Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Hosty
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

No właśnie.. Chciałabym coś posadzić pod północną ścianą domu, cały dzień jest tam cień, ale nie jest ciemno. Niektóre hosty są bardzo ładne, zwłaszcza te o większych liściach.. Najchętniej coś co rośnie spore. Ziemia to przepuszczalny piach, pH ok 5, z racji tego że północna ściana nie jest bardzo sucho, ale mogę ja poprawić żeby lepiej trzymała wodę, i podwyższyć pH.. Wydaje mi się że to będzie dobre miejsce dla hosty ale może mi się tylko wydaje? Czy one będa dobrze rosły w takich warunkach?
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

Stanowisko wydaje się być dobre, pod warunkiem, że nie zacieniają go do tego drzewa. Musisz tylko odpowiednio przygotować podłoże - wszystko na ten temat znajdziesz w wątku:

Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę

Łatwo dostępne , wielobarwne odmiany host olbrzymek to:
Lady Isobel Barnett
Regal Splendor
Winter Snow
Wolly Mammoth

natomiast jeśli wolisz liście jednokolorowe to możesz wybierać z:
Aqua Velva
Big Daddy
Big Mama
Blue Angel
Blue Mammoth
Blue Umbrellas
Devon Giant
Gray Cole
Krossa Regal
Millennium
Nigrescens
Ryan's Big One
Sum and Substance
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

Przeglądam :D Wolno idzie bo łącze słabe.. A powiedz mi jeszcze, jak długo tym olbrzymkom zajmuje dorośnięcie do rozmiaru pełnego? Co do koloru liści ciężko mi powiedzieć jaki preferuję, w obu grupach są ciekawe rzeczy, nie lubię tylko połączenia żółci i zieleni, z niewielkimi wyjątkami. Oraz z tego co widziałam tych które mają na liściach niewyraźny, delikatny wzór, choć może to tylko moje problemy z wyobrażeniem sobie tego na żywo. Szarości wyglądają na hostach ciekawie, ale nie wiem czy to faktyczny kolor czy problem z odwzorowaniem koloru na zdjęciu - zielonego lub niebieskawego. Ale taka odpowiednio szara, albo biało-szara to byłaby luks, nawet jakby nie była gigantką to bym się nad nią zastanowiła;)
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

Osiągnięcie pełnego rozmiaru olbrzymkom zajmuje 5-7 lat - to niestety dość sporo. Typowo szarych host nie ma, wiele zielonych lub niebieskozielonych ma szary nalot zwłaszcza na początku sezonu. Jedna z bardziej szarych to:
Blue Wedgwood, ale to rozmiar M:
Obrazek

Camelot ( też M):
Obrazek

Fragrant Blue (M):
Obrazek

Biało-szara to tylko Grey Ghost - na początku liście są prawie białe, potem nabierają odcienia zielonego z lekką szarością:
Obrazek
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

Fragrant Blue i Blue Wedgewood piękne, czyli chyba trzeba celować bardziej w niebieskawe z nalotem.
Póki co znalazłam :
Gray Cole
Crossa Regal

i ewentualnie:
Aqua Velva
Blue Angel

i całe mnóstwo innych w innych kolorach które są bardzo kuszące. Ciężka sprawa z tymi hostami :D
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

Teraz sobie myślę że mogłam nazwać ten wątek inaczej... "Hosty o wielkich liściach (i nie tylko) pod północną ścianę - jakie? moja lista marzeń " bo im więcej przeglądam... Wkleiłabym tu moją listę host chętnie, żebyście mi powiedzieli czy mają jakieś wady o których powinnam wiedzieć [np słabe zdrowie], oraz które rosną szybciej a które wolniej - macie wielkie doświadczenie. Może tez ktoś miałby zdjęcia tych odmian jak wyglądają na jesieni albo w trakcie sezonu.. Ciężko jest podjąć decyzję na podstawie krótkich opisów w sklepach. Póki co dochodzę do wniosku że wezmę kilka olbrzymich, posadzę, a resztę będę sobie powolutku dosadzała w miarę przybywania informacji.. i gotówki;)
Po jakim czasie można dzielić taką hostę, dopiero jak urośnie przez np 5 lat? Chodzi mi o to czy jak mi się trafi coś określanego jako "szybko rosnąca" to czy będę mogła ją rozsadzić.
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12835
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

