MARZEC w ogrodzie różanym

sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róże w marcu ?

Post »

Deszcz nie powinien rozmyć kopczyków. Przecież te zimowe się trzymają chociaż czasem nie ma mrozu tylko deszcze. Jakby jednak się rozjechały to możesz lekko poprawić. Ja sypię zwykłą ziemię, nie piasek i nigdy się nie rozsypały. Najwyżej lekko siądą ale to nic.
Nie ma sensu przykrywać ich niczym więcej. Niech będzie wymiana powietrza i naturalna wilgotność. A jeśli są zimne noce to przynajmniej spowolnią rozwój pączków na korzyść rozwoju korzenia.
Jeśli chodzi o podlewanie to mocno zlewam przy sadzeniu, potem zaraz kopczyk i tyle. Kopczyk chroni ziemię przed wysychaniem, temperatury nie są jeszcze wysokie i w końcu przecież od czasu do czasu pada. Nie podlewam. Może jeśli masz bardzo przepuszczalną glebę i będzie długotrwała susza (taka że będzie trzeba podlewać też inne rośliny w ogrodzie) to tak, ale to bardzo skrajny scenariusz.

Jeśli masz nieprzesuszone sadzonki, zamoczyłeś korzenie przed sadzeniem, dobrze podlejesz i zrobisz kopczyk to muszą się przyjąć ;:333 . I będą piękne ;:108
Pozdrawiam. Sławka
Szymon240389
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 maja 2014, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże w marcu ?

Post »

Tak korzenie dobrze namoczyłem w sumie ponad 30 godzin, skróciłem je jak i pędy u góry również o połowę. Róże zamawiałem na Allegro od sprawdzonego sprzedawcy u którego kupowałem 7 lat temu. Te sadzone w czwartek przyszły na prawdę ładne i zdrowe, posadziłem ich 25sztuk pnące i rabatowe. O tym jak najlepiej posadzić i przygotować róże przed posadzeniem dowiedziałem się z niedawno wyemitowanego odcinka Mai W Ogrodzie, program był poświęcony różom i tam pan Ćwik pokazywał jak sadzić róże i co z nimi zrobić przed posadzeniem. Przyciął korzenie i pędy sporo twierdząc że roślina dzięki temu będzie zdrowsza i nie będzie łysa od dołu oraz że ma większe szanse na przyjęcie. Mam pytanie do ciebie twoim zdaniem dobrze że sprzedawcy woskuję pędy róż? Po co właściwie jest ten wosk.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róże w marcu ?

Post »

Też oglądałam tą Maję :) . Od takiego fachowca jak p.Ćwik można się tylko uczyć. Szkoda że o wszystkim mówił w dużym skrócie. Ale taki był pewnie wymóg programu.

Wosk jest po to żeby pędy nie wysychały. Ja go raczej nie lubię, bo najczęściej jest go tak grubo (szczególnie na różach w hipermarketach) że nie widać jak wyglądają pędy pod spodem ;:222 . Później też długo zostaje i ogranicza dostęp powietrza. Jeśli warstwa jest cienka to co innego- spełnia swoją funkcję i szybko się złuszcza.
Pozdrawiam. Sławka
Szymon240389
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 maja 2014, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże w marcu ?

Post »

Dzięki za odp. twoje rady na pewno są pożyteczne. A co sądzisz o kupowaniu róż na Allegro? Sama kupowałaś? Czy lepiej kupować róże licencjonowane? Chociaż z licencją są dużo droższe. Ja się dałem nabrać w tamtym roku i kupiłem kilkanaście róż oczywiście bez licencji na Allegro po 15zł żałowałem zakupu gdyż połowa róż padła a te co się przyjęły zakwitły na czerwono wszystkie a kupowałem różne kolory. Ostatnio sprawdzałem a sprzedawca już nie korzysta ze starego konta tylko z nowego i nabiera ludzi. Po moim kupnie ludzie którzy również od niego brali róże zaczęły wpływać negatywne komentarze właśnie typu takie że róża nie zakwitła na właściwy kolor tylko na czerwony. Popełniłem błąd gdyż akurat sprzedawca mój sprawdzony w tamtym roku nie wystawiał róż a ja pokusiłem się o kupno od kogoś innego. Mam problem z jedna różą pnąca która ma 7 lat kolor złoty, zakwitła raz po 5 latach z bocznego pędu kwiat piękny i pachnący. Jak myślisz popełniałem błąd że przycinałem ją na wiosnę do samej ziemi? Miała 2 metry a ja ją przycinałem bardzo krótko, czy to może być przyczyną? Możliwe że taka pnąca róża kwitnie tylko na pędach z zeszłego roku? Bo wyczytałem tu na forum że róż pnących nie powinno się przycinać jeśli pędy nie umarzły a jeśli już to tylko trochę.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róże w marcu ?

