Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

ullak a co masz zamiar wysiać w liście, pytam bo sam jestem ciekawy Twojego pomysłu. Jak się uda to też przejdę na same liście bo mam ich pod dostatkiem są pulchne i pięknie trzymają wilgoć. Jak długo kompostujesz swoje liście :)
Pozdrawiam. Jacek :uszy
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Na mojej rozsadzie pojawiła się pleśń, wie ktoś może jak się jej pozbyć oraz czemu cebula tak słabo mi kiełkuje odmiana WOLSKA

Obrazek
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1664
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Toldi, na razie mam wysiane próbnie kalafior, kalarepę i cebulkę. Oraz słonecznik, ale to na pędy do bieżącego użytku. Liście mam tylko zeszłoroczne, zmiksowane kilka razy kosiarką.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Sebago u mnie Wolska tak samo kiełkowała - czyli beznadziejnie. Obok miałam posianą Exhibition i z tą nie było problemu. Co do pleśni, jeżeli masz zakrytą doniczkę folią to musisz ją zdjąć i pleśń zniknie.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Miałem dwa lata temu Wolską i wschody w porównaniu do Exhibition były ogólnie gorsze. ;:174 Co potrzebuje cebula do dobrych wschodów?Ogólnie nasiona,na przykładzie Exhibition świeże praktycznie w 100% wzejdą,ale już trzyletnie to procent wschodów był u mnie na poziomie 50 tylko.(Nasiona z opakowania 10.000 nasion podzieliłem na trzy lata).Także nasiona dosyć szybko tracą pełną zdolność kiełkowania.Ważną rzeczą po wysianiu jest zapewnienie do wzejścia optymalnej temperatury,dlatego ja sieję do skrzynek balkonowych które idealnie mieszczą się na kaloryfer i wtedy w ciepłej ziemi nasionka szybko dają radę wzejść.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

W tym roku zanim wysiałem cebule robiłem test siły kiełkowania i jestem zaskoczony tym co zobaczyłem. Ale od początku kupiłem nasiona w trzech rożnych miejscach - hurtownia, OBI, Alle..o cebule następujące:
Exhibition
Ailsa Craig
Globo
Wolska
Efekt
Bila
Ławica
Ilość opakowań z każdej po kilka szt. termin ważności od 2019-2021 w zależności od odmiany i producenta. Tylko Jedna Ailsa Craig i tylko od jednego sprzedawcy wzeszła w 100%, Pozostałe tragedia jedno op Globo i Bila 0% pozostałe między 30-80%. Ze słabą siłą kiełkowania spotkałem się już wcześniej, wyraźnie zauważyłem, że jest coś nie tak jak wysiałem do gruntu kilka opakowań cebuli na dymkę jedne wzeszły gęsto a inne w połowie chociaż siane obok siebie tylko z różnych opakowań i sprzedawców. W tym roku postanowiłem zrobić próbę, której efekty opisałem. Czy ktoś z Was sprawdzał również w tym roku nasiona cebuli?
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2025
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

U mnie z całego opakowania cebuli Globo skiełkowała jedna sztuka, a Exhibition około 30-35%.
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Jak akurat jesteśmy przy temacie:
Pierwszy raz w życiu mam wsiać cebulę ( podarowana). Wsiać do doniczki gęsto, rzadko? Czy to się potem flancuje?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6602
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Ponieważ jest na naszym forum specjalny wątek o uprawie cebuli z rozsady proponuję o zadawanie pytań właśnie w nim. Rozsady cebuli się nie pikuje więc wszystko zależy od tego ile masz miejsca oraz ile sadzonek chcesz wyprodukować. Oczywiście im rzadziej posiejesz tym lepiej. Możesz siać rzutowo, rzędowo a jeżeli masz cierpliwość to i punktowo.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Przyjmuję zasadę na podstawie własnych obserwacji że jeśli nawet producent podaje datę przydatności do wysiewu cebuli do roku 2021 przykładowo to nasiona które kupiłem w tym roku wysieję tylko w tym i następnym-max.Także wyleczyłem się z siania nasion na trzeci rok.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Faworyt ja kupiłem nasiona w tym roku jeszcze pachna sklepem a efekty jak opisałem wyżej nie wiem co o tym myśleć. Ze szpinakiem tez kiepsko wzeszło może 30%. W zeszłym roku dosiewałem w gruncie dwa razy. I tak jak piszesz też nie trzymam nasion dłużej niz do następnego roku.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Może i pachną sklepem Jacek,ale ja tak do końca nie wierzę w te daty bite na opakowaniach a wierzę że zapewniłeś optymalne warunki do kiełkowania nasion. Moje nasiona też sklepem woniajet bo kupione dwa tygodnie temu a już niedługo czas pokaże jak to ze wschodami będzie u mnie.
Dla mnie miernikiem świeżości nasion jest papryka.Od kilku lat większość odmian sieję z odpowiadających mi gatunków pozyskanych z marketowych owoców.Zdolność kiełkowania jest zawsze na poziomie prawie 100%
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

No tak, to trzeba by jeszcze warzywa na nasiona hodować żeby być pewnym co się sieje. Co do tych terminów przydatności, to też mam swoje teorie spiskowe. Witek będę śledził wątek to może napiszesz jakie wschody cebuli u Ciebie :wit
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”