Katalogowanie host,zapiski,ewidencja...

Hosty
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Pumko, czekamy na Twoje zapiski :)
Awatar użytkownika
PUMKA
500p
500p
Posty: 593
Od: 16 sty 2009, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

No wiem, wiem ....ale skaner się zbuntował ;:14
Awatar użytkownika
PUMKA
500p
500p
Posty: 593
Od: 16 sty 2009, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Mam - pokonałam wredność skanera :;230
Poniżej jeden z moich zapisków ( rysunków ? ) w zeszycie hostowym. Wiem, wiem - trochę dziwnie kolorowo - ale ja lubię takie wizualizacje ;:122
Teraz ma wszystkie dane w kompie ale ciągle z nostalgią zaglądam do tego zeszytu ... Opisane mam tam, gdzie rosną ( zakątki ogrodowe ), w jakiej ziemi, ile mają słońca/cienia, kiedy były kupione, od kogo, ile kłów przyrastało...
Obrazek
Ceny mam też w plikach komputerowych, na szczęście całkiem jawnych bo Małżonek tez jest " kolekcjonersko - zarażony ". Co prawdę jego akurat ciągnie w jasną stronę mocy, czyli rośliny słońca - kaktusy i sukulenty a szczególnie agawy ( a szczególnie odmiany variegaty ). Jednym słowem rozumie moje zauroczenie streaked-ami. Co do kosztów naszych pasji to czasami jedna jego agawka kosztuje więcej niż całe moje zamówienie, więc nie ma problemu ;:224
Różni nas tylko to, że ja swoje hościaki znam jak własne dzieci ( czyli gdzie co rośnie, od kiedy i jak przyrasta etc... ) a on swoje po prostu ma. Zna nazwy ale kiedy i gdzie kupił to już enigma :lol: Ale za to w nowym, budującym się właśnie domu agawy będą miały własny ogród zimowy ( agawiarnię ? ). Mi zostanie tylko do wykorzystania cień jaki da :;230
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Anetko ... patrzę na wpis Dragon Tails ... Kupiłaś11 -kłową i w ciągu roku przyrost o 5 ? :shock:

Zeszyt śliczny! Chyba muszę zgapić! :D
Awatar użytkownika
PUMKA
500p
500p
Posty: 593
Od: 16 sty 2009, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

To fenomen...chyba, że Jan się pomylił wysłał mi hostę która była zamówieniem zbiorczym, ha ha :;230
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Aneta, ależ Ty porządny człowiek jesteś! :shock: :shock: :shock: Tak wzorowych notatek jeszcze nie widziałam. ;:138 ;:138 ;:138
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Mój ogrodowy zeszyt najstarszy jest prowadzony od 1998 roku, zawiera wpisy z datą , miejscem zakupu, ceną roślin lub z nazwiskiem osoby od której dostałam rośliny.
Są w nim też mapki z nasadzeniami roślin cebulowych i bylin, adresy szkółek , i numery tel. z ponad 10 lat.Wystają z niego wizytówki , kolorowe znaczniki, opaski zdejmowane z zakupionych roślin.
Nie mogę go Wam zaprezentować-nie zrobiłam zdjęć, jest to mój ulubiony zeszyt :wink:

Od 2006 roku zaczęłam prowadzić oddzielne zapiski dotyczące host w kołonotatniku, hosty były wpisywane i ponumerowane, według kolejności pojawienia się w moim ogrodzie, wpisy zawierały datę i miejsce nabycia , cenę, pochodzenie i wygląd i wielkość host.
Obrazek

Po 2 latach dołożyłam spis alfabetyczny z zaznaczeniem kolejnych numerów host ze starych zapisków, według których są ponumerowane w folderze ze zdjęciami.

Obrazek

Pokarzę Wam też jedną z mapek nasadzeń, które zaczęłam robić od ubiegłego roku.
Mapka jest na papierze w kratkę w skali 1:10 , plan nasadzeń obejmuje docelowy wygląd rabaty po 3-4 latach .Uwzględnia docelową wysokość i szerokość roślin.
Po obsadzeniu rabata była prawie pusta, wolne miejsca dosadziłam funkie które na razie zapełniają rabatę, po 2-3 latach zostaną zabrane w inne miejsca.

Obrazek
Pozdrawiam Jola
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Jolu, miałaś świetny pomysł z rysowaniem w skali docelowych rozmiarów.To daje jakieś wyobrażenie o tym,jak hostowisko będzie wyglądać w przyszłości! ;:7
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Polu zrobiłam najpierw listę posiadanych host z maksymalną wysokością i szerokością dorosłej rośliny.
Dla uproszczenia wycięłam kilkanaście kółek z kartonu z różnymi wielkościami host.
Na dużej kartce w kratkę formatu 2 x A4 rozrysowałam rabatę i później już tylko pojeździłam kółkami po planie , uwzględniając jeszcze tylko wysokość roślin, tak żeby schodziły od płotu do brzegu rabaty z bardzo wysokich do coraz niższych.
Fajna zabawa :wink:
Mam nadzieje że nawet po 5 latach i wysadzeniu tych dodatkowych będzie to wyglądało całkiem dobrze.
Chociaż nie wierze za bardzo że tak będzie :;230 :;230 :;230 , hosty w moim ogrodzie rosną nie raz do tak gigantycznych rozmiarów że za 4-5 lat znowu czeka mnie ta sama zabawa ;:224
Pozdrawiam Jola
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Jolu, tak jak Miłka , masz dobrą ziemię w ogrodzie. U mnie słabe piachy... ile się muszę natrudzić,żeby moje hosty dobrze rosły.
Czekamy na zdjęcia nowych rabat. ;:138
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Polu moja ziemia też nie jest dobra dla host, co roku próbuję rozluźniać ziemię dodatkiem torfu i kory mielonej.
Moją z Twoją wymieszać pół na pół, to będzie najlepsze roziązanie :wink:

Proszę bardzo zdjęcia odnawianej w ubiegłym sezonie rabaty.
Zdjęcie z góry, przy poprzednim obsadzeniu z 2008 roku.
Pozdrawiam Jola
małek
50p
50p
Posty: 67
Od: 13 maja 2008, o 09:58
Lokalizacja: małopolska

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

Bardzo mi się podoba rabata w pierwszej wersji. Efekty zmian będzie widać za kilka sezonów,teraz jest tam trochę zamieszania:)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ewamaj66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 21497
Od: 19 lut 2011, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Moje tajne zapiski hostowe, czyli nasze katalogowanie host

Post »

W zasadzie zaczynam swoją chorobę hostową. Połapałam się już, że powinnam trochę ogarnąć chciejstwa i zamówienia. Na szczęście trafiłam na ten wątek, więc już jutro założę zeszycik(A4), aby doprowadzić plan hostowiska do porządku. Zwiedzałam ogród Poli :D, mam więc blade pojęcie jak to powinno wyglądać.
Pozdrawiam-Ewa
Spis treści ,
Mój fijoł 16
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”