Post »

Nie kupuję róż na allegrooo ani w hipermarketach itp. Zawsze kuszą, ale raz uległam w Lidlu i to był niewypał. Kupuję dobre sadzonki w pewnych miejscach i staram się dobrze przemyśleć miejsca gdzie je posadzę. Wtedy nie czekam długo na efekt- róże ładnie się rozrastają i nie wędruję z nimi po ogrodzie. Są to oczywiście reguły od których bywają wyjątki ;:131 .
Ceny w szkółkach są może wyższe ale jak do tych tańszych doliczy się te które nie wyrosły to różnica robi się niewielka albo żadna :wink:
I sadzę głównie jesienią. Ale są zwolennicy sadzenia wiosennego i też mają swoje racje.

Jeśli chodzi o Twoją pnącą to możesz mieć rację że ona kwitnie na pędach dwuletnich i starszych. W tym roku pewnie dobrze przezimowała to może jej nie przycinaj (tylko to co suche,chore itp) to się przekonasz. Jak zakwitnie chociaż jednym kwiatkiem to wrzuć do wątku z identyfikacją może ktoś rozpozna odmianę. Wtedy będzie wiadomo jak ją prowadzić.
Pozdrawiam. Sławka
Szymon240389
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 maja 2014, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże w marcu ?

Post »

sawka pisze:Nie kupuję róż na allegrooo ani w hipermarketach itp. Zawsze kuszą, ale raz uległam w Lidlu i to był niewypał. Kupuję dobre sadzonki w pewnych miejscach i staram się dobrze przemyśleć miejsca gdzie je posadzę. Wtedy nie czekam długo na efekt- róże ładnie się rozrastają i nie wędruję z nimi po ogrodzie. Są to oczywiście reguły od których bywają wyjątki ;:131 .
Ceny w szkółkach są może wyższe ale jak do tych tańszych doliczy się te które nie wyrosły to różnica robi się niewielka albo żadna :wink:
I sadzę głównie jesienią. Ale są zwolennicy sadzenia wiosennego i też mają swoje racje.

Jeśli chodzi o Twoją pnącą to możesz mieć rację że ona kwitnie na pędach dwuletnich i starszych. W tym roku pewnie dobrze przezimowała to może jej nie przycinaj (tylko to co suche,chore itp) to się przekonasz. Jak zakwitnie chociaż jednym kwiatkiem to wrzuć do wątku z identyfikacją może ktoś rozpozna odmianę. Wtedy będzie wiadomo jak ją prowadzić.
Co do tej róży która mi nie kwitła tyle lat w tym roku jej nie przycinałem w ogóle nie umarzła ma z 2 metry, dzisiaj zauważyłem że na każdym pędzie są pąki kwiatowe a jest ich sporo. Także w końcu doczekam się kwiatów jest ich mnóstwo na razie malutkie. Także decyzja i nieprzycinaniu róży była bardzo dobra. 8 lat czekać a może i więcej bo dokładnie nie pamiętam a róża dopiero teraz kwitnie. Widocznie popełniałem co roku ten sam błąd przycinając ją do samej ziemi. Jak zakwitnie wkleję zdjęcia, bo nawet nie wiem jaka jest nazwa róży. Kupowałem ją przez internet i nie miała podanej nazwy tylko była sprzedawana jako złota.
Floresita
200p
200p
Posty: 440
Od: 2 lis 2014, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże w marcu ?

