Hosty odporne na ślimaki.

Hosty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Hosty odporne na ślimaki.

Post »

Hosty odporne na ślimaki.

Chciałbym jeszcze nadmienić, że nie można traktować słów "ślimakoodporne" dosłownie.
Hosty te jedynie swoją budową, kolorem, twardością (mięsistością) liści, być może smakiem są mniej atrakcyjne dla ślimaków.

Piszę o tym poniżej (może ze względu na długość tego postu nie wszyscy to zauważają), że ponieważ w moim ogrodzie jak dotychczas nie miałem problemów ze ślimakami, dlatego wszystkie zamieszczone przeze mnie zdjęcia host są zdjęciami wykonanymi w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. (Jedynie tam mogłem zweryfikować wiedzę teoretyczną z rzeczywistością - widząc hosty prawie nie "ruszone" i te wręcz "zmasakrowane" przez ślimaki)

Niestety zdjęcia zostały usunięte przez ich właściciela,są dla nas niedostępne.
Pozostawiam nazwy odmian . /Karo



Wiosna powoli się zbliża i skończy się dla nas czas leniuchowania i możliwości tracenia czasu na buszowanie po sieci i różnych lekturach. W związku z moimi planami dotyczącymi zmian w ogrodzie, a w szczególności tworzenia nowych kompozycji host, postanowiłem poszerzyć swoja wiedzę o różne cechy tych ulubionych roślin. Teraz przyszedł czas na ich szczególną cechę - czyli ich odporność na ślimaki.
Analizowałem ten problem dość długo (jeszcze był na to czas) i postanowiłem podzielić się z Wami wnioskami.

Ślimaki posiadające muszle i te nagie (śliniaki) są chyba jedynymi wrogami host.
Co robić, aby w jak największy stopniu ograniczyć ich szkodliwe działanie na nasze ulubione rośliny jest pytaniem, które każdy z nas sobie zadaje.


Ja postanowiłem walczyć z nimi nie dając im łatwo dostać się do tych części ogrodu, gdzie rosną hosty. ?Poletka? z hostami są usytuowane w takich miejscach, gdzie prawie z każdej strony są dla nich jakieś przeszkody oddzielające je od trawnika czy innych miejsc, gdzie potencjalnie mogą się one znajdować. Te przeszkody to wysoki mur, szerokie kamienny (kamień polny lub granit) chodniki lub wysokie krawężniki. W słoneczne (suche) dni jest to wystarczająca dla nich przeszkoda jednak, gdy jest pochmurno i duża wilgotność gleby ta przeszkoda nie jest w zupełności wystarczająca. Trzeba czasami przejść się po chodniku i zebrać tych nieproszonych gości, próbujących się przedostać do zakazanego zakątka. Nie jest to przyjemna sprawa szczególnie, gdy dotyczy zbierania ślimaków nagich (czasami pokaźnych rozmiarów), ale jak dotychczas muszę stwierdzić, że dość skuteczna i w sumie mało kłopotliwa ? przez kilka lat nie miałem zniszczeń w uprawie funki spowodowanych przez ślimaki.
Oprócz opisanych barier (przeszkód) dla ślimaków, ważne jest częste koszenie trawnika i przeglądanie miejsc, które uwielbiają te zwierzęta.
Każdy chyba wie, ze ślimaki lubię miejsca wilgotne i zacienione, dlatego ważne jest zaglądanie w takie zakamarki jak okolice dużych kamieni czy pod korzenie będące dekoracją naszych klombów, pod doniczki i inne tym podobne miejsca i wybieranie z nich tych niepożądanych gości. Znajomość takich miejsc jest bardzo ważna w walce ze ślimakami ? czasami warto wręcz świadomie tworzyć takie zakamarki ? gdyż są one jak kontrolowana pułapka, dzięki której pozbywamy się potencjalnego wroga naszych ulubionych roślin.
Pożyteczną, a zarazem szkodliwą rzeczą jest ściółkowanie gleby wokół host. Jest ono korzystne, gdyż zatrzymuje w glebie wilgoć, lecz może stać się niekontrolowanym siedliskiem ślimaków.
Częste wzruszenie ziemi powoduje również to, że takie suche miejsca nie są lubiane przez ślimaki
Pomocne w walce ze ślimakami są skrzydlate jak, szpaki, drozdy i kosy - te ostatni szczególnie mnie cieszą, gdyż w pobliżu naszego ogrodu mają wiele gniazd i każdego ranka jeszcze przed świtem widzę jak pracowicie uwijają się na skalnikach, ścieżkach i trawniku wybierając z nich nie tylko dżdżownice, ale również ślimaki dla swojego potomstwa. Myślę, ze one wytępią dużo więcej ślimaków niż ja ? one radzą sobie z nimi znakomicie, czasami po ślimakach na twardym podłożu pozostają jedynie rozbite dziobami muszle.
Nie można też zapomnieć, o żabach, ropuchach, jeżach, wężach czy jaszczurkach- one również pomagają nam walczyć z tą ?plagą?.

