Czosnek zimowy cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Czosnek zimowy ma pęd w środku główki, na którym wyrastają cebulki powietrzne. Czosnek wiosenny tego pędu nie ma. Widać to dobrze na przekroju poprzecznym i przy rozbiorze główki na ząbki.
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Mam pytanko do osób, które mają doświadczenie z pozyskiwaniem i sadzeniem "cebulek powietrznych". Na jesień 2016 (jak pisałem już wcześniej) posadziłem czosnek "Lautrec Wight". Bardzo ładnie mi wyrósł, w związku z tym postanowiłem zostawić 7 pędów kwiatostanowych. Same roślinki były wyrównane (mniej więcej tej samej wysokości, taki sam szczypior, tak samo wyglądały), ale dwa pędy kwiatostanowe były krótkie (ok. 50 cm) pozostałe 5 wyrosły na wysokość ok 120-150 cm. Po zebraniu "cebulek powietrznych" uwidoczniły się dalsze różnice. Z dwóch roślinek cebulki były dosyć małe (wielkość ziarna jęczmienia ozimego), filetowo-różowe, z jednej były duże (większe od ziaren kukurydzy) i fioletowe a z pozostałych szare wielkości ziaren pszenicy. Wsadzane jesienią ząbki były bardzo do siebie podobne zarówno kolorem jak i wielkością. Czy to może świadczyć o tym, że posadzony czosnek był z różnych odmian ? Czy w ramach jednej odmiany czosnku mogą występować takie różnice w wyglądzie cebulek powietrznych ?
Pozdrawiam Irek
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Zrobię tak: podzielę cebulki powietrzne na grupy i posieję oddzielnie. Zobaczę, czy są jakieś różnice w wyglądzie ząbków w przyszłym roku. Przeszukując sieć w tym temacie trafiłem na opracowanie (praca doktorska) na temat zależności pomiędzy ilością cebulek powietrznych a cechami i jakością wyrosłych z nich roślin, podaję link: http://wydawnictwo.up.lublin.pl/acta/ho ... cta_hort_2(1 )_art_02.pdf
Niestety ten link nie wchodzi, ale można tę pracę znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarce słów "cebulki powietrzne czosnku pdf".
Nie ma tam informacji o tym, czy do badań użyto materiału z jednej odmiany czosnku, ale wydaje mi się że tak powinno być, żeby badania nie były obarczone błędem różnych odmian.
Z tej pracy chyba można wysnuć taki poboczny wniosek, że w ramach jednej odmiany czosnku występuje dosyć znaczna zmienność jeśli chodzi o liczbę i wielkość cebulek powietrznych.
Pozdrawiam Irek
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

W ubiegłym roku zakupiłam czosnek ze szczątkowym pędem tu jest foto http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=910 .
Rozdzieliłam wszystko na ząbki i w listopadzie posadziłam. Oprócz tego posadziłam jeszcze ząbki z dwóch czy trzech bardzo dużych główek, które były w jednym kartonie z tym dziwolągiem. Wyrósł z tego normalny czosnek strzałkujący, kwiatostanom dokładnie się nie przyjrzałam, bo zginęły w pesto. Wszystkie rośliny podobne do siebie, główki duże, większe od Harnasia. W tym roku zostawię do zjedzenia tylko kilka główek, głównie żeby zobaczyć jak się przechowuje a reszta na rozmnożenie. Oczywiście zbyt proste by było gdyby sprzedawca podał nazwę odmiany, no cóż robocza nazwa "NN z Biedronki 2016".
Dorota
marioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 kwie 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Opatow

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Hej,

ostatnio kupiłem trochę czosnku - odmiana Harnaś w sklepie Polan,
jedna rzecz mnie zaciekawiła a mianowicie dlaczego i po co są tak jakby oznaczone stopki na czerwono, poniżej fotka przedstawiająca,
może ktoś wie?

Obrazek

dzięki
pozdrawiam,
mario
pozdrawiam, mario
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

To raczej jest środek grzybobójczy .
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Na przyszły sezon kupiłam nową odmianę czosnku zimowego, podobno pochodzi z Ukrainy, 4-ząbkowy
Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Kiedy wysadzacie czosnek ozimy i czym będziecie go zaprawiać przed posadzeniem?
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

ja jeszcze dodam pytanie, czy gdy przygotuję pod czosnek przefermentowany obornik, to trzeba dodatkowo czymś nawozić? nie mam kompostu.
Milena
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Erazm pisze:Kiedy wysadzacie czosnek ozimy i czym będziecie go zaprawiać przed posadzeniem?
Jak co roku na przełomie październik /listopad. Niczym nie zaprawiam ewentualnie dla odkażenia maczam w 1-2% roztworze perhydrolu.

-- 21 wrz 2017, o 06:44 --
zaklinaczka pisze:ja jeszcze dodam pytanie, czy gdy przygotuję pod czosnek przefermentowany obornik, to trzeba dodatkowo czymś nawozić? nie mam kompostu
Pod warunkiem, że obornik jest dobrze rozłożony, ale to i tak dość późno, powinien być jeszcze jakiś poplon na nim, ale już nie zdąży urosnąć :wink: chyba, że na sadzenie wiosenne czosnku ozimego. Ten sposób też się sprawdza.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Na jesień 2015 sadziłem Harnasia i Ornaka. Niczym nie zaprawiałem. Rosły bezproblemowo. Jesienią 2016 kupiłem czosnek francuski. Ze względu na to, że pojawiła się zgnilizna, zaprawiłem Topsinem przed sadzeniem. Jednocześnie, na tej samej grządce, posadziłem po jednej główce Harnasia, Ornaka i Arkusa kupione na imprezie "Jesień w ogrodzie" w Pomorskim Centrum Hurtowym (tych nie zaprawiałem). Zaprawiony francuski czosnek wyrósł bez żadnych problemów, polski czosnek (wszystkie roślinki) "złamał" się u podstawy szczypioru, a szczypior usechł. Główki nie zostały zaatakowane, ale w związku z tym, że nie miały wystarczającej ilości pokarmu, nie wykształciły się prawidłowo. Sądzę, że to była jakaś choroba grzybowa. W tym roku zamierzam wszystkie ząbki przed sadzeniem zaprawić Topsinem.
Pozdrawiam Irek
marcusson
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 maja 2015, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Ja w tamtym roku przed posadzieniem czosnku zaprawialem w roztworze HT przez pół godziny i potem od razu do ziemi. Wszystkie główki porosły zdrowe.
marioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 kwie 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Opatow

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Hej,

obieracie ząbki czosnku przed posadzeniem tak jak poniżej na fotce oznaczone A, czy jest jakiś wpływ na plon jeżeli zostanie posadzony w formie jak B ?

Obrazek
pozdrawiam, mario
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”