Jak ciąć róże pnące ?

ODPOWIEDZ
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

dotii
A nie prościej poczytać teraz od początku (wszystko jest wyjaśnione na początku wątku) ? :wink:
Wiosną różanki będą ciąć, kopać, sadzić, mogą nie znaleźć czasu na rozwiązywanie wątpliwości. :roll:
Awatar użytkownika
ogla
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 kwie 2010, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Stara róża pnąca (najprawdopodobniej Flammentanz), która na tym miejscu rośnie pewnie z 10-15 lat. Jesienią próbowałam ją odmłodzić, ale zanim się opanowałam to z 20 pędów zostało 3. Wiosną długo nie odbijała (nawet się nie dziwię, po takim harakiri) ale na szczęście przeżyła i właśnie wybija masą pędów. I teraz nie mam pojęcia co z nią zrobić. Zostawić te wszystkie młode pędy to chyba za dużo? Jak wyciąć to ile i kiedy? I co z tymi nieszczęsnymi 3 starszymi, które zostały?
Teoretycznie wiem, że powinnam rozpinać ją bardziej płasko, usuwać przekwitłe kwiaty i lekko ciąć po kwitnieniu, ale co zrobić z nią teraz... No i planuję zrobić jej nową podporę, bo z poprzedniej nie szło jej odplątać po kilku latach. Będę bardzo wdzięczna za pomoc, bo przyznaję zapędziłam się w kozi róg :) A może macie jakieś patenty na przyginanie już takich młodych pędów? Bo starsze są już mocno sztywne i mocniejsze przygięcie grozi uszkodzeniem. Nie miała baba kłopotu to przycięła różę :)

Stan obecny:
Obrazek

Obrazek
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

No rzeczywiście powstał trochę artystyczny nieład :wink: .
Ja przycięłabym te pozostawione pędy przynajmniej na 50cm a najlepiej jeszcze krócej. Młode koniecznie zostaw, na pewno nie będzie ich za dużo. I dałaby im porządnie podrosnąć zanim zaczniesz przyginać, teraz będą bardzo kruche.
Usunęłabym poza tym te suche fragmenty które zostały po starych pędach. Wszystko co jest suche jak najniżej się da.
Moja Flammentanz zmarzła 3 lata temu. Przycięłam praktycznie do ziemi (a było co przycinać!) i odbiła rewelacyjnie. Krzew się pięknie zagęścił i chociaż w ogóle go nie formuję (tylko podwiązuję do kratki) kwitnie przepięknie.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
ogla
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 kwie 2010, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Dziękuję! W takim razie ciachniemy na pół metra te badylki i wywalimy stare drewno przy samej ziemi :) A nad gąszczem młodzików pomyśli się później. Zastanawiam się jeszcze nad kształtem i wielkością pergoli dla niej. Poprzednia była prostokątna, niezbyt szeroka i wszystkie pędy musiały iść w górę, aż się przewieszały - ciężko było je opanować na takiej konstrukcji. Teraz myślę nad prostokątem leżącym na dłuższym boku, ale patrząc na jej poprzednie wymiary to musiałoby być ok 4-5 metrów... Jakie wymiary ma Twoja kratka?
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Moja Flammentanz ma niestety za mało miejsca. Rośnie przy ścianie pomiędzy dwojgiem drzwi, kratka ma 2,5x2m bo tyko taka się mieści :( . Pędy się oczywiście przewieszają i łamią pod ciężarem kwiatów. Będę musiała ją albo solidnie przyciąć po kwitnieniu, albo dorobić takie poziome pręty nad drzwiami i tam ją upiąć. Do dachu jest jeszcze ok 1,5m więc jest trochę miejsca, a mój M uważa jest w stanie to zrobić. Waham się tylko dlatego że jeśli będzie potrzebny jakiś oprysk to będzie problem. :?
Zobacz jak wygląda ta róża u jednej z forumek (o ile dobrze wstawię link :oops: )
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... A#p1196783
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
ogla
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 kwie 2010, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Dziękuję! Piękny widok. No to chyba jednak zrobimy tę wielką drabinkę :wink: skoro miejsca mam w tamtym rejonie pod dostatkiem to mogę uzyskać podobny efekt. Tylko trochę cierpliwości, żeby odrosła po postrzyżynach :oops:
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Witam,
Potrzebuję pomocy.
Moja ulubiona róża rosła sobie spokojnie i była podwiązywana do pnia Skyroketa. Wycinałam tylko suche gałązki.
W ubiegłym roku kwitła niesamowicie. .
Natomiast w tym, 'porobiły' się na długich pędach przerwy w ulistnieniu, a na końcach takie 'pędzle' z kwiatkami.
Jak mam to przyciąć, żeby nie stracić róży. To Frülingsduft.
Może te zdjęcia coś pomogą.
Obrazek
tak wygląda dolna część krzewu
Obrazek
przywiązałam najdłuższy pęd do słupka, a na niego położyłam mniejsze, bo nie dało się przejść.
Obrazek
Muszę ją jakoś przyciąć i pomyśleć o normalnej podporze.
Obrazek
A tak kwitła w ub. roku. Co za zapach!!!.
Pozdrawiam Ania
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
brickkathleen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lip 2014, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Dzień dobry :-)

