc ciągle się uczę.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Dwie sztuki złapały u mnie kolor :D Zjadłem, ostrość dla mnie maksymalna, większej chyba nie zaakceptuję. Spróbowałem też tych, które nie dojrzały, równie fajne do jedzenia, jako przekąska.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Adam, one nie są mega ostre, spokojnie można całą zjeść, jest przecież niedużą.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Tak, duża nie jest, ale dla mnie ostrość taka, że jeszcze mi smakuje i sprawia frajdę. Mocniejsza... już bym się męczył.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

wermikompost

Post »

Paprykowy sezon 2015 uważam za zamknięty, czas szykować się do nowego sezonu.

Póki co produkuję przy pomocy Red Hybrid of California wermikompost. Nie ma lepszej ziemi do rozsad.




Obrazek

a tu nowi pracownicy się rodzą, będzie pępkowe:

Obrazek

dodatkowo zbieram biohumus, którego nie można przedawkować, o zaletach nie wspomnę.

8-)
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Jak dokładnie robisz taki "kompost" i jak to stosujesz? :)
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Super to wygląda,już masz gotowy kompost.Trochę inaczej sobie wyobrażałam,nie sądziłam,że w tak szybkim tempie californijki przerobią odpadki.Nie widać żadnych resztek.
Biohumus rozrabiasz z wodą,czy podlewasz takim nie rozcieńczonym?
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Dziunia87 pisze:Jak dokładnie robisz taki "kompost" i jak to stosujesz? :)
w 2 słowach nie da się tego Sylwia opisać.
Ponieważ miałem przygody z ziemiórkami, postanowiłem je wyeliminować, stąd pomysł z własną ziemią.
ewa-s pisze:Super to wygląda,już masz gotowy kompost.Trochę inaczej sobie wyobrażałam,nie sądziłam,że w tak szybkim tempie californijki przerobią odpadki.Nie widać żadnych resztek.
Biohumus rozrabiasz z wodą,czy podlewasz takim nie rozcieńczonym?
Ja też nie przypuszczałem, że tak szybko pracują, zasługą był tu obornik koński, który moje podopieczne lubią najbardziej. W ciągu 24h potrafią przerobić go x 2 więcej wagowo co ważą. A średnio jeden robak waży 1 g. Patentem tutaj są wytłoki do jaj, celuloza, która jest im niezbędna do rozrodu,
więc i tutaj widać jak łózko jest potrzebne. ;:173

Biohumusem podlewam roślinki bez rozcieńczenia, zbieram na podlewanie papryk, mam już odłożone 5l i szukam dojścia do obornika końskiego.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

:wit Piotrek
zgodnie z obietnicą wstawiam zdjęcia mojego lokum dla Kalifornijek.

Dwie kastry budowlane włożone jedna w drugą. W wewnętrznej nawiercone otwory

Obrazek

Obrazek

W dolnej kastrze zbiera się nadmiar wody, a jak produkcja ruszy już pełną parą, będzie spływał tam biohumus. Położyłam w niej cegłę, by podwyższyć wewnętrzną kastrę, żeby nie stała w tym płynie. Bardziej zaawansowany majsterkowicz może się pokusić o zamontowanie kranika w dolnej kastrze, by łatwo ją było opróżniać z biohumusu.

Obrazek

Wewnątrz ich domku układamy naprzemiennie warstwy tektury oraz warstwy odpadków organicznych lub obornika. Ale to już szczegółowo, co i jak, pewnie opisze Piotr ;:108


Obrazek

Obrazek

Piotrek liczę na dalsze konsultacje co do menu dla dżdżowniczek, bo kto jak kto, ale Ty na potrawach znasz się wyśmienicie ;:333 :wink:
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Kasiu, jest Nas już dwoje w świecie zakręconych pozytywnie w temacie Red Hyberian of California.

Zaczynałem niedawno podobnie jak Ty i pozwolisz , że skomentuję Twoje początki:

fota 1 : uważam, że dziurki powinny być mniejsze, ja robiłem wiertłem 2,0, wówczas robaki nie przejdą

fota 2 : na sam spód dobrze położyć jakąś bawełnianą szmatkę, robaki nie przejdą,chyba ,że zaczną wcinać tkaninę. Kolorowe wytłoki nie są zbyt zdrowotne, lepsze będą szare , z największych jaj.

fota 3 : myślę , że najlepszą przykrywką będzie jednolity gruby karton lub styropian. Jednak zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku może dojść do pojawieniu się pleśni, dlatego trzeba je zmieniać.


Moja kastra jest 80 l .
Na dnie ma sporo dziur i niebawem założę kranik na biohumus, który za wodą nazywają tea.
Na dnie leży cienka bawełna, na niej gruby karton i szare wytłoczki po jajkach XXL. Wszytko suche.

