Pirouette jak pnąca?

Ewka42
200p
200p
Posty: 292
Od: 26 sty 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pirouette jak pnąca?

Post »

Witam,
podziwiam wasze ogrody i czytam od dawna, ale piszę pierwszy raz.
Miałam kiedys kilka róż, ale bez specjalnej świadomości - i niestety to była klęska.
Ale podbudowana waszymi ogrodami postanowiłam spróbowac znowu, z tym, że lepiej sie przygotowałam. Kupiłam przekompostowany obornik (ze dwie tony jakoś), odkwaszony torf, korę, mam dostep do gliniastej ziemi. U mnie sosny, piasek.
Wybrałam na początek po kilka Aspiryn, Larissę, Stadt Rom.

W jednym reprezentacyjnym miejscu pod południowo-zachodnią ścianą domu (słońce od 11-12 do ok.19) mam już stojak do róży trzynożny wysoki ok. 2m szeroki 80cm z kutego metalu. Zaplanowałam posadzenie w nim 2szt. Pirouette Courtyard. Czy to dobr pomysł? ;:124
Podobno na początku jest niska, później wyrasta na wysokośc 2m.
Jeszcze jedno: mieszkam w kujawsko-pomorskim, strefa chyba 6b. Tradycyjne pnące u mnie przemarzają i nie kwitna. Czy Pirouette kwitnie po przemarznięciu do kopczyka? Czy zdąży w każdym sezonie odrosnac ponownie na 2 m?
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

Ewo, poprzedni rok był pierwszym mojej Pirouette(posadzona w jesieni 2010). I już pierwszy sezon zakończyła na wysokości ok. 1, 80 m, kwitnąc aż do mrozów. Ponieważ jesień była bardzo długa a ja miałam naprawdę bardzo dużo jedliny, postanowiłam ją okryć- niestety i tak zmarzła :( Sądzę jednak, że odbije, bo pod kopcem jest zielona i osiągnie swoja wysokość, bo to bardzo witalna róża. Mówiąc szczerze, zachwycona nią jestem, kwiatami, barwą i chęcią do życia.
Ale, jak już wspominałam, niedługo jesteśmy razem :wink:
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

u mnie 3 lub 4 rok - odbija świetnie nawet jak przemarznie do kopczyka
Pozdrowionka :)))
Ewka42
200p
200p
Posty: 292
Od: 26 sty 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

dziękuję, nie mogę teraz znaleźć miejsca, w którym wyczytałam, że właśnie ta róża corocznie od nowa sie odbudowuje, dlatego w przeciwieństwie do starych pnących zawsze kwitnie. Ja juz mam zamówione 2szt., powinny w tym tygodniu przyjechać, ciekawa jestem, co z nich wyrosnie, bo dużo pochwał zbiera ta róża.
Aga, a do jakiej wysokości odbija? czy kwiaty ma na całej wysokości, tak jak na zdjęciach?
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

Ewka42 pisze:dziękuję, nie mogę teraz znaleźć miejsca, w którym wyczytałam, że właśnie ta róża corocznie od nowa sie odbudowuje, dlatego w przeciwieństwie do starych pnących zawsze kwitnie. Ja już mam zamówione 2szt., powinny w tym tygodniu przyjechać, ciekawa jestem, co z nich wyrosnie, bo dużo pochwał zbiera ta róża.
Aga, a do jakiej wysokości odbija? czy kwiaty ma na całej wysokości, tak jak na zdjęciach?
Moja co roku do wysokości kratki to jest chyba 2 metry , kwiaty miała w zeszłym roku tak od ok 70 cm
z tego co pamiętam te kupowane np w OBI ( producent z ok Łodzi - nie mogę sobie przypomnieć nazwiska) są na własnym korzeniu więc bardzo dobrze się odradzają nawet po ostrej zimie (słowa szkółkarza)
Pozdrowionka :)))
Ewka42
200p
200p
Posty: 292
Od: 26 sty 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

Cieszę się, że potwierdzacie informacje o Pirouette
spodziewałam się Pirouetek za dwa dni, a przyszły już dzisiaj. dostały prawie taczkę obornika - chyba nie przesadziłam :?:
namoczone, posadzone, teraz czekam.
martwię się tylko, czy słońca im wystarczy - jakieś 7 godzin dziennie latem
może za kilka lat tez swój wątek różany założę?
Ewka42
200p
200p
Posty: 292
Od: 26 sty 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

Cały czas miałam problem, czy Pirouette to róża pnąca; trochę poczytałam i dowiedziałam się, że to raczej pillar - róża kolumnowa.
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

Ewko42, a możesz napisać, gdzie zamawiałaś Piruette?
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
Ewka42
200p
200p
Posty: 292
Od: 26 sty 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

Kupiłam ją w Agrosklepie - internetowy. Maja tam tylko 8 róż Poulsena i w zasadzie nic więcej. Sadzonki w kapersach, wyglądają dobrze (po 4 pędy), chociaż nie mam porównania, pierwszy raz zamawiałam róże.
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

Ewo, dziękuję za informację. Spróbuję jutro zamówić.
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
Ewka42
200p
200p
Posty: 292
Od: 26 sty 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

Witam ponownie - po kilku miesiącach

Piruetka mnie nie rozczarowała. Jak na pierwszy rok po posadzeniu sprawiła się nieźle.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ewka42
200p
200p
Posty: 292
Od: 26 sty 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

ja ponownie w sprawie mojej posadzonej wiosną 2012 Pirouette :)

bardzo prosze o radę - jak mam ja przyciąć? róża urosła na jakieś1,5-1,8 metra, pędów ma kilka, w większości długie i dosć silne. jest zupełnie zielona, nie zmarzł jej nawet jeden listek, pomimo, że mrozy u nas dochodziły chwilami do -15-18 (krótko na szczęście).
róża wygląda jak nowa, nie mam serca jej ciąć - zostawić te pędy? skrócić?
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Pirouette jak pnąca?

Post »

Jak jest zielona to zostaw jej te pędy i ciesz się różą pnącą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”