Wiele wątków już przeczytałam, ale nie do końca mam pewność co zrobić.
Mam trzy róże pnące, od kilku miesięcy, na balkonie w skrzyniach z pergolami.
Kwitły ładnie, nie za gęsto, ale kwiat był duży. Dwie róże puściły po jednej
bardzo długiej gałęzi (ok 1,5 m) róże mają może z 50 cm wysokości.
Co zrobić z tymi długimi łodygami?
I co to jest oczko?

Pozdrawiam :-)
Santana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lut 2015, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Post »

Witam, proszę o poradę doświadczonych ogrodników jak i kiedy przyciąć róże pnącą.
Róże sadzone były z 1 metrowych sadzonek, mają około 3 lat. W zeszłym roku wystrzeliły długimi prostymi pędami. Pędy nie kwitną , maja tylko liście,

Czy pędy powinny zostać całkowicie usunięte, nie chciałbym ich pokaleczyć za mocno,


Obrazek Obrazek
gumisek28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 mar 2015, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Mam pytanko mam róże pnącą w tym roku jest w moim ogródku 3 rok, i mam pytanko czy ja tą róże mogę przesadzić ponieważ miałam wymianę pergoli w zeszłym roku i teraz jest źle usytuawana, i jak z cieciem takiej róży ma jedną grubą łodygę taką prowadzącą w górę a reszta rózy jest na cieńszych łodyszkach
Awatar użytkownika
vibana
200p
200p
Posty: 263
Od: 22 lut 2014, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Na razie mam 2 pnące róże, które bardzo lubię. Do tej pory niewiele je przycinałam. Teraz muszę ostro przyciąć, bo należy wymienić płotek, przy którym rosną.
Tak wyglądają z prawej strony
Obrazek


Tak wyglądają z lewej strony,
a prawej strony wyglądają tak moje damy
Obrazek
Nie wolno w lesie kląć, kapelusz trzeba zdjąć
Pozdrawiam Violetta
rosamala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 sty 2015, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Obrazek
Moja nieznana z imienia róża , cokolwiek zaniedbana posiada trzy pędy z których widać na tym zdjęciu jeden , pozostałe dwa są za świerkiem z prawej strony. Jak widać jest parę kwiatów , na pozostałych dwóch pędach jest podobnie . Moim problemem jest to że nie ma nowych pędów wychodzących z ziemi a te kwitnące trzy nie mają żadnych liści , żadnych oczek poniżej kwitnących czuprynek. Bardzo proszę o instruktaż co zrobić aby ta róża nabrała urody ?
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Ja w podobnych sytuacjach tnę do ziemi. To radykalna terapia ale bardzo skuteczna. Obudzisz w ten sposób pączki śpiące i krzew szybko zregeneruje. Zwróć tylko uwagę żeby nie wyciąć poniżej miejsca szczepienia (o ile jest szczepiona).
Jeśli ta odmiana kwitnie na pędach dwuletnich i starszych to w pierwszym roku po cięciu nie zakwitnie.
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”