Funkia - gdzie kupić, polecane strony sprzedawców

Hosty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

Kochani!
to nie są moje pierwsze hosty, mam w tej chwili ok. 100 odmian są to najczęściej rośliny młode nie za bardzo rozrośnięte. Z roślin, które miałam wcześniej nie znakowałam przy zakupie, jak się rozrosły dzieliłam i poobsadzałam, gdzie się dało. Do czasu urządzenia swojego ogrodu na wsi wszystko to sadziłam przy domu w miescie. Zrobiłam z tego wszystkiego taki "małpi gaj" - jak mówią moje dzieci. Nadeszła pora, żeby zrobić porządek i ukierunkować się - co właściwie chcę. A że hosty mi się podobały i aktualnie przy domu mam więcej cienia to zrobiłam jeden duży rozsadnik; mam także żłobek hostowy, przedszkole, i szpital hostowy. Ten ostatni ma pomóc w kuracji host sieboldiana, które zostały gruntownie zasypane przy urządzaniu ogrodu na wsi. A żłobek - przy jednym z zakupów w tym roku ładnej złotej hosty NN (z dużych roślin) w donicy były mikrusy, myślę że się wysiały jakoś. No i tak je hołubię.
Macie wszyscy rację,że zakupione hosty mają ogromny system korzeniowy - święta prawda, tyle że jak paramy się tym zawodem to dajmy klientom sadzonki, które są zdrowe i mają wygląd. Jeśli nie - to uprzedźmy klienta. Te hosty były kupione na początku września. One odżyją, hosty mają spory system korzeniowy i to pozwoli na przeżycie. Ja tylko pytam: kto to hoduje sadzonki bez przesadzania? Żeby wydobyć te korzenie doniczka była wycinana nożyczkami po centymetrze. Hosty kupowałam od X-producentów i sprzedawców- poprzez internet, w szkółce oraz centrum w Zamościu (hosty z Ogrodnictw w Końskowoli), Kupowałam także w tym miesiącu. Można powiedzieć, że "badałam rynek". O hostach wiem jeszcze za mało, ale się douczę.
Dzięki za odzew.
pozdrawiam
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
mieciak49
1000p
1000p
Posty: 1081
Od: 13 paź 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

Kaju-aż nie chce mi się wierzyć że masz 100 odmian host i tak reagujesz na te hosty w doniczkach,po prostu były wcześniej wsadzone do nich i szybko wytworzyły system korzeniowy,same hosty wyglądają naprawdę dobrze,sama chciałabym takie kupować
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

Przykro mi. Taka jest prawda. Chcę stworzyć ogród ułatwiający mi życie. Polski związek szkółkarzy podaje w zaleceniach - cytuję: "Rośliny w pojemnikach powinny mieć silnie przerośniętą bryłę korzeniową i być uprawiane w pojemnikach o pojemności proporcjonalnej do wielkości rośliny. Korzenie muszą być równomiernie rozłożone w pojemniku i widoczne po zewnętrznej stronie bryły korzeniowej.Korzenie nie mogą być zbyt zbite (sfilcowane). Roślina powinna rosnąć w tym samym pojemniku minimum jeden, ale nie więcej niż dwa lata". Całość zaleceń i zdjęcia doniczki z bryłą korzeniową tutaj: http://www.zszp.pl/pliki/zalecenia-dodruk2012.pdf
Sprzedający w Związku Szkółkarzy nie jest - sprawdzone. Zasady jakieś obowiązują. Jeśli chcę mieć markę "Solidnego Kupca" to uprzedzam klienta o stanie towaru a cena winna być adekwatna do tego, co sprzedaję.
Nie mam się za znawcę, ale Twoja wypowiedź boli. Jeśli chcesz kupować takie rośliny - to prześledź ten wątek, ten Pan się tu przewija.
Pozdrawiam
Pozdrawiam Krystyna
sleemsi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 wrz 2012, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

Witam,
szukam właśnie ciekawych odmian host. Gdzie można kupić takie okazałe sztuki?
Są piękne. A korzenie twz. "sfilcowane" wygladają zupełnie inaczej z tego, co wiem.
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

kaja_krys pisze: Polski związek szkółkarzy podaje w zaleceniach - cytuję: "Rośliny w pojemnikach powinny mieć silnie przerośniętą bryłę korzeniową i być uprawiane w pojemnikach o pojemności proporcjonalnej do wielkości rośliny. Korzenie muszą być równomiernie rozłożone w pojemniku i widoczne po zewnętrznej stronie bryły korzeniowej.Korzenie nie mogą być zbyt zbite (sfilcowane). Roślina powinna rosnąć w tym samym pojemniku minimum jeden, ale nie więcej niż dwa lata".
Nadal nie nadążam :roll:
Moje hostki oddzielone od rośliny matecznej mają taki system korzeniowy po pół roku :wink: kłącza wytwarzają się bardzo szybko i tak samo szybko przerastają doniczkę- no chyba że są bardzo zabiedzone
Pozdrawiam. Ewa
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