Do tej pory nie miałem większych problemów ze ślimakami, ale postanowiłem hosty wsadzać również w innych miejscach ? czyli takich, które nie są tak odizolowane od miejsc uwielbianych przez te zwierzęta. Uwagi na to, że hosty przesadzam tam po to, aby stworzyć ciekawsze kompozycje, a nie dostarczać ślimakom karmy ? poświęciłem trochę czasu na poszerzenie wiedzy o walce ze ślimakami.

Przeczytałem gdzieś, że winniczek pomimo tego, że jest w Polsce największym ślimakiem to jego szkodliwość w ogrodach nie jest tak duża jak innych ? co prawda żywi się młodymi liśćmi, ale prawdopodobnie jego przysmakiem są również jaja innych nagich, dzięki czemu pomaga walczyć z innymi jego ?krewniakami? ? ślimakami nagimi.

Myślę, że wiele sposobów walki ze ślimakami jest wszystkim znana (na forum też ten temat był wielokrotnie poruszany) ? Dlatego na pewno się powtórzę, ale przy okazji może podam inne mniej znane sposoby.

Sposoby które tutaj wymienię nie są moimi pomysłami, ale zebranymi przeze mnie z różnych źródeł informacjami o sposobach zapobiegania szkodom wyrządzanym przez ślimaki.

Ciekawym i chyba skutecznym sposobem są nicienie ? piszę że ?chyba? ponieważ nie sprawdzałem go, gdyż ze względu na cenę takich zabiegów, ja z nich zrezygnowałem.

Innym ze sposobów jest wabienie ślimaków do pułapek - o tym już było pisane więc tylko wspomnę - znalazłem informację, że oprócz alkoholu (piwa) ślimaki skutecznie wabi wilgotna karma dla psów i kotów (nie sprawdzałem). Z roślin działanie wabiące ma gorczyca.
Proponowane jako wabiki są również wydrążone grejpfruty, ogórki, liście łopianu lub kapusty, pokrojona marchew lub jabłka, przepołowione ziemniaki, plastry buraków czy sałata.

Najwięcej znalazłem sposobów na tworzenie różnych barier odstraszających ślimaki ? niektóre z nich wydają mi się dziwne, a inne godne uwagi i te będę sprawdzał w tym sezonie.
- Ściółkowanie liśćmi czosnku, nasturcji, szałwii, tymianku.
- Opryski wywarem z czosnku, papryki lub begonii
- opryski rozpylonym wywarem z pieprzu, chili.
- opryski wodą z domieszka płynu do naczyń.
- mielone kasztany rozsypane wokół roślin, są prawdopodobnie bardzo skuteczne.


