Narośl na szyjce

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kasia_rom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4072
Od: 5 paź 2008, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Narośl na szyjce

Post »

Bardzo dziękuję za rady :D Postaram się jak najszybciej wymienić ziemię i nie wpadać w panikę :wink: , chociaż muszę przyznać że trochę się podlamałam :|
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: Narośl na szyjce

Post »

I koniecznie, utrzymuj kwaśne pH ziemi wokół wszystkich dwuliściennych.
"Infekcja roślin przez A. tumefaciens ma charakter trwały
i właściwie po jej zaistnieniu patogen może zamrzeć,
a proces chorobowy objawiający się rozwojem guzowatej tkanki będzie przebiegał dalej.
"
Pękające guzy, roznoszą bakterię na dalsze części ogrodu - na ziemię i na rośliny.
Bakterie raka przenoszą się tak, jak zarodniki czarnej plamistości - z deszczem, wiatrem, przez narzędzia. :cry:

http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=464

A optymalnie - oddać różę sprzedawcy, zażądać zwrotu pieniędzy i kosztów przesyłki.
I opisać wszystko na forum, by inne forumowiczki nie kupowały z tego źródła.
I nie narażały kilku tysięcy złotych, włożonych w swoje zdrowe, wypielęgnowane nasadzenia.
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Narośl na szyjce

Post »

Na prośbę Gosi - Deidre dorzucę kilka informacji o guzowatości ktore znalazłam w necie. Może trochę pomogą.
Tak wygląda na zdjęciu w wikipedi
http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Ag ... umgall.jpg

Nazywa się on Agrobacterium tumefaciens Chorobę można porównać z rakiem roślin i zmianami DNA.

Guzy powstają początkowo na korzeniach i szyjce i progresywnie mogą się pojawiać na górnych częściach gałęzi.
Guzy są bardziej miękkie niż reszta tkanki. Bakteria wnika do rośliny poprzez miejsca uszkodzone. jeśli choroba
opanuje młodą roślinę może ona nie zakwitnąć. Wszystkie rośliny chore na guzowatość rosną bardziej powoli i zamierają.

Istnieją dwie pokrewne bakterie
Agrobacterium rhizogenes która tworzy jakby korzeniowe włosy wokół miejsca skażonego
Agrobacterium vitis który jest specyficzny dla winorośli

Zakażenie jest często spowodowane przez brak sterylizacji narzędzi używanych przy sadzeniu roślin.

Bakteria przenika do korzeni przez rany i po zainstalowaniu się pomnaża komórki tworząc guzy. Guzy starzejąc się
pękają i mogą być zakażone dodatkowo przez inne bakterie takie jak Phytophthora, Fusarium Cylindrocarpon...,
które powodują rozkładanie się tkanek.

Guzy rozkładając się wydzielają bakterie które roznoszą sie i dalej rozmnażają w glebie.

Rośliny atakowane są między innymi grusze, jabłonie, róże, głogi, ogniki, Rh, brzoskwinie, śliwki, czereśnie, maliny,
porzeczki, kaktusy, chryzantemy, cyprysy, orzechy, eukaliptus, wierzby, topole, i inne.

Guzy są białe na początku i miękkie, starzejąc się przybierają kolor brunatno czarny, twardnieją i pękają.
Guzy mogą objąć całkowicie korzeń jak obręcz i wtedy przeszkadzają pobieranie soków.

Nie ma żadnej możliwości wyleczenia. Należy zniszczyć chore rośliny i zdezynfektować ziemię.
Profilaktycznie można zamoczyć korzenie w blocie gliniastym z dodatkiem miedzi.
Przed sadzeniem można poczekać kilka dni aż wszystkie rany na korzeniach pozasychaja.
Unikać sadzenia w miejscu skażonym.

