Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Hosty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i teraz wiem czego mogę oczekiwać. Ku mojemu zdumieniu hosta wypuściła 4 nowe rozetki, nie są już takie białe, ale jak żyje to niech rośnie. Zobaczę co będzie dalej. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Może mi ktoś wytłumaczy, jak taka dorodna hosta urosła w samej glinie?

Obrazek
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Hosty mogą rosnąć w gliniastym podłożu pod warunkiem, że nie będzie tam zastoin wody. Zauważyłem, że skutkuje to nieco innym zachowaniem się rośliny. Przy tej samej roślinie rosnącej w podłożu przepuszczalnym jest dużo więcej nowych odrostów i kepa jest gęściejsza, na gliniastym mniej odrostów, ale za to większe - bardziej dorodne.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

a czy mogę posadzić hosty od wschodu? gdzie jest słońce w sumie w godzinach porannych bardziej? myślicie że będą w takim miejscu rosły?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

To chyba najlepsza lokalizacja, słońce tylko z rana. :idea:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

dziękuję za pomoc :) a czy towarzystwo azalii i różaneczników będzie dla host odpowiednie?
Awatar użytkownika
Ellaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 6 lip 2008, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żarki Letnisko/Częstochowa
Kontakt:

Re: Hosta foto 2013,2014...

Post »

Andrzeju możesz napisać coś więcej o starzeniu się karp: jakie są objawy, po ilu latach one występują, jak temu przeciwdziałać, czy można temu zapobiec np. regularnie nawożąc lub dzieląc od czasu do czasu. Mam w ogrodzie, bodajże 14 letnią, hostę fortunei i wciąż ma się świetnie, nic nie wskazuje na to, że karpa się starzeje...to piękna kępa zdrowo (pomijając ślimacze żerowania) wyglądających liści...może coś przeoczam, ale jak do tej pory nic niepokojącego nie dostrzegam, a może to dla niej wciąż "wiek młodzieńczy "?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Już pokrótce pisałem o tym w innym wątku i w innym kontekście:
paco pisze:
Jeśli hosta ma odpowiednie nawodnienie i nawożenie, to przyczyną takiego stanu rzeczy może być starzenie się rośliny. Zbyt dużo odrostów na małej powierzchni, może spowodować, że system korzeniowy jest zbyt "zbity". Kłącza wręcz zrastają się ze sobą nie pozostawiając miejsca na korzenie. W przekroju system korzeniwy wygląda jak seler, a od spodu prawie nie ma korzeni. Wychodzące z tego kłącza nie mają skąd pobrać wody i pokarmu, karłowaceją, więdną a w efekcie koncowym zamieraj pozostawiając puste (bez kłącz) miejsca w kępie.
Wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej:

Obrazek

Spróbuję odpowiedzieć na pytania:

- jakie są objawy
Na poniższych zdjęciach (wykonanych w odstępie dwóch lat) widać jak bardzo w tak krótkim czasie zagęszcza się kępa hosty. Na nich jeszcze nie widać nic niepokojącego - ładne, zdrowe ale już dość gęsto usadowione kłącza.

Obrazek

Obrazek

Ale, gdy w środku kępy zaczną zanikać takie zdrowe kłącza a pojawią się anemiczne (zminiaturyzowane) to już jest niepokojący objaw. Oznacza to, że są one już zbytnio zagęszczone i ta część kłączy nie ma dostatecznego dostępu do podłoża, a co za tym idzie do wody i pokarmów. Jeśli nie zareagujemy, to te kłącza po prostu będą zamierać, a w ich miejscu pozostanie jedynie gęsta karpa. Takie zamieranie kłączy może się rozszerzać i doprowadzić prawie do zaginięcia całej kępy, a na pewno do miniaturyzacji hosty.

Tu jest jeszcze OK
Obrazek

Ale tu już widać niepokojące objawy starzenia:

Obrazek

- po ilu latach one występują
Na to nie ma reguły może to być kilka lub kilkanaście lat, a zjawisko to jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim od odmiany i wielkości hosty a także od sposobu rozrastania się systemu korzeniowego i rozmiarów poszczególnych kłączy. Ma na to również wpływ podłoże czy jest bardziej zwięzłe, gliniaste, czy też sypkie, bardziej luźne. Nie bez znaczenia jest także ilość wilgoci w podłożu, czy zbyt nadmierne nawożenie ( za dużo nawozów, to wcale nie jest dobrze).
Hostę Dark Star - musiałem podzielić po 4 latach, a Abba Dabba Do dopiero po (chyba) 7 latach pokazała swoje piękno i pomimo dużego (wzrokowego) zagęszczenia kłączy nie pokazuje objawu ich zamierania w centrum. Część host rozrasta się wypuszczając nowe pędy w większej odległości od pędu "matecznego" i one dobrze się rozrastają, ale nie zagęszczają się nadmiernie w krótkim czasie.

- jak temu przeciwdziałać, czy można temu zapobiec.

