Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Hosty
ODPOWIEDZ
Damian P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 sie 2015, o 00:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Dzień dobry :)

Posiadam być może banalne i 'głupie' pytanie, natomiast w kwestii uprawy host jestem nowy. W tym roku posadziłem pierwsze swoje sadzonki tych roślin, było to na początku lipca. Sadzonki nie były duże. Chciałbym dowiedzieć się, czy rośliny te powinny rozrosnąć się do swoich wymiarów podawanych w specyfikacjach w ciągu jednego roku czy jest to proces rozłożony na kilka lat. Pytam ponieważ posadziłem je jak mi się wydaje dość późno bo w środku lata i ich wzrost nie jest zbyt duży, co prawda pojawiły się nowe liście natomiast nie są to duże przyrosty. Czy zatem swoje wymiary "z definicji" powinny osiągnąć już na następny rok czy też dopiero po kilku latach? Oczywiście wiem, że tempo wzrostu zależy od odmiany, dlatego pytam o ogół.

Dziękuję za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Hosty swoje wymiary osiągają dopiero po kilku latach, a jeśli są to tak zwane startery to nieco dłuższym czasie.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Damian P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 sie 2015, o 00:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

A czy w takim razie praktykuje się sadzenie dużych funki? Jeżeli tak, czy mogę prosić o polecenie jakieś dobrej hodowli internetowej?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Raczej nikt nie uprawia host do dorosłości na sprzedaż - kwestia czasu, kosztów uprawy i oczywiście problem zbytu roślin za dużo większą cenę.
Czy byłbyś skłonny zapłacić za dorosłą, kilku pędową hostę kilka razy więcej niż za pojedynczą sadzonkę? :idea:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Do Damiana - w przypadku sprzedaży przez Internet dorosłych host oprócz kosztow uprawy dochodziłyby jeszcze koszty wysyłki. Z wlasnego doświadczenia wiem, że dorosłe, kilkuletnie egzemplarze host odmian dużych czy wielkich mają karpy korzeniowe wielkości sporej miednicy i odpowiednio ciężkie. W 2012 r. przesadzalam hostę Crusader, która rosła u mnie 3 lata. Sama nie dalam rady jej wykopać, musial to zrobić mój M, a potem musieliśmy we dwoje, wspólnymi siłami wtaszczyć ja na taczkę, żeby przewieźć na nowe miejsce, taka była ciężka!
Pozdrawiam
Basia B.
Damian P
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 sie 2015, o 00:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Cóż, faktycznie. Widać za szybko chciałem efektów :) Myślę, że na przyszły sezon rozrosną się znaczniej i efekt mnie zadowoli, musimy poczekać tylko do nowego sezonu. Dzięki :)
Awatar użytkownika
neferet
100p
100p
Posty: 110
Od: 18 paź 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Mam na działce około 10 letnią Blue Angel. Bardzo ją lubię i nie chciałabym się z nią rozstawać. No i tu rodzi się problem. Działka jest już przeznaczona na sprzedaż. Miałam nadzieję, że będę mogła już tego lata przesadzić coś na nowe miejsce, ale nic z tego. Jak zostawię Blue po prostu na zimę na starym miejscu, a znajdzie się kupiec w tym czasie to już po mojej ulubienicy. Chodzi mi po głowie żeby wsadzić ją w donicę, ale co dalej? Mieszkam w bloku. Na balkonie może być tylko donica plastikowa i mam duże wątpliwości co do przeżycia w czymś takim rośliny. Chyba że na klatce schodowej lub strychu. Ale tam znów dość ciepło. Nie wiem czy mam jakieś jeszcze wyjście. Przyjaciół którym mogłabym ją wsadzić do ogrodu też nie posiadam. Może coś doradzicie? Z góry dziękuję.
Czy wchodzimy, czy wychodzimy z ogrodu furtka jest początkiem drogi.
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

10 letnią Blue Angel ;:oj ? To musi być piękne (masz foto ;:131 ?) ale również muszą mieć wielkie korzenie, nie wyobrażam sobie jak można umieścić taka wielka hosta na balkonie w donica. Ja bym wziąła tylko kawałek na balkon.
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Awatar użytkownika
Fabi 12
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 18 sty 2010, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radwanice i Konin Żag.

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

neferet śmiało daj do doniczki, odpowiednio wiekszej od korzeni, na zimę owiniesz folią bąbelkową i przykryjesz stroiszem. :uszy
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

neferet - obawiam się, że niełatwo będzie Ci znaleźć donicę o wielkości odpowiedniej dla 10-letniej Blue Angel. Najlepiej byłoby teraz przesadzić ją do gruntu. Rozejrzyj się wokół swego bloku (a może i wokół bloków rodziny lub znajomych), może któryś sąsiad z parteru uprawia pod swoimi oknami ogródek i mogłabyś tam czasowo przesadzić w celu przechowania swoją funkię?
Pozdrawiam
Basia B.
Awatar użytkownika
neferet
100p
100p
Posty: 110
Od: 18 paź 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Bardzo dziękuję za Wasze opinie i przepraszam, że nie odpowiadałam tak długo.
Moja Blue Angel nie jest duża jak na 10-latkę, ale jest bardzo dzielna, bo prawdę mówiąc przez ostatnie 4 lata musiała sobie radzić właściwie sama. Myślałam, że w ogóle nie da rady, a ona się jeszcze rozrosła! Moja dzielna dziewczynka. :) Mam jej zdjęcia, ale najpierw muszę rozgryźć wstawianie, bo jeszcze nie poruszam się po forum z lekkością i łatwością. :)
Przemyślałam sobie wszystko i wybrałam wersję podzielenia funkii i wsadzenia części na balkon. Reszta (większa) została na miejscu. Na balkonie jest w skrzyni drewnianej. Otulę ją na zimę. Trzymajcie kciuki.
Czy wchodzimy, czy wychodzimy z ogrodu furtka jest początkiem drogi.
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

U mojej babci w ogrodzie rosną od wielu lat ( dwudziesty albo i więcej) hosty - takie zwykle o zielonych liściach. Mam ochotę podejść tam i spróbować rozdzielić jedną i przenieść do siebie do ogródka. Czy teraz będzie najlepsza pora? Jak za to się zabrać? Chyba jedna osoba nie poradzi sobie z wykopaniem tak wielkiego "kłącza"??
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Hosty - pytania związane z uprawą i pielęgnacją.

Post »

Dalisbea, proponuję, żebyś ostrym szpadlem wycięła sobie sadzonkę , analogicznie jak kawałek tortu. Roślina mateczna tego nie odczuje, a Ty uchronisz się od bólu kręgosłupa. Kilkakrotnie wykopałam karpę funkii, której nie byłam w stanie przeciągnąć, nie wspominając o jakimś logicznym podziale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”