Rozdzielanie host

Hosty
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Rozdzielanie host

Post »

Tomasz II z nieba mi spadłeś ze swoimi spostrzeżeniami. W weekend majowy będę przesadzał hosty i jedna taka była przeznaczona do podzielenia.



Obrazek


Ładnie sobie rośnie, jednak według mnie jest bardzo gęsta. Jednak po przeczytaniu tego wątku stwierdzam, że jej nie podzielę. Liczę w przyszłości na o wiele większą kępę.

Odnośnie przesadzania - jak głęboko dziabnąć szpadlem, żeby mieć pewność, że nie uszkodzę korzeni?
MCHADAJ
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 13 cze 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozdzielanie host

Post »

witam
ja rozmnażam hosty przy użyciu szpadla jak potrzebuje zmniejszyć powierzchnie zajmowana przez rośliny to odcinam razem z ziemia i przesadzam w inne miejsce powstała dziurę zasypuje ziemia
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozdzielanie host

Post »

Moje hosty też małe bo jak kupiłam dużą to podzieliłam na 3 sadzonki. Teraz po 2 latach mam 4 sadzonki . Nie zależy mi na jej wielkośći bo mam mały ogródek, cieszę się że mam je !!
Bożena
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Rozdzielanie host

Post »

gleameil pisze: Odnośnie przesadzania - jak głęboko dziabnąć szpadlem, żeby mieć pewność, że nie uszkodzę korzeni?
U różnych odmian system korzeniowy jest diametralnie różny. Kilkuletnia Lady Isobel Barnett miała system wielkości taczki a trzyletnia Empress Wu wielkości dużej miednicy. Dlatego trudno ustalić jak głęboko i w jakiej odległości należy kopać, aby nie uszkodzić korzeni tym bardziej, że rozrost karpy jest również uzależniony od zwartości podłoża w jakim rośnie dana roślina. Jeśli wbijesz szpadel poza obrysem korony liści i podważysz karpę to zobaczysz gdzie unosi się ziemia związana korzeniami.
Poza tym zawsze część korzeni zastanie uszkodzona i nie należy się tym przejmować. Hosty mają dość pokaźny system korzeniowy i drobne ubytki nie mają większego znaczenia w ich rozwoju.
Należy jednak zawsze pamiętać o zagrożeniu wirusem i przed przesadzaniem następnej rośliny odkazić użyte wcześniej narzędzia.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozdzielanie host

Post »

W zeszłym roku przesadzałam hosty.
Jedna z nich miała tak ogromny system korzeniowy że usiłując ją podnieść, obaliła mnie na ziemię.
Wydaje mi się logiczne że starsze hosty, zwłaszcza te o dużych liściach mają bardziej rozrośnięty system korzeniowy.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozdzielanie host

Post »

Polecam użycie wideł zamiast szpadla. Oczywiście tych z szerokimi zębami. Zmniejsza się prawdopodobieństo uszkodzenia korzeni i łatwiej wyciągnąć kępę.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Franek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 paź 2013, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozdzielanie host

Post »

szpadel też jest dobry tylko trzeba kopać wokół rośliny z pełną rezerwą,nie zaszkodziło by podlać wcześniej rośliny ;:333

trzeba pamiętać ze hosty są najpiękniejsze jeśli rosną w tym samym miejscu przez kilka lat,wiec nie śpieszmy się z ich dzieleniem.Pamiętajmy o ich nawożeniu a dla ich bezpieczeństwa kupmy środek na ślimaki ;:138
asiuszka85
50p
50p
Posty: 51
Od: 15 lip 2011, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grójec

Re: Rozdzielanie host

Post »

Z tymi widłami super pomysł. Ja sobie właśnie szpadlem czasowo wykończyłam dwa egzemplarze, które zagaił mi świerk. Teraz poczekam, aż się wychylą i ciach :D
Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze, a tu człowiek kombinuje ;)
Pozdrawiam ;)
zapraszam do siebie: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=88304" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Rozdzielanie host

Post »

Ja rozdzieliłam moje hosty bez użycia szpadla ani wideł. Były dość małe i delikatne, więc najlepiej było to zrobić ręcznie. Drugi rok w gruncie w tym samym miejscu i już się pięknie ukorzeniły i rozrosły :) Na dniach powinny zakwitnąć :)

Obrazek
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozdzielanie host

Post »

Zauważyłam że wiosenne dzielenie jest najbardziej dobre , pózniej z konewką trzeba biegać żeby się przyjeły ...
Ale to tylko ja u siebie zaobserwowałam ..
Bożena
Benka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 16 cze 2010, o 00:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Rozdzielanie host

Post »

Podzielam zdanie Tomasza, nawet te popularne, gdy są dorosłe tworzą piękne kępy, które zachwycają. Nie dzielę, czekam aż dorośnie. Czy nie uważacie, że ta popularna, którą prawie każdy ma, prezentuje się lepiej niż ta 3-letnia Fire and Ice? Na taki efekt F&I muszę jeszcze poczekać ze trzy lata.
Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rozdzielanie host

Post »

Czy, jakby sie tak utrzymała taka pogoda, to można by spróbować z przesadzeniem?
Potrzebuję całkowicie zmienić miejsce hostom.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rozdzielanie host

Post »

Zabezpieczacie czymś rany po rozdzieleniu?
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”