Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

U mnie w tym roku prawie wszystkie róże są do ostrego przycięcia .Sporo gałązek przemarzniętych i na pędach dziwne czerwone plamy .
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Te czerwone plamy są też na mioch rożach, i to często do samego korzenia. Co robić? Czarnych pędów jest więcej niż myślała, pęknięcia też nie należą do rzadkości. Ogółem, nie jest dobrze. Niektóre róze są bez zarzutu, taka np. Bonica pięknie zieloniutka.
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ewa u mnie wszystkie do cięcia nie są ale wczoraj cztery krzaczki róż obcięłam i wszędzie widzę mszyce.
Tak sobie myślę czy zrobić oprysk olejowy czy juz chemią zadziałać.
:wit
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Moje wszystkie przycięte dzisiaj. Bardzo mało uszkodzeń mrozowych, prawie w ogóle. Laguny praktycznie nie musiałam ciąć:)
Już też popryskane Miedzianem i nawiezione.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Poradźcie co mam zrobić :D , wiosna zeszłego roku kupiłam różę Louise Odier ,wyrosła na spory krzaczek, nawet gałązki są na metr, nie przemarzła, czy mam ją ciąć?
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

No jasne że ciąć... jak zmarznięte są gałązki, to trzeba ściąć do żywej tkanki.
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Niektóre moje róże, zakupione ubiegłej wiosny (w kartonikach) bardzo wyrosły (niektóre na ponad metr) - czy mimo, iż pędy są zdrowe należy je ciąć? Pierwszy raz mam róże i nie wiem. Niby wszystkie kupowałam jako wielkokwiatowe.
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Hmm.... powiem Ci i tu jest ból, że nie znamy odmian róż ;:131
Wielkokwiatowe mają dwie szkoły cięcia, głownie to tnie się tak - grube pędy skraca się do 20 - 30 cm (4-6 oczek), cieńsze pędy 15 - 20 cm (2-4 oczka), te najsłabsze tniesz tuż przy korzeniu.
Tutaj fajny opis jest wraz z obrazkiem http://www.oczarjk.pl/index.php?act=257/ :)
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

apus-Basiu :D bardzo dziękuję.Link świetny, na pewno z tych informacji skorzystam.Jutro będę ciąć :D .
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

apus pisze:Hmm.... powiem Ci i tu jest ból, że nie znamy odmian róż ;:131
Wielkokwiatowe mają dwie szkoły cięcia, głownie to tnie się tak - grube pędy skraca się do 20 - 30 cm (4-6 oczek), cieńsze pędy 15 - 20 cm (2-4 oczka), te najsłabsze tniesz tuż przy korzeniu.
Tutaj fajny opis jest wraz z obrazkiem http://www.oczarjk.pl/index.php?act=257/ :)
Super, dzięki ;:333 .
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Jak zagęścić różę 'Elmshorn'?

Post »

Moja róża 'Elmshorn' ma za sobą dwa sezony, jak zobaczycie na zdjęciu, obecnie wyrasta z jednej łodygi. Drugi pęd musiał najwidoczniej zmarnieć. Róża jest dłuuuga, ale za to bardzo chuda. Przyznam, że wolałabym, żeby była bardziej krępa, a nie taka kolumnowa. Miałam zamiar ją podciąć w nadziei, że się trochę rozkrzewi, ale boję się bez konsultacji z Wami. Kiedyś miałam 'Westerlandkę' i po takim zabiegu puściła pędy jeszcze dłuższe i silniejsze, ale od dołu łyse. Jeden, najbardziej elastyczny pęd róży elmshorn skręciłam w kółko licząc, że puści kolejne. Dłuższych ale i jednocześnie grubszych pędów bałam się przyginać, że je połamię. A jakie są Wasze propozycje? Zdaję się na Wasze doświadczenia z tą odmianą róży.

Obrazek
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zagęścić różę 'Elmshorn'?

Post »

Ketmia, obawiam się, że Elmshorn właśnie należy do takich chudych, wysokich, od dołu łysych. Miałam trzy i wszystkie rosły podobnie. Próbowałam w ubiegłym roku mocnego cięcia, bez efektu ;:222 Wypuściła z miejsca przycięcia nowe przyrosty, ale od dołu w dalszym ciągu nic. W tym roku cięłam o 1/3 i puszcza coś od dołu. Zobaczę, czy nowe pędy się utrzymają, bo czasami potrafią z niewiadomych przyczyn uschnąć. Nawet to, że ma wąski pokrój nie jest takie złe, gorzej, że na wysokości metra od ziemi jest łysa i nie ma zamiaru się zagęszczać. Dopiero powyżej tworzy bardziej rozgałęziony krzew. Wygląda przez to jak miotła do góry nogami :;230 Może trzeba by ją przyciąć naokoło 50 cm? Może to skłoni ją do większego zagęszczenia? Sama nie próbowałam ciąć aż tak nisko, bo moje krzewy miały dobrze ponad dwa metry i było mi szkoda ciąć aż tak drastycznie. W ubiegłym roku ścięłam je o połowę, to i tak dosyć dużo.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak zagęścić różę 'Elmshorn'?

Post »

Dorotko, dzięki za odpowiedź :). No to nie jestem sama z moimi wątpliwościami :wink: . Może w takim razie powinnam jeszcze dokupić jej ze dwie koleżanki? W grupie czułyby się raźniej. A wtedy z przodu mogłabym posadzić jakieś niższe różyczki.
Ale może jednak ktoś potwierdzi, że jak przytniemy tę różę mocno, to ona ładnie się zagęści? A nie pójdzie w długaśnie łodygi... :roll:
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”