Hosta (funkia) - kwiaty - dyskusje, prezentacja kwitnień

Hosty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Hosta (funkia) - kwiaty - dyskusje, prezentacja kwitnień

Post »

Czy kwiaty host nie są godne uwagi?


Już pisałem, że hosty uprawiamy przede wszystkim dla pięknych liści. I jest to prawdą, gdyż niektóre kwiaty są przyćmione pięknem liści.


Jednak w tym wątku chciałbym pokazać, że kwiaty tych roślin są również jak liście godne naszej uwagi.


Zazwyczaj w opisach pojawia się informacja ? kwiaty lawendowe, jasno lawendowe, prawie białe??, ale to nie do końca prawda. Kwiaty te jednak mają kilka różnych kształtów i oprócz podstawowego koloru często mają ciekawe przebarwienia i w odmiennym kolorze paski.

Na początek chciałbym pokazać kwiaty w fazie, na którą zazwyczaj nie zwracamy uwagi, a widok jest jednak niesamowity.

Kwiaty w pąkach - spójrzmy na nie inaczej :D .



Zapraszam wszystkich, aby przyjrzeć się bliżej kwiatom, zrobić ciekawe zdjęcia i pokazać je tutaj, aby udowodnić, że mogą być na prawdę interesujące.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
bartelsz
200p
200p
Posty: 320
Od: 11 cze 2007, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Piękne, czy jeżeli kwitną z rozetką liści u góry to te liście można próbować jakoś ukorzenić ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Nigdzie nie znalazłem informacji na temat takiego pozyskiwania sadzonek funkii na szerszą skalę.
Czytałem natomiast o amatorskich próbach uzyskania w ten sposób sadzonek - nawet były pokazane zdjęcia ukorzenionych liści. :? :shock: Osobiście miałem zrobić taką próbę, ale jakoś nie zdobyłem się na ten krok - i nie bardzo wierzę w powodzenie takiego ukorzeniania host.
Ktoś nawet poświęcił sporą ilość liści, aby sprawdzić taka metodę rozmnażania, ale jak na razie nie ma wzmianki o wynikach.
Jeśli chcesz mieć pewność, to po prostu zrób to i podziel się z nami wynikami swojego doświadczenia. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Obejrzałem dokładniej fotki Andrzeja i już swojej nie wkleję. :oops:
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Nie rób tego - czy sam mam ten temat ciągnąć :!: :evil: :shock: :D
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

ja tam kompleksów co do jakości swego aparatu nie mam. Mam co mam, i dobrze,że w ogóle mam.
W zbliżeniu to i pokrzywa piękna. Mnie się kwiaty host podobają średnio, by nie wyznać szczerze- jeszcze niżej. Ale jest kilka odmian ładnie kwitnących, zwłaszcza te o białych kwiatach. Pięknie kwitnie też Blue Mouse Ears.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Tomaszu może w zbliżeniu pokrzywa też jest ładna, ale wolę hosty. :D




Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

No ja też, je to jasne oczywiście.
Miło jest pooglądać kwiaty host w tak dobrej jakości- to tez chciałem powiedzieć. Róbcie więc ich jak najwięcej. Mój aparat raczej sie do tego nie nadaje :(
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Tomasz II pisze: ja tam kompleksów co do jakości swego aparatu nie mam. Mam co mam, i dobrze, że w ogóle mam.
W zbliżeniu to i pokrzywa piękna.
Tomaszu - to oglądanie z bliska szczegółów to jest takie "zboczenie" związane z już długoletnią naszą pasją czyli z roślinami skalnymi. Czasami, aby dobrze zobaczyć jakie one są piękne to bez przesady trzeba to robić przez lupę. :shock: Takie szczegóły zawsze mnie fascynowały - kształt płatka, przebarwienia, żyłki czy nawet długość i kolor pręcika czy kolor pyłku. :D
Co do aparatu masz rację do tej pory miałem Kodaka, który tylko robił zdjęcia ( nie można było mieć żadnych wymagań) i też było dobrze. :evil: :D
Cyfrowy sprzęt fotograficzny tak szybko się rozwija, że teraz telefony komórkowe mają lepsze możliwości - i to jest pocieszeniem, gdyż z roku na rok za te same pieniądze można kupić sprzęt o klasę lepszy. Odkładałem taki zakup kilka lat, ale jakoś się udało - czego i innym życzę. :lol:

Tomasz II pisze: Mnie się kwiaty host podobają średnio, by nie wyznać szczerze- jeszcze niżej. Ale jest kilka odmian ładnie kwitnących, zwłaszcza te o białych kwiatach. Pięknie kwitnie też Blue Mouse Ears.
Jest w tym dużo prawdy co piszesz (niektóre kwiaty są wręcz fatalną ozdobą) - jednak dodają uroku hostom. Ta zmienność w czasie, gdy naraz wyrasta na małej, bądź na ogromnej łodyżce kwiat. Niektóre kwiaty nawet po przekwitnięciu są wspaniałą ozdobą, a część host nie wyobrażam sobie bez kwiatów, na przykład H. Plantaginea, czy niczym nie wyróżniająca się H. minor dopóki nie zakwitnie.
Nawet "bonsai hostowe", nabiera dopiero uroku, gdy pojawią się kwiaty.

Lilu - piękne ujęcia. :D
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Bardzo brzydkie kwiatostany tworzy linia nigrescens- Krossa Regal, Regal Splendor, Regal Rhubarb itp. Wyrastają do ponad 1,5 m. kwiaty są niewielkie, w kolorze blade, nieestetyczne z dużą tendencją do wylegania. Dodatkowo kwiatki małe, co kilka cm na długim, wywalającym sie kiju :( Usuwam je, bo nawet nasion nie tworzą.

Zgadzam sie Z Tobą co do kwiatów plantaginei, ale tak jak pisałem, białe kwiaty host są ozdobne.
U Barbary Ann liście doskonale łączą się z kwiatem we wspólny, symetryczny efekt. To samo mogę powiedzieć o fortunei Hyacinthinie, która w czasie kwitnienia jest niezwykle ozdobna.
Bardzo duże kwiaty i pachnące ma Invincible, niestety łodygi są nieestetycznie grube i nazbyt długie jak na te niską hostę - a to mi się nie podoba.
Pięknie wyglądają wszelkie formy od Hyacinthiny- Gold Standard, Sheila West, Fire Opal i i nne typu fortunei. Cudeńkiem w czasie kwitnienia jest także Reptillian... śliczne kwiaty ma Blue Angel, Hoosier Dome, montana macrophylla.... no i jakby tu przeanalizować, to mój upór, że hosty tworzą brzydkie kwiaty nie jest uzasadniony. Ogranicza sie jedynie, jak widzę, do kilku gatunków i odmian :)
:)

Lece, może uda mi sie zrobić jako takie zdjęcie z kwiatem Hoosier Dome
... Skrzyżowałem dwa, pierwsze kwiaty z kwitnącą Frosted Jade.

już jestem;

Obrazek

chyba może być, jak na brak statywu
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6252
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post »

oczy mi wyszły z orbit piękne JESZCZE JESZCZE !!!!!!!!!!!!!
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Tomaszu - faktycznie super :shock: :D
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Pidżama
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 766
Od: 18 mar 2008, o 18:33
Lokalizacja: Śląsk

Post »

a ja je lubię podziwiać tylko na tym etapie rozwoju:
Obrazek Obrazek Obrazek


Później to już z reguły sekator idzie w ruch .....
Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”