Ślimaki nie lubią przechadzać się po ostrych krawędziach, albo ponad materiałem, który przykleja się do szlamu na ich stopie, dlatego polecane jest ściółkowanie takimi materiałami jak; żwir, klinkier, sadza, strugana kora, zgniecione skorupki jajka, suche trociny, ostry piasek, sieczka trzcinowa, plewy jęczmienne lub igły drzew i krzewów iglastych. Zagrożone rośliny są obsypywane dookoła także mączką skalną, wapnem lub popiołem drzewnym, a nawet włosami :shock: (pozyskanymi od fryzjera ). Niektórzy używają ciernistych gałązek berberysu lub liści ostrokrzewu jako bolesnej bariery dla ślimaków.

Poszukując skutecznych sposobów trafiłem również na takie ?urządzenia?, które mnie zainteresowały i po poszukiwaniach znalazłem firmy sprzedające te akcesoria odstraszające.

Pierwsze z nich to taśma miedziana zakładana na doniczkach (jako pierścień) lub mocowana wzdłuż krawężnika okalającego uprawy. Taka taśma nowa (błyszcząca), matowa, czy nawet po kilku latach z patyną jest (według zapowiedzi sprzedawców) barierą po której ślimaki nie chcą przechodzić i jest bardzo skuteczna. :wink:

Inna to taśma miedziana lub aluminiowa , która ma zadartą krawędź posiadającą ostre zęby jak w brzeszczotach pił. Stosuje się ją podobnie jak wyżej opisaną gładką taśmą miedzianą okalając nią donice, oprócz nieprzyjemnego dla ślimaków samego zetknięcia się z tymi metalami ma ostrą i nie do przebycia dla nich krawędź.
Taką taśmę próbnie już wykonałem i sprawdzę jej skuteczność
Oczywiście sposób założenia takiej taśmy trzeba przemyśleć, aby wyglądało to przyzwoicie.

[Najbardziej zainteresowały mnie zapory w których płynie słaby prąd .
I znalazłem trochę informacji na ich temat. Proponowane jest zabezpieczanie przed ślimakami tym sposobem nie tylko małych klombów, ale nawet całych ogrodów.
Działanie jest jak się okazuje wręcz banalne ? są to dwie taśmy z metalowej siatki (tego niestety nie wiem, ale chyba najlepsza byłaby miedziana), odizolowane od siebie do których jest podłączone źródło prądu. Gdy ślimak przechodząc po takiej przeszkodzie zwiera swoim mokrym od śluzu ciałem obwód narażając się na nieprzyjemny dla organizmu przepływ prądu szybko rezygnuje z obranego kierunku. Idea wydaje się dość trafna i powinna być skuteczna (zapewniają o tym sprzedawcy) ? zastanawia mnie tylko jak będzie zachowywać się podczas deszczu. Zaintrygowało mnie takie rozwiązanie na tyle, że przeprowadzę próby i sam się przekonam jak i czy skutecznie to działa.


Te rozważania o ślimakach i walce z nimi nie powstały tylko z samej chęci poznania różnych sposobów walki z nimi, ale były tak naprawdę efektem ubocznym poszukiwania informacji o ?hostach odpornych na ślimaki?.
Moim celem było znalezienie informacji o odmianach host, które z racji swoich cech bez żadnych zabiegów wytrzymają ataki ślimaków.
Przeglądnąłem kilkadziesiąt stron producentów, sprzedawców, różne fora, na których poruszane było to zagadnienie i na tej podstawie wysnułem takie wnioski.

Wnioski ogólne.
- Najbardziej odporne na ślimaki są hosty o grubych mięsistych liściach o niebieskim zabarwieniu.
- Jako odporne są również określane te, które mają wzniesione do góry liście na długich łodyżkach utrudniających przedostawanie się do nich ślimaków.
- Niestety wiekszość tych o najpiękniejszych barwach liści nie wygra konfrontacji ze slimakami.
- Hosty nie należy podlewać późnym wieczorem, gdyż mokre podłoże sprzyja ślimakom, które o tej porze wychodząc z wilgotnych kryjówek i podążą właśnie tam na swój posiłek.
- Co jakiś czas należy wzruszyć ziemię w pobliżu roślin, spowoduje to wysuszenie i zagładę znajdujących się pod ziemią jaj ślimaków.