Swoje pupilki należy doglądać i rozluźniać (dzielić) karpy w miarę potrzeb, aby nie dopuszczać do zamierania kłączy.
Z dzieleniem host oczywiście nie należy przesadzać, gdyż często dzielone nigdy nie uzyskamy dorodnego egzempalrza, należy obserwować i dzielić jedynie gdy jest taka potrzeba - nie można popadać w skrajności. :D

Wiele starszych odmian jest niedocenianych, przez dążenia za nowościami - np. fortunei Aureomaginata, stara, pospolita hosta jest w porównaniu z innymi "mocarzem" - przy odpowiednim nawodnieniu wytrzymuje nawet na stanowiskach bardzo nasłonecznionych, a na zacienionych wytrzymuje nawet czerpiąc wilgoć jedynie z opadów, bez żadnego nawadniania.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Dziękuję za opis o "starzeniu się karp", nie wiedziałam nic na ten temat i teraz wiem wszystko ;:180
Moje hosty są jeszcze całkiem młode (5 lat i mniej) ale dobrze jest wiedzieć o tym ;:333
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
monisia22
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 sie 2014, o 06:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Mam pytanie moja paradise glory ma wzór we środku niejednolity,czy wszystko z nią dobrze Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
chodzi mi głównie że np na pierszym zdjęciu w środku białym zielone jest,a chyba cale jasne powinno być,niech ktoś podpowie.
athshe
500p
500p
Posty: 763
Od: 12 cze 2009, o 09:10
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

paco pisze:Bardzo często w sadzeniu host do donic, czy też innych pojemników popełniamy kilka błędów.

-wielkość donic powinna być dobrana do wielkości rośliny (jej systemu korzeniowego). Ogromna donica to ogromna ilość podłoża zamknięta w określonych gabarytach. Jeśli zimą, jesienią czy też wiosną gdy jeszcze roślina nie ma liści nastąpią większe opady deszczu to w takiej donicy tworzy się "basen" z błotkiem. Odparowanie wody jest niemożliwe, a roślina wręcz tonie w błotku, korzenie przegniwają, zazwyczaj istniejące jesienią pędy również gniją a wiosną roślina ratując się przed zagładą wypuszcza nowe pędy z boku zgniłych kłączy. Te nowe są osłabione, przez nadwątlony (gniciem) system korzeniowy i liście z nich wyrastające są dużo mniejsze niż w poprzednim sezonie, jak w młodej roślinie. W brew temu co mogłoby się zdawać zbyt duża donica, to nie dobra przysługa a możliwość zagłady dla host.

- zbyt duża zawartość torfu, lub obornika (szczególnie, gdy nie jest przekompostowany) to również niedźwiedzia przysługa. Również powoduje zatrzymywanie zbyt dużej ilości wody i butwienie kłącza zimą.

- Sadzenie roślin z podziału (z uszkodzonymi fragmentami kłącza) jesienią w donicy może również spowodować utratę, bądź skarlenie rośliny. Powodem podobnie jak w poprzednich przypadkach jest łatwiejsze gnicie kłączy spowodowane niezagajonymi ranami.

Powodzenie uprawy host w donicach, to sadzenie kłączy wiosną do odpowiedni dobranych wielkością donic, oraz zapewnienie odpowiedniego drenażu, aby nie powodować topienia kłączy.
W mniejszym stopniu błędy mają zgubny wpływ w okresie letnim, gdy przez powierzchnię liści następuje odparowanie nadmiaru wody. Jednak pozostawienie nieodpowiednio posadzonej rośliny na okres spoczynku może skończyć się jej unicestwieniem.

Fota 03-05-2014
Obrazek

Przeczytałam. Mam problem mały - host mam dopiero 10, ale z racji znacznego zmniejszenia rozmiaru rabaty szukałam w dziale host rady i pomysłu i pomyślałam o donicach - wykopałam hosty w niedzielę, póki co są w wiadrach, w tym tygodniu częśc wróci na miejsca stałe, a częśc właśnie wymysliłam, że wsadzę do donic. Co z zimowaniem? Mam dwie bardzo duże donice, takie 50cm średnicy i jakieś 60cm wysokości. Czy trzeba je jakoś specjalnie zabezpieczyc, czy wystarczy np ustawic na zacienionym tarasie?
Agnieszka - istota w ogrodzie ekstremalnie początkująca http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=73469" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie działa mi c z kreseczką - przepraszam, jeśli razi kogoś ta literówka.
Awatar użytkownika
Ellaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 6 lip 2008, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żarki Letnisko/Częstochowa
Kontakt:

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Dzięki Andrzeju za wszystkie informacje, przyznaję, że nie natrafiłam dotąd na informacje o starzeniu się karp ;:185
Byłam obejrzeć 14-letnią fortunei i faktycznie jest takie puste miejsce gdzie nie ma przyrostów ;:oj
Będę musiała wiosną ją odmłodzić ;:108
Mam inny problem z hostami - przechodzenie hosty w stan 'letargu', jak ja go określam, którego przyczyn zupełnie nie znam i co gorsza nie wiem co do niego doprowadza, ale na ten temat napiszę w wątku o problemach z hostami.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Czy korzenie host przyrastają w równym stopniu wiosną, latem i jesienią? Czy ma sens przesadzanie rośliny teraz, z mniejszej doniczki do większej, czy lepiej zrobić to na wiosnę?

_________________________
Pozdrawiam - Piotrek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”