A dzisiaj - chwalę się - przyszły nowe hosty. Najbardziej cieszę się z Empress Wu - jest śliczna, a jak urosnie to będzie cudny olbrzym. Do przesyłki dołączono gratisy. Myslę, że na forum adresów szkółek nie mozna podawać - bo to reklama. Może się mylę.

A jak wyglądały moje rośliny - popatrzcie, czy nie chcielibyście takich okazów otrzymywać??

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/04d ... e832e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cc8 ... d8965.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/199 ... 07d90.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/988 ... 59b30.html
Pozdrawiam Krystyna
sleemsi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 wrz 2012, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

Oj to pewnie hodowane pod osłonami. Ładne. A mogę zapytać, ile kosztowała ta duża?

To chyba od szkółkarza spod Opola. Jeśli tak to uwaga: nie robi testów, no i na pewno są z cieplarni.
Awatar użytkownika
jacekopole71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1713
Od: 25 maja 2012, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

kaju,jesteś nieco przewrażliwiona,ale to dobrze...wydaje mi się,że jeszcze mało kupowałaś przez chociażby internet i ze sprzedaży wysyłkowej...i nie widzialaś naprawdę zabiedzonych sadzonek ze sfilcowanym systemem korzeniowym...Zauważ,że szkółkarz nie ma tylko stu host na które chucha i dmucha...ma ich i innych nieco więcej :wink:
Imponuje mi Twoja kolekcja 100 odmian host...noo noo.To dodaj proszę kilka zdjęć z nimi.Z wielką ochotą bym je zobaczył...Nie sposób nie zgodzić się z Tobą co do słabego a wręcz enigmatycznego informowania sprzedawców o swoim materiale szkółkarskim...
sleemsi,a gdzież to pod Opolem jest taka szkółka?I o jakie testy chodzi? :idea:
sleemsi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 wrz 2012, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

Chodziło mi o testy na wirusa HVX. A szkółka jest w jakiejś wsi, tyle że wypadło mi z głowy jak się nazywała, chyba na literkę B. Cos tam kiedyś kupowałam.
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

Sleemsi -Ta duża funkia to ?Empress Wu? może dorosnąć do 130 cm wysokości i 270 cm szerokości, liście o wymiarach 70x65, tę hostę kupiłam tu: http://albamar.pl/ , możesz tam sprawdzić cenę.
Myślę, że hosta nie była pod osłonami w firmie, w której kupiłam, bo jest to firma handlowa. Sprzedający nie pisze o badaniach roślin na wirusa, nie pisze też nic o producencie roślin. Firma handlowa mieści się ok.40 km od Opola ? fakt. Może przypomnisz sobie, gdzie ta szkółka jest o której mówisz. Być może masz rację, że hosty są spod osłon. Zobaczymy w przyszłym sezonie. Na razie jeszcze cieszą oczy.

Jacku ? masz rację, jestem trochę przewrażliwiona i stąd moje ?święte oburzenie?, posadziłam a wiosną będą miały nowe piękne liście. Z tej zakupionej partii najbardziej cieszy mnie Praying Hands, bo jak się rozrośnie to będzie wyglądać jak bukiet.
Mam 2 ogrody: jeden przy domu na 5 arach, który w bieżącym roku przewracałam do góry nogami, bo straszny busz się zrobił i musiałam mieć miejsce na nowe rośliny (m.in. hosty), natomiast drugi na 17 arach na wsi.
W ogrodach pracuję sama, chyba że dorwę ?jakiegoś pomocnika?. Od dłuższego czasu bardzo mi się podobają hostowe ogrody, jeśli zrobię to z głową to będę miała dużo mniej pracy. Hosty, które miałam w ogrodzie wcześniej to jakieś 10-15 odmian, ale co niektóre nazwy znałam, natomiast pozostałe NN. W tym roku zakupiłam ok. 80 odmian i mają na rozrośnięcie 2-3 lata. Po tym czasie powędrują na wieś, tam gdzie mają rosnąć. Piszę Ci tak to wszystko, bo nie mogę pokazać takich młodziaków, sadzonych kolejno jak kupowałam.
Mam nadzieję, że pod koniec przyszłego sezonu zrobię zdjęcia. Teraz nie mam co pokazywać.
W tym roku miałam problem ze ślimakami i przypaliłam h.plantaginea.

