Hosty nie tylko koci przysmak

Hosty
ODPOWIEDZ
sally86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 mar 2013, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Hosty nie tylko koci przysmak

Post »

Mam pytaniedo doświadczonych ogrodników, posiadających koty. Posadziłam w zeszłym roku hosty, z niecierpliwością ich wypatrywałam. Kiedy tylko rozwinęły się listki mój kot je obgryzł. Zrobiłam tymczasową osłonę z siatki, ale nie wygląda to zbyt estetycznie. Jak zniechęcić kociaki do objadania roślin?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty nie tylko koci przysmak

Post »

W moim ogrodzie codziennie przechadza się kilka kotów, ale przyznam, że nie zauważyłem, aby hosty traktowały one jako przysmak. Zdarza się, że w gonitwach tratują wszystko co im stanie na drodze, wylegują się na nich lub pod nimi szukając cienia, ale nie zasmakowały w hostach
To co piszesz to jest dla mnie nowe zjawisko, albo Twój kot ma niedobór jakichś składników w pokarmie lub po prostu jest wegetarianinem. :wink:
Myślę, że receptą na takie zachowanie kota może być odstraszacz zapachowy lub dźwiękowy, których dość dużo jest oferowanych w sprzedaży.
Trochę natomiast przeraża mnie stadko saren, które widuję w ogrodzie, gdyż o ich zapatrywaniu na hosty jako smakołyk można dużo przeczytać w internecie.
Jesienią po raz pierwszy pojawiły się w moim ogrodzie nornice. Wiosną wokół wielu host i innych rosnących tam roślin dosłownie ziemia zapadała się od powstałych podziemnych tuneli, ale...nie zauważyłem uszkodzeń korzeni. Jest to o tyle dziwne, że wiele osób pisało o spustoszeniach jakie one poczyniły w systemach korzeniowych ich upraw.
Zasypałem puste miejsca po tunelach i nie ryzykując większych szkód kupiłem odstraszacze dźwiękowe.
Jak na razie odstraszacze "buczą" a nornice wyniosły się - mam nadzieję, że ich działanie będzie w 100% skuteczne i że nornicom przestanie się podobać środowisko gdzie włożona w ziemię końcówka odstraszacza emituje dźwięk o zmiennej częstotliwości od 400 - 1000Hz.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Hosty nie tylko koci przysmak

Post »

sally86 pisze:Mam pytaniedo doświadczonych ogrodników, posiadających koty. Posadziłam w zeszłym roku hosty, z niecierpliwością ich wypatrywałam. Kiedy tylko rozwinęły się listki mój kot je obgryzł. Zrobiłam tymczasową osłonę z siatki, ale nie wygląda to zbyt estetycznie. Jak zniechęcić kociaki do objadania roślin?
Może w jakimś wyróżniającym się miejscu rosną i zwróciły uwagę kota? Mam różną liczbę kotów w ogrodzie, w porywach do czterech sztuk i jedyne zielone co jedzą, to nieskoszona trawa, czasem jakiegoś kwiatka, ale przypadkowo przy okazji polowań na pszczoły i motyle.

Są takie odstraszacze w spryskiwaczu, polecane do mieszkań, żeby koty nie drapały mebli - moich kotów to specjalnie nie odstraszało, ale wiem, że u znajomych działało. Nie wiem natomiast jakie działanie na hostę może mieć taki spryskiwacz...
sally86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 mar 2013, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hosty nie tylko koci przysmak

Post »

Mój kot to najdziwniejsze stworzenie jakie znam. Musiałam zrezygnować ze ściółkowania korą, bo rozgrzebywał ją niszcząc rośliny. Przesadziłam dzisiaj hosty w strugach deszczu, mam nadzieję, że kocur im odpuści.
Nornice też przeorały mi grządki z czosnkiem i cebulą, ale wygląda na to, że większych szkód nie poczyniły.
Awatar użytkownika
sawczenko
200p
200p
Posty: 236
Od: 12 lip 2013, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hosty nie tylko koci przysmak

Post »

Może posadź dla kota kilka krzaczków kocimiętki, jest szansa, że się na nią przerzuci :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”