1. Róże. (2007.06 - 2008.05)

Zablokowany
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Izabella66 pisze:U mnie w ogrodzie sprawdziła się róza gęstokolczsta odmiana "Fruhlingsduft"i "Fruhlingsgold"szybko rosnące ,zdrowe,o kwiatach półpełnych osiągajace 2,5m wysokosci i szerokosci,nie wymagajace co do gleby i stanowiska.
A jeżeli chcesz żywopłot o mniejszych rozmiarach(do 1,2m) to polecam wszyskie mieszance rózy rugosa;"Pink Grootendorst" "Robusta" Ritausma" i wiele innych z tej grupy...a co najważniejsze są dostępne na polskim rynku ,no i jeszcze pięknie pachną :lol:
Izo,

a gdzie Ty takie odmiany dzikich roz kupujesz ??
Zazwyczaj jak chce kupic jakies sadzonki to maja albo canine albe rugose ale bez zadnych fanaberii typu "odmiana" ;-)

Czy moze jednak Iza wysiewa sama z nasionek ?

Pozdrawiam
Izabella66
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 lut 2008, o 07:45
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Pewnie ze mozesz wysiewac, jak lubisz czekac :wink:
Wyżej wymienione odmiany mozna nabyc wysyłkowo w szkółce "Rosarium"Pana A.Choduna.
Poszukam zdjęc niektórych z wyżej wymienionych odmian,ale jak wpiszesz nazwę w google to też znajdziesz fotki.
pozdrawiam Izabella
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3431
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Pomóżcie-proszę:mam różaną rabatę w kształcie koła,chciałabym wsadzic w środek jakieś drzewko,ale nie mam koncepcji co by to mogło byc i czym kierowac się przy wyborze?
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
Izabella66
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 lut 2008, o 07:45
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Trudno jest doradzac;powiem co widziałam u kogos:prawie na środku rabaty rózanej rosnie kielichowiec wonny(kwiaty w kolorze purpury),mi sie to podobało i chcę tak zrobic u siebie.Podgladanie cudzych ogrodów to chyba najlepsza inspiracja :wink:
pozdrawiam Izabella
Awatar użytkownika
ewkapaw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3611
Od: 10 sty 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

W sierpniu ub. roku dostałam bukiet róż gdy odchodziłam na emeryturę .Podobały mi się bardzo , więc gdy przekwitały wyniosłam na działkę , przyciełam , włożyłam do ukorzeniacza i prosto na rabatę . Jesienią nie było widać czy się przyjęły , ale dzisiaj zobaczyłam , że mają pąki i malutkie listki . Zrobiłam zdjęcie , może niezbyt wyraźne , ale coś widać . Proszę poradzić kiedy będę mogła je przesadzić na stałe miejsce . Obrazek Obrazek
Pozdrawiam EWA
Spis linków
Awatar użytkownika
dtlissa
200p
200p
Posty: 384
Od: 29 mar 2007, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Post »

Ewo,

jakie radosne zdjecie :-) .

Ja bym poczekala do jesieni, teraz korzonki moga byc bardzo malutkie delikatne szkoda by bylo je naruszyc badz w ogole zniszczyc. Jezeli mozesz poczekaj do jesieni, niech przezyja caly cykl wegetacyjny, tam gdzie je wsadzilas.

Ja swoje roze, tez ukorzeniam jak Ty, tylko, ze wkladam je do doniczek, a te zadolowywuje- jest to lepsze do przesadzania pozniej w dowolne inne miejsce, nie narusza sie ich malenkich korzonkow.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

ewkapaw pisze:W sierpniu ub. roku dostałam bukiet róż gdy odchodziłam na emeryturę .Podobały mi się bardzo , więc gdy przekwitały wyniosłam na działkę , przyciełam , włożyłam do ukorzeniacza i prosto na rabatę . Proszę poradzić kiedy będę mogła je przesadzić na stałe miejsce
Nie wcześniej niż za rok, optymalnie 2 lata.
Korzenie musza zdrewnieć , a teraz to tylko delikatne korzeniątka, którenie przeżyją ciężaru przyklejonej, przy wykopywaniu, ziemi.
Asia, mądrze prawi ! :P

Róże szlachetne są mocniejsze, bo zwykle szczepione na podkładkach.Sadzonkowane, własnokorzeniowe mogą być delikatniejsze i podatniejsze na choroby. Czy wiesz , jaką odmianę ukorzeniłaś Ewo?
Awatar użytkownika
ewkapaw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3611
Od: 10 sty 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Haniu i Asiu serdecznie dziękuję za odpowiedź .
Joasiu rada z doniczkami jest świetna , gdy się już przesadza to bryła korzeniowa trzyma się razem z ziemią mocno i jest możliwość przenieść wszystko razem .

Haniu nie mam pojęcia jakie to były róże :oops: , ale wklejam zdjęcie bukietu który dostałam .
Obrazek
Pozdrawiam EWA
Spis linków
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Waham się pomiędzy Ballade, a Flamingo, ale raczej stawiałabym na te ostatnią ze względy na niepełne wybarwienie płatków dolnych, co zdaża jej się przy słabym doświetleniu..
Wyżej, jest zdjęcie bardzo podobnej, mojej Flamingo. ( na allegro są od producenta za 3,99zł) :P
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

hanka55 pisze: Róże dzikie można rozmnażać także przez nasiona. W takim przypadku materiał siewny wymaga długiego okresu stratyfikacji, to jest przechowywania w niskiej temperaturze (0–4°C).
W zeszłym roku, pod koniec sierpnia zebrałam nasiona dzikiej róży, wrzuciłam je na dno szafy i... na śmierć o nich zapomniałam... :oops: Jaka jest szansa, że coś z nich wyrośnie? Czy mogę je jeszcze stratyfikować? Jeśli tak, to ile czasu wymaga taki proces? Czy w zamrażarce nie będzie zbyt zimno? Bardzo proszę o radę.
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Czy ktoś z Was słyszał coś na temat zmian w nazewnictwie róż.
W zeszłym roku próbowałam w pewnym dużym centrum ogrodniczym kupić odmianę "Monica", powiedziano mi, że ona nazywa się już inaczej. Niestety nie mogli znaleść nowej nazwy tej odmiany.

Wprowadzono mnie w błąd?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Monica ( Tantau 1986), nazwa handlowa TANakinim

http://www.rosen-tantau.com ( sprzedaż + informacje)

Sa już nowsze odmiany, bardzo podobne, ale nie słyszałam o zmianie nazwy.
To moja Monica.

Choć takie rzeczy mają miejsce, zwykle z okazji obchodów.
MIędzynarodowy rok pokoju U Meillanda, spowodował zamianę Mme A. Meilland ( 1942), na z amerykańska Peace/ Gioia/ Gloria Dei - to się nazywa koniunkturalizm i...marketing :lol: :lol:
Kaśka33
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 lut 2008, o 12:37
Lokalizacja: okolice Grodziska Maz.

Post »

Jaka zadbana!!!

Spojrzałam na zdjęcia moich i jest mi wstyd!
Zdjęcia zrobiłam po mojej miesięcznej nieobecności w domu i niestety nie mam się czym pochwalić. Mszyce i czarna plamistość zrobiły swoje.
To Forum jest strasznie motywujące, bo skoro ktoś może mieć tak piękną tą samą roślinę to ja też mogę. Dzięki za to zdjęcie.
Moim zdaniem Monica jast jedną z najładniejszych odmian.

Pozdrawiam :wink:
Zablokowany

Wróć do „Róże”