Róże na żywopłot

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Wpadłam napisać o mojej "pomarszczonej " :wink:
Przesadziłam w końcu różę od sasiada... 3 sadzonki, na wiosne to było . Obciełam jak mi na forum doradzono. Dwie sie przyjęły, jedna nie. Zwyczajnie uschła. Ale te ,które sie przyjeły rosą zdrowo idobrze rokują na przyszłość. Kwiatków miały mało, bo i małe były, ale cieszę się. W nowym sezonie dokupię im odmianę Ritausma, jest śliczna ! Moja ma różowe kwiaty i raz kwitła tego roku ( nie wiem jak się nazywa?) , mam niedosyt, dlatego dosadze te drugą, żebym oczka cieszyła do jesieni.
Pozdrawiam !
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
szpocio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 mar 2015, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Witam wszystkich...
Chciałbym wsadzić dziką różę jako żywopłot. Zależy mi na dość zwartej ścianie 50-60cm szerokości,wybrałem CANINĘ. Sprzedawca pisze że można sadzić do 5 sztuk na 1m. Pytanie moje jest czy w moim przypadku sadzić ją w jednym rzędzie czy raczej w dwu na przemian i czy te 5 sztuk na 1m nie jest za gęsto?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

szpocio 5 sztuk ale na metr kwadratowy - zygzakiem (w dóch rzędach co pół metra).
Według mnie lepsza byłaby rugosa niź canina. najbardziej poularna rugosa "Rubra" - wszystko zniesie i jest bardzo zdrowa, wtedy co ok 70 cm tez zygzakiem
szpocio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 mar 2015, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Czytałem że rugosa dorasta do 1,5m wysokości (canina do 3m). Ja chciałbym odgrodzić się od sąsiada c/n 2m wysokości szpalerem. Poza tym w niektórych miejscach chciałbym stworzyć naturalna pergolę nad furtką. Ale oczywiście mogę dać się przekonać do rugosy jeśli pojawią się odpowiednie argumenty.
Mam jeszcze jedno pytanie bo żywopłot z dzikiej róży będzie miał około 75 m długości a w ogrodzie bawią się moje dzieci - Jak jest z ilością pszczół i czy bardzo to uprzykrza życie domownikom (z waszego doświadczenia)?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Przepraszam że zapytam - czy ty nigdy nie widziałeś na żywca róży rugosy i caniny? :D i pszczół na nich? :D
szpocio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 mar 2015, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Pewnie widziałem, ale nie przywiązywałem do tego wagi. Różnice między Rugosą a Caniną poznałem dzisiaj ze zdjęć na google. Co z tymi pszczołami dają się we znaki?
a_g_a
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sie 2011, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

szpocio pisze:Pewnie widziałem, ale nie przywiązywałem do tego wagi. Różnice między Rugosą a Caniną poznałem dzisiaj ze zdjęć na google. Co z tymi pszczołami dają się we znaki?
Pszczoły to jeszcze nic, ale nie wiem czy sadzenie rugosy/caniny w miejscu gdzie bawią się dzieci to dobry pomysł. Ja mam dwie odmiany rugosy ( Hansa, Agnes) i całe ich pędy to kolce i jeszcze raz kolce. To są róże obronne :D
Zerknij sobie tutaj http://imgkid.com/rosa-rugosa-winter.shtml Przedostatni rząd, zdjęcie nr. 2
Duży ich plus to smaczna i pachnąca konfitura z płatków...
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Jeśli tam się bawią dzieci, to może inne krzewy, bo róże dzikie bardzo kolczaste, usunęłam trzy młode krzaki rugosy , bo piłka wnukom tam wpadała i ze względu na ekspansywność, ale w Twoim przypadku to akurat plus :)
Pozdrawiam Eugenia
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Nie jestem pewna czy plus. Wyobraź sobie 75m rugosy puszczonej na żywca. Ja z jedną nie mogę dać rady utrzymać w karbach. Co do pszczół to proponuje 75% roślin z ogrodu eksmitować. Zaręczam Ci, że spokojnie możesz iść na space na pole rzepaku w czasie kwitnienia. , możesz siedzieć po lipą i słuchać jak pszczoły pracują i żadna Cię nie ugryzie. One jak mają pożytek nie interesują się niczym innym.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

szpocio, a dlaczego wybrałeś caninę? Czy tylko ze względu na wysokość? To chyba dość nietypowa decyzja.
Pozdrawiam. Sławka
szpocio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 mar 2015, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Jeśli chodzi o utrzymanie jej w karbach to nie dodałem, że na tych 75m mam rozciągniętą siatkę, (ot normalny płot z siatki), która ma działać jak stelaż na te krzewy.
sawka proszę przekonaj mnie że rugosa będzie lepsza niż canina. Nie znam się na tych krzewach, a chciałbym je dziś lub jutro zamówić.
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

szpocio pisze:Sawka proszę przekonaj mnie że rugosa będzie lepsza niż canina. Nie znam się na tych krzewach, a chciałbym je dziś lub jutro zamówić.
Róża pomarszczona jest grubsza i bardziej krzakowata. Canina to raczej rodzaj witki...

Tu widać kawałek Caniny...

Obrazek

Obrazek

Żywopłot z pomarszczonej

Obrazek
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

a_g_a pisze: Pszczoły to jeszcze nic, ale nie wiem czy sadzenie rugosy/caniny w miejscu gdzie bawią się dzieci to dobry pomysł. Ja mam dwie odmiany rugosy ( Hansa, Agnes) i całe ich pędy to kolce i jeszcze raz kolce. To są róże obronne :D
Duży ich plus to smaczna i pachnąca konfitura z płatków...
Dokładnie, a przycinać ją także trzeba... Jedne, wielkie kolce, a do tego zostawiają je w ciele jak pszczoły żądła!!... Dlatego też ja już nie mam żywopłotu z pomarszczonej pokazanego na powyższej fotografii.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”