Jak ciąć róże pnące ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

już się otworzyłam, był błąd w adresie :(

Alionuszka, możesz zerknąć raz jeszcze?
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: Jak tniecie wiosną climbery ?

Post »

ja mam pytanie, poniżej zdjęcie mojej róży, jak ją ciąć zgodnie z powyższym rysunkiem, aby jej nie zaszkodzić??

Obrazek

(całe pytanie z wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6&start=28)
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Arinara w Twojej róży oberwałabym uschnięte liście ,i przechyliła trochę w bok ile się da te główne pędy i w połowie przywiązała do pergoli...Krótkopędów nie widzę...nie trzeba więc jej ciąć,chyba ,że pędy na końcu trochę przyciąć ok .5 cm... :D
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 614
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

arinara pisze:pytania:
- jak obciąć/ czy w ogóle ciąć żeby zwiększyć kwitnienie
- co robić żeby się zagęściła, wypuściła od dołu nowe, kwitnące pędy
- liście z zeszły roku nie opadły, są wciąż na roślinie, zeschnięte - obrywać czy same odpadną?
- Ja bym ciął tak jak pisze Alionuszka;
- róża na pewno wypuści nowe pędy, nie zapomnij o jej zasilaniu;
- jesienią liście powinno się obrywać, teraz sądzę, że powinnaś to zrobić.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Jak tniecie wiosną climbery ?

Post »

Główny szkielet róży już jest :) Ideałem byłoby odgiąć ją na boki ale nie ma na to miejsca.
Na dzień dzisiejszy przytnij główne pędy na tej wysokości, którą róża ma osiągnąć u ciebie (np. wysokośc kratki). To spowoduje pobudzenie pąków bocznych.
Z głównych pędów wyrosną pędy boczne, które latem zakwitną. Kwitnienie bedzie obfitsze w górnej części krzewu.
Zwiększysz kwitnienie w kolejnych latach przycinając boczne pędy wiosną na 3-5 oczek oraz usuwając przekwitające kwiaty.
Co roku możesz wyciąć nad ziemią najstarszy pęd - to pobudzi wypuszczanie kolejnych silnych pędów od podstawy .
O ile to możliwe zastosuj schemat Neli . Może da się troszkę oplatać filar młodymi pędami zanim zesztywnieją.
Powodzenia! :wit
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Alionuszko, Andrzeju, dziękuję :) ale jeszcze Was pomęczę :wink:

dużo dziś czytałam, nie wiem czy dobrze wszystko sobie poukładałam, a więc: róża taka jak moja kwitnie na krótkich pędach wyrastających z takich pionowych "patyków", które im bardziej będą "pokrzywione" tym więcej krótkopędów i więcej kwiatów, tak? czyli jak mojej nie "połamię-pozakrzywiam" to zakwitnie, ale słabo albo wcale, prawda?
jeżeli wszystko zrozumiałam, to lipa, bo te pędy są strasznie sztywne, bez szans na zmianę położenia :cry: i do tego strasznie wąsko, nie ma gdzie zakrzywić... :?

a co by się stało gdybym ją chlasnęła, powiedzmy na 1/3 - wypuści znowu same długaśne pędy? i raczej z marną szanse na kwitnienie, tak?

i jeszcze jedno pytanie, mam również róże które przytargałam od Mamy, ja na to mówię róża poniemiecka, bo rośnie od wieków na tym samym miejscu, i już zastaliśmy je jak rodzice zaadoptowali ogród - właśnie po niemcach, bo tu mieli swoje ogrody.
róża jest strasznie ekspansywna, zagarnia teren przez rozłogi, ma pojedyńcze, blado-różowe kwiatki, kwitnie tylko raz i pięknie pachnie, u Mamy sięga do ud/pasa, u mnie jest młoda, ale ma dość duży przyrost w lato i dziś sięga mi lekko powyżej kolan.

czy powinnam ją jakoś ciąć, żeby ponowiła kwitnienie, albo zwiększyła liczbę kwiatów? obcinam przekwitłe kwiaty, ale nie ponawia kwitnięcia, nie cięta pięknie owocuje :)

poniżej zdjęcie, ale trochę fatalne, bo kadrowane z jakiegoś innego, a róża była w tle :oops:
widać w miarę wyraźnie dwa krzaki, jeszcze jeden jest z tyłu, posadzone są na "czubkach trójkąta", w kole z szerokiej, plastikowej taśmy, aby nie przełaziła...

Obrazek
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 614
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

arinara pisze:Alionuszko, Andrzeju, dziękuję :) ale jeszcze Was pomęczę :wink:
Zasadniczo róże dzielą się na powtarzające kwitnienie i kwitnące tylko raz (tzw ramblery).
Ramblery kwitną bardzo obficie ale tylko raz niestety.
Pewnie masz właśnie taka różę, ale nieco zagłodzoną, więc kwitnie raz i słabo. Wydaje mi się, że trzeba by różę nieco odmłodzić.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Ta poniemicka rozrastająca się przez rozłogi, to może jakaś botaniczna? Albo stara odmiana.
Ciecie nic nie pomoże, bo ona z natury kwitnie tylko raz.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Arinara wszystko sobie dobrze przemyślalaś... :uszy
Róża pnąca obcięta drastycznie będzie wypuszczała długie ,kolejne pędy,kosztem kwitnienia.
Przechylić pęd pnącej można tak ,aby był lekko wygięty,jeżeli pędy są bardzo sztywne i nie da się tego zrobić,to można zostawić tak jak rosną...Będzie po prostu miała kwiaty w wyższych partiach...
Róże poniemieckie tak jak pisze Oliwka nie będą po raz drugi kwitły,to są róże raz kwitnące...krzaki też takie bywają ,szczególnie historyczne... :D Czyli można ja ciąć ,po kwitnieniu ,ale pozbywasz ją wtedy owoców,które mogą być kolejną ozdoba tej róży,po kwiatach...
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Alionuszka pisze:Arinara wszystko sobie dobrze przemyślalaś... :uszy
dzięki :D niezła jestem ;:138 :lol: :tan

w nagrodę :wink: kupiłam sobie kolejne róże pnące, dla odmiany białe :wink: i właśnie posadziłam przy nowej kratce. teraz trzymam kciuki aby ruszyły ;:65.
jak zakwitną, to będę miała prośbę o identyfikację, na etykiecie było: róża pnąca biała - i piękne zdjęcie :D, róże kupione z florpak - kopane, korzenie dobrze zabezpieczone, z nabrzmiałymi pączkami, teraz pozostało mi czekać ;:65
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Powiedzcie mi czy przy "pergolce" na kształt odwróconego U przy nóżce posadzić jedną czy dwie róże pnące
Mam jedną Elfe i z drugiej strony chcę dać Dorothy Perkins
I zastanawiam się czy jeden krzak da odpowiedni efekt
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

To zależy, jakie wysokie to "U" :wink: Ja bym posadziła przy jednym końcu Dorothy Perkins- ona rośnie całkiem mocno i po dorośnięciu do szczytu "brzuszka" może się fantastycznie zwieszać w dół.
Moim zdaniem, takie podpory najlepiej wyglądają oplecione jedną odmianą ale to kwestia gustu.
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

A ja bym w ogóle nie liczyła na Elfkę jako na pnącą :?
Beata dobrze radzi, Dorothy będzie się fajnie zwieszać.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”