Ekspozycja dla róż - pergole, altany i łuki,podpory

Awatar użytkownika
jesienna
50p
50p
Posty: 66
Od: 31 sie 2011, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pergole, altany i łuki, czyli jak wyeksponować róże

Post »

Interesujące pomysły na podpórki a i wykonanie znakomite, w tym roku moje młode róże też powinny dostać podpórki,więc postaramy się z małżonkiem coś u Ciebie podpatrzeć
ze wszystkich uśmiechów - ten zrodzony z serca jest najpiękniejszy.....

Pozdrawiam Ciepluteńko.. z uśmiechem:))
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Jakie odmiany pnących róż posadzić ?

Post »

Może niekoniecznie dobry temat... Mam Ghislaine de feligonde ,New Dawn oraz That's Jazz (chyba, bo nie kwitła, nowy nabytek). Do dyspozycji: podporę kolumnową, pergolę metalową i wyłożenie na płot. Wszystkie trzy posadziłam przy wąskiej ścieżce ;:223 . Którą podporę dla której dać róży. New Dawn mam trzeci rok i ma 0,7 wzrostu.Ale szerokości jej nie brakuje, najwyższy czas pomyśleć o gorsecie. Co polecicie?? ;:180
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jakie odmiany pnących róż posadzić ?

Post »

New Dawn u mnie też trzeci rok ale to cudowny potwór ma już ok.1,80 wys.i szerokości też jej nie brakuje, ma solidna podporę ładnie daje się naginać, lubię ją. Miałam wcześniej New Dawn ale to było masywne drzewo i nie potrzebowało żadnej podpory powaliła ją zima w 2012 r. żałuje mogłam dać jej szansę i nie wyrzucać powinna odbić ale trudno Postaram się jutro cyknąć fotki powinna już rzucić kwieciem.
That's Jazz tu mam mieszane uczucia początkowo długo chyba ok.3 lat marny, gubił liście, taki golas - w ub.roku i w tym to piękny zdrowy gość, kwiatów powinno być sporo rośnie w sąsiedztwie Elfe duet super. Kwiaty ma cudowne duże aksamitne w zasadzie ciemno czerwone, buraczkowe. Fotka trochę słaba nie oddaje uroku tej róży ale warto ją mieć.
Mam tu fotkę

Obrazek
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Jakie odmiany pnących róż posadzić ?

Post »

Ale która róża bardziej nadaje się do obelisku, a która do łuku? New Dawn czy Ghislaine?
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jakie odmiany pnących róż posadzić ?

Post »

Do obelisku Elfe ma duże piękne kwiaty, kolor cudowny oryginalny kremowo-seledynowy, jak dla mnie to arystokracja wśród róż.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pergole, altany i łuki, czyli jak wyeksponować róże

Post »

Ja mam Ghislaine na obelisku/piramidce/. Dobrze się zawija wokół bo ma giętkie gałązki a i poprzez zawijanie skraca się optycznie, bo to potwór- szybko i mocno przyrasta- ja tnę corocznie .Zawinięta wygląda lepiej a i nie zajmuje dużo miejsca- to ważne np w moim przypadku małego ogródka. :)
Fotka aktualnie./ Proszę zauważyć jaka byłaby ogromna gdybym corocznie nie skracała i to sporo... Jest mocno pozawijana na piramidce./

Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Pergole, altany i łuki, czyli jak wyeksponować róże

Post »

Super. Mam swoją trzeci rok, i cięłam na 15-20cm, bo przemarzła. Myślę, że u mnie nigdy taka nie urośnie. Wymyśliłam, że zawinę w półkole siatkę o oczkach 15x15 i przymocuję do siatki ogrodzeniowej. Wiotkie gałązki, powiadasz?Hm... ;) Jeden pęd jest grubosci mojego kciuka, reszta to witki. Ale ślicznie kwitła w tamtym roku, mam nadzieję na podobny spektakl. W każdym razie pąków ma sporo.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miejsce to chyba nie najlepsze dla niej wybrałam, przy samej siatce :roll:

- 24 czerwiec 2017 -

Mąż się ulitował i wyspawał dla różycy podporę . Wydaje mi się, że za duża, ma 1,5m, jak siatka. Może kiedyś róża do niej dorośnie :roll: Na razie jest dobrze, bo nie wychyla się na dróżkę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pergole, altany i łuki, czyli jak wyeksponować róże

Post »

Bardzo szybko ronie. Moja ma czwarty rok- a corocznie skracana około 1,5m. Jeżeli ma dobre miejsce to będzie kolos. U mnie zacisznie i po południu w cieniu - Bozia nie żałuje deszczu- ja jej nie podlewam...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Pergole, altany i łuki, czyli jak wyeksponować róże

Post »

Doszłam do wniosku, ze biała podpora to jednak nie to :/
Bardziej rzuca się w oczy klatka niż róża. Chyba przemaluję na zielono.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Pergole, altany i łuki, czyli jak wyeksponować róże

Post »

Kasiu ja mam jedną pergolę różowa ale mój M egzemplarz niereformowalny i tak zostało, ale zdecydowanie inne to już zielone i przemaluj na zielono to taki uniwersalny kolor w ogrodzie.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
joladzola
100p
100p
Posty: 134
Od: 27 maja 2012, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie 6a

Re: Ekspozycja dla róż - pergole, altany i łuki

Post »

Witam. Kasiu muszę Ci się przyznać bardzo podoba mi się ta Twoja konstrukcja i dlatego pozwoliłam sobie ją skopiować ;:173 i tu moje pytanie jakie są jej wymiary, bo nie wiem czy nie przesadziłem, boki po 60 cm a wys.2.60. Pozdrawiam serdecznie Jolka
Pozdrawiam Jolka
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Ekspozycja dla róż - pergole, altany i łuki

Post »

No to blisko, moja ma 45/45 i 2m wysokości, i w zasadzie powędrowała do innej róży, której pędy owinęłam już na pierwszym "pięterku". Dla tej muszę wymyśleć coś prostego, do zrobienia w domu a przy okazji bardziej ażurowego, bo ta róża mimo że duża to kwiaty ma delikatne, nadają jej zwiewności, gruba wizualnie podpora się nie nadaje. Gdybam nad jej przesadzeniem,może po prostu będę rozpinać pędy na siatkę.
joladzola
100p
100p
Posty: 134
Od: 27 maja 2012, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie 6a

Re: Ekspozycja dla róż - pergole, altany i łuki

Post »

Dzięki śliczne. Ja mam dwie takie konstrukcje jedną dla Laguny , drugą dla Josminy. Mam nadzieję że będzie git jak nie to będę kombinować coś innego. Jeszcze raz dziękuję i powodzenia .
Pozdrawiam Jolka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”