To by było na tyle.
Pozdrawiam i nie życzę nikomu.
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: Narośl na szyjce

Post »

Wiesiołku, przecież sama opisywałaś tu, ten problem i teraz, niestety...
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p1300693
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Narośl na szyjce

Post »

Hanuśka, wiedziałam że jest na korzeniach i na szyjce, ale że może być tylko na samych na gałązkach to nie podejrzewałam
;:98
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Narośl na szyjce

Post »

Witam,
również mam problem z tą chorobą ale że temat ten dotyczy róż, swój post umieściłem w innym temacie. http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =8&t=22655
- bardzo proszę o szybką odpowiedź na moje pytanie zanim wsadzę drzewka.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: Narośl na szyjce

Post »

Kupiona na targu dwulatka...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Narośl na szyjce

Post »

abeille pisze:Na prośbę Gosi - Deidre dorzucę kilka informacji o guzowatości ktore znalazłam w necie. Może trochę pomogą.
Tak wygląda na zdjęciu w wikipedi
http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Ag ... umgall.jpg

Nazywa się on Agrobacterium tumefaciens Chorobę można porównać z rakiem roślin i zmianami DNA.

Guzy powstają początkowo na korzeniach i szyjce i progresywnie mogą się pojawiać na górnych częściach gałęzi.
Guzy są bardziej miękkie niż reszta tkanki. Bakteria wnika do rośliny poprzez miejsca uszkodzone. jeśli choroba
opanuje młodą roślinę może ona nie zakwitnąć. Wszystkie rośliny chore na guzowatość rosną bardziej powoli i zamierają.

Istnieją dwie pokrewne bakterie
Agrobacterium rhizogenes która tworzy jakby korzeniowe włosy wokół miejsca skażonego
Agrobacterium vitis który jest specyficzny dla winorośli

Zakażenie jest często spowodowane przez brak sterylizacji narzędzi używanych przy sadzeniu roślin.

Bakteria przenika do korzeni przez rany i po zainstalowaniu się pomnaża komórki tworząc guzy. Guzy starzejąc się
pękają i mogą być zakażone dodatkowo przez inne bakterie takie jak Phytophthora, Fusarium Cylindrocarpon...,
które powodują rozkładanie się tkanek.

Guzy rozkładając się wydzielają bakterie które roznoszą sie i dalej rozmnażają w glebie.

Rośliny atakowane są między innymi grusze, jabłonie, róże, głogi, ogniki, Rh, brzoskwinie, śliwki, czereśnie, maliny,
porzeczki, kaktusy, chryzantemy, cyprysy, orzechy, eukaliptus, wierzby, topole, i inne.

Guzy są białe na początku i miękkie, starzejąc się przybierają kolor brunatno czarny, twardnieją i pękają.
Guzy mogą objąć całkowicie korzeń jak obręcz i wtedy przeszkadzają pobieranie soków.

Nie ma żadnej możliwości wyleczenia. Należy zniszczyć chore rośliny i zdezynfektować ziemię.
Profilaktycznie można zamoczyć korzenie w blocie gliniastym z dodatkiem miedzi.
Przed sadzeniem można poczekać kilka dni aż wszystkie rany na korzeniach pozasychaja.
Unikać sadzenia w miejscu skażonym.

To by było na tyle.
Pozdrawiam i nie życzę nikomu.
Okazało się, że od dzisiaj i ja mam problem z Agrobacterium Tumefaciens. Podczas przesadzania roślin z rabaty zauważyłam guzy na różach, migdałku, moreli a nawet na łubinie. To co mogłam spaliłam, została jedna b. cenna dla mnie róża i morela. Zainteresowało mnie w jaki sposób zdezynfekować ziemię abym mogła nadal uprawiać rabatę?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Narośl na szyjce

Post »

Ziemie to najlepiej wymienić - co do reszty - rośliny z grupy różowate są bardzo podatne na guzowatość. Na szczęście bakterie z moreli nie przejdą na róże - nie mieszają się między gatunkami.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Narośl na szyjce

Post »

Dziękuję :wit
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”