Róża miniaturowa - szkodniki, chorby

Awatar użytkownika
Asia40
100p
100p
Posty: 150
Od: 18 kwie 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie
Kontakt:

Róża miniaturowa - szkodniki, chorby

Post »

Kupiłam w OBI, kwitła pięknie - a teraz zachorowała :( Opadły jej liście, a na nowych są chyba pajączki. Oto zdjęcie:

Obrazek

Obrazek

Jak można ja wyleczyć?
Asia
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Witaj, wygląda mi to na na przędziorka, można go zwalczyć środkami chemicznymi. Musisz po oprysku sprawdzić czy nie przeniósł się na inne kwiaty.
Awatar użytkownika
Asia40
100p
100p
Posty: 150
Od: 18 kwie 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie
Kontakt:

Post »

Prosze napisz mi czym mozna go zniszczyć i czy w jakimś sklepie internetowym mogę kupić taki preparat zwalczajacy?
Jestem od cywilizacji sklepowej odcięta na jakiś czas.
Asia
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Przędziorki bardzo nie lubią wilgoci,rób im prysznic wodny z rozpylacza,przewaznie pomaga,ja w ten sposób przeganiam przędziorki z iglaków.
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Post »

Grandiflora pisze:Przędziorki bardzo nie lubią wilgoci,rób im prysznic wodny z rozpylacza,przewaznie pomaga,ja w ten sposób przeganiam przędziorki z iglaków.
To prawda, dodatkowo warto też nasypać na tacę kamyczki, nalać wody i postawić doniczkę na kamyczkach, tak żeby nie dotykała powierzchni wody. To zwiększa wilgotność, a przędziorki tego nie lubią.
pozdrawiam
Aneta
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Grandiflora pisze:Przędziorki bardzo nie lubią wilgoci,rób im prysznic wodny z rozpylacza,przewaznie pomaga,ja w ten sposób przeganiam przędziorki z iglaków.
Kontynuując wątek Grandiflory, poradziłabym tak:

Doniczkę włóż do worka foliowego i mocno zawiąż, żeby woda nie dostała się do środka.
Kubeł letniej wody i 2 patyki, jako położone na górze poprzeczki=trzymadła.
Obróć doniczkę do góry nogami, oprzyj na patykach i zanurz w letniej wodzie na 10 minut.

Podobnie działa prysznic ( woda letnia!).
Przędziorki, to pająki - potopią się.

Chemii / insektycydów - nie stosuj, bo miniatura to pewnie trzy-pięciomiesięczne,
ledwo ukorzenione i zminiaturyzowane, popędzone chemicznie różyczki- jednorazówki.
Koniecznie usuń im nasienniki, by nie eksploatować wątłych roślin.

Wiosną daj im Biohumusu , a teraz odżywki z potasem ( np. Planton K).
Awatar użytkownika
Asia40
100p
100p
Posty: 150
Od: 18 kwie 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie
Kontakt:

Post »

Dziękuje za rady :-)
Właśnie topimy przędziorki.

Obrazek

Ale nie jestem pewna pozytywnego efektu, bo na spodzie liści są pęcherzyki powietrza :(
Asia
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Nie dziw się Asiu ! :lol:
Przecież na spodzie liścia sa aparaty szparkowe,
którymi roślina ODDYCHA.
Gdy Ty zanurkujesz, też nosem puszczasz bańki.
Serio.

P.S. NIżej, niżej, aż do nasady worka, żeby całe pędy były w wodzie.
Bo pająki siedzą też w pachwinach liściowych.
Agnie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 17 mar 2011, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora róża miniaturowa

Post »

Witam, też mam problem z różami miniaturowymi. Zaatakowała je co najmniej jedna choroba - objawy to:
1) zamieranie (ciemne nekrozy) w miejscach cięcia, w efekcie zasychanie porażonego pędu. Na porażonych pędach pojawia się pleśń o białych, bardzo lotnych zarodnikach,
3) zasychanie i żółknięcie liści na pędach bez nekrozy u podstawy,
4) szare plamy na brzegach liści.
Bardzo proszę o możliwie szybką pomoc jak zwalczać tą chorobę, bo tak ładnych odmian jeszcze nie miałam i byłoby mi ich bardzo szkoda :) Rośliny są w pełni kwitnienia.

PS. Po sąsiedzku zimuje sobie magnolia, czy możliwe jest przeniesienie tej choroby??
Agnie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 17 mar 2011, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora róża miniaturowa

Post »

Prawdopodobnie udało mi się samej znaleźć rozwiązanie. Wszystkie porażone części zostały przycięte i co ważniejsze roślinki zostały przesadzone do większych pojemników i są regularnie nawożone. System korzeniowy miały strasznie marny, więc wydaje mi się że większe pojemniki powinny wystarczyć.
artist
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lut 2014, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora róża miniaturowa

Post »

Obrazek
Witam. W zeszłym tygodniu kupiłam różę, ale niestety musiałam wyjechać i zostawiłam ja " pod okiem" współlokatorki. Ta jednak ją przelała i kwiatek stał w wodzie, która dosięgała do połowy osłonki. Wylałam wodę, wycisnęłam ziemię, bo była nasączona jak gąbka, i wsadziłam w nową ziemię. Róża mi obumiera, wszystkie kwiaty zaczynają robić się suche i nie wiem jak mogę ją uratować. Proszę o pomoc. Zdjęcie przestawia stan na dzień dzisiejszy kwiatu.
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Chora róża miniaturowa

Post »

Przytnij gałązki o połowę i przesadź do większej doniczki z gliniastą ziemią. Puści nowe przyrosty i zakwitnie od nowa.

Ja tak robię. Rozsadziłam ostatnio taką różę do 4 doniczek bo w tej sklepowej były upchnięte 4 sadzonki. Kiedyś jak zostawiłam wszystkie razem to i tak przeżyła jedna a pozostałe uschły.

Na przędziorki - zawijam doniczkę w folię, przechylam w wannie i robię prysznic dość silnym strumieniem wody :)
(Kiedyś kupiłam preparat do pryskania, nie pamiętam jaki, padły przędziorki razem z całą rośliną...)
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
tarnosia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lut 2014, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora róża miniaturowa

Post »

Proszę o pomoc, żółkną jej liście, podlewam często, przesadzona, stanowisko parapet słoneczne. Stoi w pokoju, może ma za ciepło, ale to tak długo trwa, żółkną jej liście i usychaja i ja obrywam albo same oblatuja. Nie wiem o oc chodzi. nie chce jej stracić. wcześniej stała na meblach w pokoju i chyba od tego się zaczęło, przestwiłam z powrotem na parpet i znów.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”