Przy okazji zapytam: spotkałam taką informację, że niektóre odmiany host jak się kupuje za granicą i chce się rozmnażać to należy od każdej sztuki zapłacić licencję? Jak to faktycznie jest z wykupem licencji?
Pozdrawiam Kaja
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

Hosta Empress Wu może osiągnąć takie wymiary, ale po kilku latach. Czteroletnia sadzonka u mnie ma wymiary około 80cm wysokości i ponad 100cm szerokości ? czyli jeszcze do olbrzyma jej daleko. Ale liście?.niektóre maja ponad 50 cm długości, co wskazuje jak będzie potężna gdy dorośnie. Wielkość host jak zauważyłem jest również uzależniona w dużej mierze od podłoża, stanowiska, nawożenia i nawadniania, a ostatnio dochodzę do wniosku, że również od rejonu kraju w którym rosną. Hosty z tego samego źródła u mnie bardziej rozrastają się w ilość kłączy a w innym rejonie kraju kłączy ma mało, ale za to rozmiary dużo większe ? coś w tym jest ? czy tylko warunki uprawy, czy może jednak nieco inny klimat???

Jeśli chodzi o badanie host na obecność wirusa HVX i nie tylko, to na pewno nie robią tego żadne firmy handlujące ? koszt jednego testu (około 25 PLN) niejednokrotnie przewyższa cenę sprzedawanej rośliny. Testy wykonywane są w laboratoriach kultur tkankowych, gdzie są namnażane. I jedynie tam jest to słuszne aby zapewnić zdrowotność całej nowo powstałej populacji i opłacalne gdyż bada się jedynie roślinę mateczną z której pobierane są tkanki do produkcji. Jedno badanie zapewni wyprodukowanie w zasadzie nieskończonej ilości zdrowych roślin, przy zapewnieniu odpowiednich sterylnych warunków produkcji. Sprzedający jedynie ?przenosi? niejako gwarancję zdrowotności roślin, na podstawie takowej gwarancji od producenta. Jest w tym jednak pewna luka ? niektóre firmy holenderskie (a w zasadzie farmy), gdyż nie myślę o laboratoriach, tylko o farma zajmujących się masową produkcji ą sadzonek do sprzedaży hurtowej, gdzie hosty są traktowane niemalże jak ziemniaki (wykopywanie kombajnami, masowe płukanie kłączy i przechowywanie ich w chłodniach jak ziemniaki w skrzyniach), przyjęły normę, że 5% zakażonych roślin to jest OK. Jednak przy takiej mechanicznej obróbce uszkodzenia są niemalże nieuniknione, płukanie w jednej kadzi i? z 5 % może się zrobić 100% zakażonej partii roślin.
Dlatego uważam za bardzo cenne i godne naśladowania wymagania Kaji - aby rośliny były zdrowe, ładne i odpowiednio przygotowane do sprzedaży. Również z gwarancją prawidłowej odmiany i zdrowotności rośliny!!!

Z tego co wiem to rośliny licencjonowane:
Według prawa sprzedaż takich roślin i ich części, rozmnażanie (nawet na własne potrzeby) bez licencji jest zabronione i jest przestępstwem. W wielu przypadkach po prostu nie wolno ich rozmnażać, gdyż właściciel licencji nie godzi się na taki proceder (Plant Breeder's Right ? wyłączne prawo do odmiany).
Zgodnie z prawem powinniśmy zachować fakturę, która potwierdza legalność nabycia takiej roślin i ich ilość ? bo jeśli np. kupisz kilka sadzonek licencjonowanej maliny i będziesz je rozmnażać, aby obsadzić nimi większy areał, to bez opłat licencyjnych (które są odpowiednio naliczane w zależności od ilości nowych sadzonek) jest to nielegalne. Tyle na ten temat prawo.

Czy jednak rozdzielenie rozrośniętej (legalnie nabytej rośliny) i obsadzenie ich na dwóch różnych stanowisk (nie sprzedaż) jest rozmnażaniem nielegalnym ? nie wiem???
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
jacekopole71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1713
Od: 25 maja 2012, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

Kaja_Krys,trzymam kciuki za Twoją uprawę i oczywiście czekam na fotki za rok :wink:
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Gdzie kupić zdrowe Hosty?

Post »

Czy ktoś kupował hosty u asiagaw na all? ma zestaw 12 szt, który jak na początek by mnie zaspokoił....
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”