Post »

Zupełnie nie wiem w jakim wątku umieścić to pytanie, ale w końcu zdecydowałam się tu. Rzecz dotyczy róż z gołym korzeniem zamawianych ze szkółek wiosną. Mam w ogóle niewielkie doświadczenie z różami szkółkowymi. Bodaj trzy razy zamawiałam, ale jesienią i wtedy wszystko było w porządku - widać było, że są to świeże krzaki wykopane z gruntu bezpośrednio przed wysyłką. W tym roku po raz pierwszy zamówiłam wiosną 5 róż i doznałam wielkiego rozczarowania! Byłam pewna, że skoro wysyłają je 20 marca (a zimy praktycznie nie było) to że będą to również krzaki wykopane z ziemi tuż przed wysyłką. Sadzonki przyszły mizerne, pędy zdrewniałe, korzenie prawie suche, widać było wyrażnie, że były wykopane z gruntu jesienią i gdzieś w wielkich pękach (suche korzenie) zadołowane. Te 5 krzaczków pomimo wcześniejszego namoczenia i wsadzenia do gruntu przez cały sezon ledwo zipały- do jesieni miały zaledwie 20 cm przyrosty. Pózniej doczytałam tu na forum opinię, że podobno zawsze tak jest w szkółkach: zamówienia wiosenne to są resztki z róż kopanych i nie sprzedanych jesienią. W związku z tym chciałabym zasięgnąć porady innych osób, często zamawiających. Czy znacie szkółkę (z tych najpopularniejszych) która faktycznie w marcu ma róże świeżo wykopane z gruntu tuż przed wysyłką? Czy też absolutnie wszyscy szkółkarze oferują wiosną wyłącznie stare sadzonki, które były zadołowane jesienią lub przechowywane w chłodniach?
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Róże w marcu ?

Post »

No niestety w dużych szkółkach tak wygląda cykl produkcyjny. Jesienią wszystkie krzaki się wykopuje i dołuje. Część się sprzedaje a reszta zadołowana czeka na wiosnę. Tak więc przez zimę nic nowego nie urośnie. W sprzedaży jest to co się nie sprzedało jesienią w kondycji różnej. Wygląda to mniej więcej tak, że pakuje się po 10 szt i dołuje. Po kilku dniach wyciąga się z paczki kilka sztuk a resztę ponownie dołuje i jeśli się trafi paczka, która jest 2,3 razy wyciągana to może przyschnąć. Tym, które są zadołowane, podlane i w stanie spoczynku czekają na wiosnę przeważnie nic się nie dzieje. A wysyłka po 20-tym bo wcześniej często ziemia jest zmarznięta. W małych amatorskich uprawach zostają po prostu w ziemi. Przed wykopaniem obcina się przymarznięte, złamane końcówki więc pędy są krótsze ale nie wyschnięte.
Floresita
200p
200p
Posty: 440
Od: 2 lis 2014, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże w marcu ?

Post »

Otóż to! Przyznam otwarcie, że nie rozumiem tej procedury szkółkarzy. Z tego wynika, że jesienią wykopują absolutnie wszystko i jeśli wszystkiego nie sprzedadzą to dołują lub przechowują w chłodniach do wiosny. Nie rozumiem tylko po co jesienią wszystko wykopywać skoro nie wiadomo ile się sprzeda? Powinni wykopać tyle ile jest zamówień. Jeśli się zamawia sadzonki w drugiej połowie marca, nie ma mrozu i śniegu, ziemia jest miękka to co stoi na przeszkodzie aby dopiero wtedy, na świeżo je wykopać i wysłać kupującym?? Niemniej ponawiam pytanie: czy są jednak szkółki, które realizując wiosenne zamówienia wykopują krzaki na bieżąco, bezpośrednio przed wysyłką?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

Mam pytanie odnośnie nasienników,czy trzeba je obrywać czy zostawić?Jak to się ma na wiosnę gdy roślina budzi się do wzrostu?
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

Ja obcinam, zwykle na bieżąco, w miarę przekwitania.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

U mnie na początku tygodnia temperatura ma spaść do -5C, temperatura odczuwalna do -9C. Czy takie temperatury mocną uszkodzą róże? Niektóre mają już zielone pąki liściaste. A ja niestety nie będę miała możliwości odwiedzenia działki w najbliższych dniach, dopiero po fali mrozów. ;:145
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Zabezpieczanie róż na zimę

Post »

Corazonbianco, pewnie po ptokach ten post, trudno ;:223 ;:145

https://m.youtube.com/watch?v=HreI0T7o_6k
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”