SZKODNIKI róż

ODPOWIEDZ
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SZKODNIKI róż

Post »

Nie załatwią, miałem tak w zeszłym sezonie na większości i na przedwiośniu było tyle samo co na jesień. Wyciąłem i spaliłem pędy bo i tak były przemarznięte (osłabione przez mszyce pędy są słabsze i podatniejsze na choroby grzybowe i przemarzanie). Ptaszydła strasznie się rozleniwiły, jedyne na co można jeszcze liczyć z ptasiej ferajny to jaskółki i dzięcioły, ale akurat z tym problemem to nam nie pomogą.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: SZKODNIKI róż

Post »

Wystarczy że będzie mróz i śnieg, który przykryje ziemię a sikorki przypomną sobie o jajach zimowych nie tylko mszyc ale i innych owadów.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SZKODNIKI róż

Post »

Ja bym to usunęła mechanicznie, tzn. wacikami kosmetycznymi i spaliła (jeśli oczywiście takich "grupek" jest niewiele), bo teraz cięcie róż nie jest zbyt bezpieczne - sama ciężko zastanawiałam się, gdy musiałam wyciąć miesiąc temu kilka gałązek róży okrywowej - ale to był mus, bo gałązki te sporo zasłaniały chodnik codziennego użytku i albo musiałam usunąć je, albo narazić na zdeptanie, albo "załatwienie" ich łopatą przy odgarnianiu śniegu - wybrałam to pierwsze - przynajmniej mogłam cięcie zasmarować maścią ogrodniczą).
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SZKODNIKI róż

Post »

Wacikiem po kolcach? Nina.. :D Ja też bym dał teraz spokój, a wiosną Promanal starannie po całości krzaków.
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SZKODNIKI róż

Post »

kaLo pisze:Wystarczy że będzie mróz i śnieg, który przykryje ziemię a sikorki przypomną sobie o jajach zimowych nie tylko mszyc ale i innych owadów.
O ile dzieciaki najpierw nie zawieszą słoniny, bo wtedy to by się sikorki wręcz roześmiały widząc zimujące mszyce ;)
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: SZKODNIKI róż

Post »

pelikano11 pisze:Wacikiem po kolcach? Nina.. :D Ja też bym dał teraz spokój, a wiosną Promanal starannie po całości krzaków.
Ja widzę, że te mszyce nie są na kolcach tylko między nimi :wink: - ja latem jakoś dałam radę, jak pojawiły się mszyce na 2-3 krzaczkach, by chemii nie używać, to je tymi wacikami zmywałam (wystarczyło zrobić to raz jak mszyc było jeszcze mało i mszyce później się już nie pojawiły - zadziałałam w porę - i dzięki temu zeszłego lata nie musiałam chemii używać wcale - a róż mam ponad 30 krzaczków). A poza tym na zdjęciu Bazyla nie widać by całe pędy były oblepione mszycami - tylko punktowo - więc ja bym to zmyła - i taka jest moja propozycja, Ty masz inną i inni pewnie też mają jeszcze inne sposoby - wyraźnie napisałam, że "...Ja bym to usunęła...itd... - każdy ma swoje sposoby i chyba po to jest to forum, by dzielić się doświadczeniem.
edulkot
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9887
Od: 4 lut 2011, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: SZKODNIKI róż

Post »

Wystarczy najzwyczajniej ręcznie ubić całe towarzystwo wtedy kiedy się zauważy, ja nie czekam na okazje tylko od razu odruchowo gniotę na pniu to co wygląda na szkodnika. A takie kolonie zimujących mszyc też miałam.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: SZKODNIKI róż

Post »

Wszystko dobrze, ale przy tak pięknym zimowaniu coś zostanie i na wiosnę na pewno szybko pojawią się i będzie z nimi problem. Nie zapomnij wtedy o oprysku Promanalem lub innym stosownym olejem.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: SZKODNIKI róż

Post »

Witam i serdecznie wszystkim dziękuję za cenne informacje ;:180 , trochę mi ulżyło, że to nic nadzwyczajnego tylko zwykłe mszyce.
Oczywiście nie czekając na nic, jak tylko je zauważyłam to mechanicznie usunęłam (wystarczyły kawałki ręcznika papierowego), na całe szczęście ta róża ma co prawda wielkie kolczyska, za to w stosunkowo sporej odległości jeden od drugiego.
A na przedwiośniu potraktuję jeszcze preparatem olejowym.

A co do sikorek i innych ptaszków, to nie wiem, czy sama sobie w tym względzie nie zrobiłam "niedźwiedziej przysługi" rozpoczynając ich dokarmianie :lol:
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: SZKODNIKI róż

Post »

Sezon różany się zaczyna , to i szkodniki się pokazują

Zaglądam na swoją Gizelkę a tu pąk obżera zielona gąsienica ;:202
Obrazek

Znalazłam też na AUScat takie to nadgryzienia:

Obrazek

Obrazek
Czy to też mogły zrobić te zielone gąsienice, czy coś innego - pąk jest obgryziony ale w środku wygląda na zdrowy

oraz na Goldstern, która ucierpiała od mrozów kilka takich oto niespodzianek - wygląda mi to na zwiot różany, bo w jednym znalazłam taką maluteńką gąsienicę :evil:
Obrazek

Takie to oto zmartwienia początkującej ogrodniczki - trzeba mi zakupić Confidor
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: SZKODNIKI róż

Post »

A oto i rzeczona gąsienica z Goldsterna

Obrazek
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: SZKODNIKI róż

Post »

Przypomina bruzdownicę ;:145
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: SZKODNIKI róż

Post »

Przede wszystkim poobrywaj te pędy i zniszcz gąsienice ;:164
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”