Jak ciąć róże pnące ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Cięcie przemarzniętych róż pnących.

Post »

Ema pisze:...żeby róża wyglądała ładnie.
Teraz rozumiem co dla Ciebie znaczy żeby róża wyglądała ładnie.
Żeby rosła w zdłuż barierki przy schodach i by pneła się w górę po domu.
Czy nie?

To jest typowe dla wielu róży pnących że z podłoża wypuszcza długie pędy, a jeśli utniemy koniec pędu, wtedy w pobliżu tego ucięcia róża wypuszcza wiele krótkich pędów i ten pęd przekształca się w "miotłę". Wykorzystaj tą zasadę do formowania Twojej róży.

Jest jeszcze jedna tajemnica z różami pnącymi. :D
Jeśli ten ucięty (albo i nie ucięty) długi pęd rozłożymy poziomo, z uciętym końcem skierowanym lekko w dół, wtedy ten pęd będzie wypuszczal nowe pędy z każdego oczka na tym poziomym kawałku (a nie gąszcz pędów na samym końcu). Jeśli chcesz mieć tylko kilka dłuższych nowych pędów wtedy rozłóż poziomo tylko 30 cm tego starego pedu, a jeśli chcesz mieć wiele krótkich nowych pędów, to rozkładasz poziomo 2+ metry tego starego pędu.

Róża pnąca ma tendencje by rosnąć do góry. Jeśli pęd takiej róży ustawimy poziomo wtedy każde z oczek na tym poziomym kawalku aktywuje się i rośnie do góry, wypuszczając nowe pędy. Świetnie to widać na 10-11-tym zdjęciu Fleur tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=41&t=32991 (zobacz ten najdłuższy pęd po prawej stronie).

To już wiesz jak formować Twoją różę, i ucinaj ją i rozkładaj tak by zajeła Ci tą powierzchnie która chcesz. Każdego roku obserwuj ją i rób też notatki i szkice jak się ta róża rozrasta. Będą one potrzebne w następnym roku.

Czy ta róża to jest Demokracie (Blaze Superior)?
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
minismok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 25 wrz 2008, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czarni Górale
Kontakt:

Re: Cięcie przemarzniętych róż pnących

Post »

Emo niestety Blaze w naszym klimacie nie osiągnie 3m :( .......Rosanek dobrze radzi,rozkładaj tegoroczne na balustradzie poziomo

Piękna,wręcz zachwycąjaca różana skarpa i balustrada ;:63
nic nie jest takie jakim się wydaje Spis Treści
Awatar użytkownika
hal1959
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8778
Od: 13 mar 2008, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Cięcie przemarzniętych róż pnących

Post »

Moja Blaze osiągała ok 3m,ale w tym roku przemarzła i musiałam ściąć króciutko :roll:
Pozdrawiam.Halina
Hal-Linki
Aktualne
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie przemarzniętych róż pnących

Post »

Moje róże sadzone jesienią, chyba nie przeżyły :( Posadziłem róże: Barcelona, Queen of England i White Swan...Zrobiłem na nich kopczyki, i jak spadł śnieg, to był w tamtym miejscu co one rosną po kolana...Teraz róże mają suche pędy...Czy coś z nich będzie?
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Cięcie przemarzniętych róż pnących

Post »

A kopczyki już rozgarnąłeś?
Niestety ale już powinno być widać czy róża przetrwała czy nie.
:roll:
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie przemarzniętych róż pnących

Post »

Kopczyki rozgarnąłem pod koniec marca...
Na tych różach były kopczyki z ziemi, a pędy są brązowe...Jeszcze je zostawię na kilka dni, tylko nie wiem po co :roll:

Przetrwała tylko róża pnąca Rosarium Uetersen, a na nią dałem tylko stroisz...Teraz już wypuszcza liście...
Matylda
50p
50p
Posty: 82
Od: 4 kwie 2008, o 20:32
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Cięcie przemarzniętych róż pnących

Post »

Ja już jestem "po cięciu" i niestety, ale praktycznie wszystkie pnące - mam ich około 30 - z wyjątkiem 1 "nierasowej" - musiałam przyciąć na bardzo krótko, przy samej ziemi :( . Wszystko przemarzło :( , no ale chociaż żyją... Ponad połowa z nich była posadzona w 2008r., już były takie ładnie odrośnięte, pięły się po płotach...
Gorzej z 6 różami pnącymi. Pomimo owinięcia specjalną zimową agrowłókniną - i to każdą kilka warstw - wg mnie wszystkie są do wykopania :cry: - korony obumarły :cry: ...
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Cięcie przemarzniętych róż pnących

