Solo czy w grupie

flora71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 cze 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Solo czy w grupie

Post »

Witam,
planuję zakup róż i zastanawiam się czy wybrane odmiany posadzić w grupach na przykład po dwie trzy razem jednej odmiany (kosztem ilości odmian). Czy może wystarczy po jednej sztuce, wtedy mogłabym poszaleć z ilością odmian.
Planuję następujące: Gefylt, Lykkefuld, New Dawn, Flammentaz, Nevada lub Margaret Hilling, Ghislaine de Feligonde, Loius Odier, Raubritter, Rosa rugosa Blanc Double de Coubert.
Napiszcie jakie są Wasze doświadczenia z tymi rożami. Które nie sprawdzają się jako solitery, a które można posadzić solo.
Bardzo dziękuję ;:180
Awatar użytkownika
ninkas
200p
200p
Posty: 346
Od: 23 sty 2011, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Solo czy w grupie

Post »

To wszystko wielkie róże (w tym pnące) z powodzeniem mogą rosnąć jako solitery.
Alicja
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Solo czy w grupie

Post »

Otóż to solitery, ewentualnie planowany rządek / z dużą odległością. Lykkefund gigant, Flammentanz gigant, New Dawn gigant rośnie , Rosa rugosa gigant :lol: / w sumie to napisz mi gdzie go kupiłaś ? :D i etc giganty rosną. Jak ciekawie sobie zaplanujesz i odpowiednio potem odżywisz to szykuje się uroczy różany zakątek :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
constancja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1367
Od: 5 sie 2012, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Re: Solo czy w grupie

Post »

Floro, to wszystko zależy jak duży masz ogród i jakie założenia w jego urządzeniu sobie wybrałaś. Każda z wymienionych przez Ciebie róż doskonale sprawdzi się jako soliter.....czy posadzone pod murem, pod płotem, przy pergoli czy w trawniku. Jeśli teren masz duży to możesz stworzyć duży soliter z kilku sadzonek tej samej odmiany. Jeśli zamierzasz stworzyć różany żywopłot to wtedy zależy tylko od Ciebie czy będzie on różnorodny czy też będzie to tylko jedna odmiana. Podobnie sadzenie pod murem. Duży mur zmieści dużo róż, mały może być odpowiedni tylko dla jednej sadzonki. Wiesz zapewne jakie rozmiary osiągają wybrane przez Ciebie odmiany i wiesz z całą pewnością jakim obszarem dysponujesz i tylko Ty wiesz co Tobie podoba się najbardziej.
Mnie podobają się wielkie plamy jednolitych roślin ale w mojej Piaskownicy tego nie zobaczysz. :;230 No..... może kiedyś. ;:173
Gdzieś w Borach-wątek ogrodowy Bory Constancji - Bory Tucholskie w obiektywie
Pomieszanie z poplątaniem czyli nerwowe ręce Constancji spis tematów
FAQ: canon EOS 450D + ob. canon (18-55) Pozdrawiam. Ewa
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Solo czy w grupie

Post »

Jeżeli nie masz wielkiego i nasłonecznionego ogrodu to zmień kandydatki.
Wprawdzie gdyby się uprzeć to można by je i upchnąć w małym, ale wtedy to trzeba by ciąć na okrągło, a chyba nie o to chodzi.
flora71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 cze 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Solo czy w grupie

Post »

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Działka chyba nie jest najmniejsza (1400m2), choć to ponoć kwesta przyzwyczajenia. Róże miałyby rosnąc w 2-3 grupach w dość sporej odległości od siebie. Gleba u mnie gliniasto-piaszczysta, a miejsce dla róż to wystawa płd-zach., więc słońce praży cały dzień i latem ziemia często przesycha. Dla każdej róży planowałam przeznaczyć miejsca ok. 2x2 m, w tle rosną iglaki, ale nie ma zastoju powietrza bo to żywopłot nieformowany, z dużymi przerwami.
Robert, Blanc Double de Coubert jest w wiosennej ofercie szkółki znanej wszystkim miłośnikom róż na tym forum:-) Poza tym jeszcze tych róż nie kupiłam, na razie zbieram informacje :wit
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Solo czy w grupie

Post »

Bardzo dobry wybór :D Tylko ta Blanc Double... Nazywana jest różą muślinową nie bez przyczyny :wink: Moja rośnie dobrze ale kwiatom szkodzi dosłownie wszystko: za duże słońce, za słabe, susza i deszcz, o wietrze nie wspominając. Jak na rugosę- księżniczka na ziarnku grochu. Gdybym mogła cofnąć czas, wybrałabym inną, na przykład białą "goździkową", bo czerwona i różowa kwitną pokazowo.
flora71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 cze 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Solo czy w grupie

Post »

Bardzo dziękuję za tę podpowiedź. A jaka to biała "goździkowa"?
Awatar użytkownika
constancja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1367
Od: 5 sie 2012, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Re: Solo czy w grupie

Post »

Rosa rugosa White Grootendorst. :D
Gdzieś w Borach-wątek ogrodowy Bory Constancji - Bory Tucholskie w obiektywie
Pomieszanie z poplątaniem czyli nerwowe ręce Constancji spis tematów
FAQ: canon EOS 450D + ob. canon (18-55) Pozdrawiam. Ewa
flora71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 cze 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Solo czy w grupie

Post »

Bardzo dziękuję.
flora71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 cze 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Solo czy w grupie

Post »

Dwa dni temu przyszły moje róże. Piękne i duże, nagokorzeniowe, ładnie rozkrzewione. Mam jeszcze pytanie odnośnie Lykkefund, czy informacja , że może być prowadzona jako parkowa oznacza, że wytrzyma bez podpory, czy jednak trzeba jej dać jakiś stelaż?
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Solo czy w grupie

Post »

Obrazek
Moją Lykkefund posadziłam jesienią 2009 ale zimą 2011/2012 zmarzła i była przycięta do kopczyka (zdjęcie z 2013). Stanowisko ma ze słabą glebą! Posadziłam ją na kojcu psów żeby miały latem cień- ten kojec ma wys. 1,7m i 3m długości. Zobacz jaka ona jest duża, a pewnie będzie jeszcze większa. Pędy są sztywne ale bez podpory jak zaczną się pokładać wyobraź sobie ile będzie potrzebowała miejsca. Do tego kwitnie na pędach dwuletnich więc trzymanie jej w ryzach przez silne cięcie będzie trudne.

Wkleję link do ogrodu jednej z forumek u której to dopiero gigant (mam nadzieję że się uda :oops: )
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... A#p1647033

Ale oczywiście możesz potraktować ją jak parkową, Twoja decyzja :wink: .
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Solo czy w grupie

Post »

Uważa się, że Lykkefund jest bardzo podobny do R. helenae semiplena... Jeśli tak, to chciałam pokazać alternatywne rozwiązanie, chyba bez podpór
http://kattka.blogspot.com/2010/06/rosa ... plena.html
Ale miejsca to trzeba mieć... Hoho :D
Jest jeszcze jedna opcja: spróbować ją formować jako drzewko :wink: Próbuję z moją już trzeci rok, na razie idzie dobrze ale nie wiem, czy później ją opanuję- czas pokaże :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”