Ela, dobrze napisałam na duże hosty trzeba poczekać, od 4 do 8 lat. Nie poleca się dzielić młodych roślin, lepiej mieć mniej a ładnych , rozrośniętych niż wiele po kilka listków. No chyba, że te kilka listków to młodzież i czekamy aż urosną.
Popularne odmiany nie są takie drogie, cena od 9-15 zł nie jest aż taka wielka. I tylko posadź , i czekaj, spokojnie, czas szybko płynie. :lol:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty o wielkich liściach pod północnążem ścianę - jakie?

Post »

Ok to nic nie dziele.. kupie kilka zbliżonych wyglądem. Tamta ściana jest długa, łączona z garażem.. Więc kombinowałam jak przyśpieszyć zarastanie;)
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

Z wymienionych prze Ciebie to tak przedstawia się tempo wzrostu:
Gray Cole średnio szybko,
Krossa Regal dość szybko
Aqua Velva średnio
Blue Angel średnio

Z olbrzymów dość szybko rosną jeszcze:
Blue Umbrellas
Sum and Substance

Zdjęcia dorosłych egzemplarzy możesz sobie pooglądać tu:
http://www.hostaparadise.com/a/catalogue-list.aspx
http://www.hostalibrary.org/
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

Jeśli interesują Ciebie wielkie hosty to mogę polecić całą serię host Olgi Petryszyn
http://www.hostalady.com/framesets/a_to_z_page.htm
Lokalizacja przy północnej ścianie domu jest idealna dla większości host, szczególnie War Paint (sport Niagara Falls) w takich warunkach ukazuje całe swoje piękno

Obrazek


Obrazek

Następna z wspomnianej kolekcji to All that Jazz , u mnie młoda z marca 2010,
rośnie właśnie pod północna ścianą budynku

Obrazek

Pytałaś też o tempo wzrostu, jeśli hosty pochodzą z in vitro często trzeba czekać 4-5 lat a nawet dłużej , jeśli pochodzą z podziału dorosłej hosty to już po 2 latach jest na czym zawiesić oko.
dodatkowo są też gatunki które z natury wolno przyrastają i te niestety potrzebują kilku lat.
Dokładne informacje co do szybkości przyrostu poszczególnych odmian znajdziesz tutaj
http://www.encyklopediahost.info/index.html
Pozdrawiam Jola
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

Dziękuję za podpowiedź :) A jej hosty są dostępne w Polsce? Coal Miner mi się podoba zwłaszcza, ogólnie celuje w coś szarego o ile takie są,ewentualnie niebieskie lub ciemno do jasnozielonego, generalnie bardziej mi się podobają jednobarwne z teksturowanymi liśćmi, niż dwukolorowe, choć sa wyjątki;) Powoli nabieram rozeznania.. Chyba też wolę blaszki liściowe w miarę proste od tych które są wywinięte do góry.. w nich się nie zbiera woda? Jak się nazywa to cos ciemnozielone w białe kropki co jest na drugim planie na pierwszym zdjęciu, to też hosta? War paint na tym samym zdjęciu to ta środkowa, jakby cieniowana?
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

Roślina w białe kropki to miodunka :D .
War Paint to ta na środku , na wiosnę ma jasne centrum liścia, z upływem czasu zielenieje, jeśli ma sporo światła to już w lipcu jest zielona i bardzo podobna do Niagara Falls.
Tutaj zdjęcie Niagara Falls

Obrazek

Jeśli chodzi o dostępność host z kolekcji Olgi to można je kupić w Polsce, czasami są na allegro, ja swoje kupowałam tutaj
http://www.hostaparadise.com/default.aspx
Sporą część mam z wymiany.
Jeśli chodzi o niebieskie i zielone hosty to jest ich na prawdę dużo, encyklopedia Andrzeja , do której jest link w poprzednim poście zawiera sporo zdjęć,myślę że tam znajdziesz sporo host w poszukiwanym kolorze. :wit
Pozdrawiam Jola
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty o wielkich liściach pod północną ścianę - jakie?

Post »

Przeglądam ją cały czas:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”