Post »

Matyldo, te 6 róż o których piszesz to pienne czy pnące? :wink:
Jeśli pienne, na nóżkach, to przytnij króciutko korony i czekaj. Ja tak zrobiłam i budzą się im oczka, chociaż wszystkie wyglądały na zmarznięte :?
A w najgorszym wypadku będzie można próbować zaszczepić na tych podkładkach nowe , ale to dopiero latem :wink:
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Chciałam powiedzieć że dzięki instrukcjom zawartym w tym wątku będę cieszyła się obfitym kwitnieniem moich róż pnących.
Mają mnóstwo pąków ;:138
Dziękuję.
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

coma95 pisze:Chciałam powiedzieć że dzięki instrukcjom zawartym w tym wątku będę cieszyła się obfitym kwitnieniem moich róż pnących.
Witam,
A moja róża, od której zaczął się ten wątek, dwa tygodnie temu wyglądała tak:

Obrazek

Niestety, ponieważ kwitnie tylko raz, teraz już mam pod nią dywan z płatków :( . Ale i tak mi sie podoba.
Bardzo serdecznie
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
MalSta
50p
50p
Posty: 56
Od: 12 wrz 2010, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Witam
Mam problem w 2008 roku kupiałm róże pnącą -piekna , czerwona-intensywnie i pachnaca ogromny kwiat, kwitnie przez cały sezon. Niemogłam zdecydować sie gdzie ją posadzić wiec co roku przesadzałam do donicy coraz większej .W tym roku mam dla nie mniejsce ale chcę przetrzymać ja w szklarni ( małej przy domowej ) i na wiosnę przesadzić w wybrane miejsce .
Ale ona ma tylko 4 pędy dł około 2 m grube miała w tym roku na szczytach długich badyli przez cały sezon miała 27 pieknych kwiatów-jestem z niej dumna. Ale jak mam je przekonać by piely się po pergoli - łodygi są za grube i sztywne.
Może dla tego sa takie grube ponieważ nie miały podpory i przystosowały się do tych warunków. Ale co w przyszłym roku ???????????????( aha przesadzić mogę je do gruntu w kwietniu???????????????)
pozdrawiam gosia :wit
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Ja bym przesadził jesienią, chyba, że już jest za zimno - dzisiaj w nocy w Bydzi było -1 stop.
A przy okazji, gdzie kupiłaś takie cacko - i powtarzające kwitnienie i pachnące i duże kwiaty? Ja mam jedną pachnącą, a kwiaty ma jak na zdjęciu:

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

przestudiowałam cały wątek oraz inne wątki-pytania dotyczące cięcia i uprawy róż. i w dalszym ciągu nie jestem pewna co zrobić z moją pnącą różą :( - biała, pachnąca, raczej nie powtarza kwitnienia, chociaż jak kwiatki przekwitają to je obcinam i kwitnie malutko ale przez całe lato. mam gdzieś nazwę, ale nie mogę znaleźć :oops:
jedno wiem na pewno, teraz, gdy kwitną forsycje jest czas aby ją chlasnąć :wink: jakby co.

wygląda na to, że przetrwała swoją drugą zimę, puszcza już małe "gałązki z liśćmi" od głównych pędów. w zeszłym roku jej nie cięłam, tylko na bieżąco to, co uschło lub było złamane. w zeszłym roku wypuściła pięć strasznie długich, prostych pędów. strasznie sztywnych, więc raczej nie mogę ich poodginać, bo, pierwsze primo: połamię je, drugie primo, krata przy której rośnie róża jest dość wąska. po trzecie primo, nie chcę żeby rosła w górę, bo już na wysokość to nie ma miejsca, i nie widać kwiatków :(

pytania:
- jak obciąć/ czy w ogóle ciąć żeby zwiększyć kwitnienie
- co robić żeby się zagęściła, wypuściła od dołu nowe, kwitnące pędy
- liście z zeszły roku nie opadły, są wciąż na roślinie, zeschnięte - obrywać czy same odpadną?

zdjęcie róży w marcu
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”