Na wierzch dałem przekompostowany 5-6 miesięczny obornik koński + fusy z kawy i herbaty, które zbierałem przed pojawieniem się nowych domowników. Całość jedzenia miało ok 5-7 cm wysokości.
Na taki stół zaprosiłem 400 Red Hyberian, odczekałem , aż się rozlokują i całość przykryłem
wytłokami po jajkach XXL i wklęśnięcia napełniłem wodą z nieba. Przykryłem 2 grubymi kartonami i choć mnie korciło przez tydzień nie podglądałem.Wszytko stoi w drugiej kaście. Wilgotność ok 75%, temp 24 C.



Teraz mam je prawie 2 miesiące, kastra zapełniona jest do połowy, sygnałem, że brakuje pokarmu jest pojawienie się robaków na górze., wówczas daję papu jak opisałem powyżej.

Obrazek

Obornik koński 40% i celuloza 60% -------- to najlepsze jedzenie dla dżdżownic. Mając takie menu potrafią dobowo zjeść x 2 tyle co ważą. Rozmnażają się dużo szybciej, bo po 60 dniach mamy kolejne pokolenie. Do tego ważna jest temp 20-30 C, idealna 25 C. Oraz wilgotność 70-80%

Ja niestety nie mam stałego źródła obornika końskiego i przygotowuję dla dżdżownic odpady organiczne , które po rozdrobnieniu blenderem "kompostuję na balkonie" ok 2 tyg. Fusy od kawy i herbaty podaję im na bieżąco.

Tu pokazuję,jakie wytłoczki są niewskazane, te z dziurkami wypuszczają niepotrzebnie wilgoć:

Obrazek

Na dzień dzisiejszy moja kastra wygląda tak,jest sporo kokonów (najwięcej pod wytłokami), sporo cienkich jasnych dżdżownic (to przedszkolaki), czyli wszytko idzie w dobrą stronę. Tygodniowo mam ok 2 l czarnego biohumusu

Pokażę jak wygląda mój cykl tygodniowy:

Przykrywam wytłoczkami i we wgłębienia leję ciepłą deszczówkę, przykrywam kartonem.

Obrazek

Po 7 dniach wytłoki w części się rozłożyły, widać na nich kokony, daję nowe jedzenie, przykrywam wytłokami,polewam deszczówką itd......


Obrazek

Obrazek


Tak wygląda przekompostowane przez 7 dni jedzenie dla dżdżownic. Są tam obierki warzywne i owocowe (jabłka, gruszki), wygotowane owoce jagodowe (aronia, rokitnik, porzeczki, jagoda kamczacka). Wszytko rozdrobnione blenderem. Gęstość błotka.




Obrazek

Nie daję pomidorów, cytrusów - zakwasza to podłoże, a dżdżownice najlepiej się rozwijają w środowisku obojętnym, zrównoważonym.

Z oborników najlepiej im wchodzi koński i bydlęcy, warunek - nie mogą być świeże.
Dobry jest również kurzy i króliczy, ale pozbawiony azotu, czyli również przekompostowany, tutaj jednak dokładamy tylko 10% do całego pożywienia.

Nie dajemy: popiołu, ziemi, ja zauważyłem ,że nie za bardzo lubią skórki od cebuli.

Zjedzą chętnie poza tym co wcześniej podałem:
słomę, siano z roślin strączkowych, skorupki jaj i otręby zbożowe drobno rozdrobnione,
skoszoną trawę (musi być przekompostowana,co najmniej 7 dni), wszelką celulozę.

Ja daję również pokrojone włosy Apapa , widzę , że znikają, więc im smakują.

Czekam na złoto ogrodników, czyli wermikompost, będzie idealna ziemia do rozsad.
Część już mam.
8-)
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Jak rozumiem ten "wermikompost", to jest po prostu ta przerobiona/przejedzona przez dżdżownice masa? Czyli warstwa kompostu na samym dnie kastra (najstarsza warstwa)?

Kiedy i jak "zbierasz" sobie ten wermikompost? Kiedy wiadomo, że to jest już gotowe?
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Piotrze, masz rację, kolorowych wytłoków raczej nie powinno być, ale nie miałam innych na stanie, a lokatorki już czekały na nowy domek :wink:. Teraz dostają już tylko szare.
Wczoraj zmieniłam przykrywkę na taki gruby karton. Wewnątrz kastry mam temp. 23*C, wilgotność 72%.

Obrazek
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Sylwia, szkół jest kilka, ja 80 litrowej kastry nie będę odwracał, poczekam aż dżdżownice dojdą do góry, mam już patent jak w łatwy i przyjemny sposób przenieść je do nowego domku.

Kasiu bardzo fajny i gruby karton, odwracaj go codziennie, w ten sposób tak szybko nie wchłonie wilgoci, warunki do hodowli masz idealne, nic tylko mroź trunki na pępkowe.
Moje wątki
Festina Lente
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”