A teraz lista odmian host, które najczęściej są wymieniane jako odporne na ślimaki.(te wytłuszczoną czcionka podawane były w 80% przeglądanych przeze mnie zestawieniach).
Lista ta nie jest oparta na moich doświadczeniach,( chociaż posiadam hosty z tej listy) gdyż jak pisałem, na razie nie miałem złych doświadczeń ze ślimakami.
Jest ona efektem, żmudnego poszukiwania takich informacji w różnych źródłach i ich analizy, a zawiera jedynie nazwy tych odmian, które najczęściej pojawiały się jako nazwy host o cechach pozwalających im nie przejmować się ślimakami.

Dodane Tomasz II


Abba Daba Do
Abiqua Drinking Gourd
Big Daddy
Black Hills
Blue Angel
Blue Jay
Blue Mammoth
Blue Umbrellas
Bright Lights
Camelot
Fire & Ice trochę gryzą
Fragrant Bouquet trochę gryzą
Francee
Frances Williams
Fried Green tomatoes
Gucamole
Geisha gryzą
Great Expectations
Hadspen Blue
Halcyon
High Society
Honeybells
Inniswood
Invincible
June
King Tut
Krossa Regal
Little Aurora
Love Pat
Olive Bailey Langdon
Regal Splendor
Remember Me
Reptillian trochę gryzą
Revolution
Royal Standard

Sagae
Samurai
sieboldiana
Split Milk
Striptease
Sultana
Sum and Substance
Sum it up

Thunderbolt

tokudama
tok. ? Flavocircinalis?
tok. ?Aureonebulosa? u mnie gryzą
tok. ?Gold Bullion?

Touch of Class




I na koniec moje odczucia związane z tym tematem. Pod koniec września odwiedziłem Ogród Botaniczny we Wrocławiu, gdzie nikt specjalnie nie zajmuje się hostami, dbając o to, żeby ich ślimaki nie zjadały (tak jak to czynimy w naszych ogrodach). Można więc przyjąć, że ślimaków tam nie brakuje ze względu na zgromadzoną tak ogromną ilość roślinności i że jeśli jakieś hosty są odporne na ślimaki to przeżyją jeśli nie to efekty są opłakane. ( co będzie widać na zdjęciach)

Potwierdza się, że niektóre odmiany radzą sobie z tą plagą i wyglądają dość dobrze, oraz, że z naocznych obserwacji można by do tej listy dodać kilka nazw.

Hosta Silwery Slugproof
Obrazek

Hosta Samurai
Obrazek

Hosta Blue Umbrellas
Obrazek

Hosta Ginko Craig
Obrazek

Hosta Big Mama
Obrazek

Hosta Love Pat
Obrazek

Hosta Lady Isobel Barnett
Obrazek

Hosta Fragrant Bouquet
Obrazek
Hosta Blue Skies
Obrazek

Hosta Big Daddy
Obrazek

Hosta sieboldiana Elegans
Obrazek

Hosta Blue Rock
Obrazek
Hosta Elata
Obrazek

Hosta Blue Angel
Obrazek

Hosta Oriana
Obrazek

Hosta Inniswood
Obrazek

Hosta Sum and Substance
Obrazek

Hosta Great Expectations
Obrazek

Hosta Halcyon
Obrazek

Aby pokazać, że funkie które przedstawiłem powyżej na prawdę radzą sobie ze ślimakami przedstawię kilka zdjęć innych host, które rosną obok, a walki ze ślimakami niestety nie wygrały.

Hosta Golden Prayers
Obrazek

Hosta Shade Fanfare
Obrazek

Hosta Brim Cup
Obrazek

Hosta Patriot
Obrazek

Hosta Citation
Obrazek

Może ktoś ma inne ciekawe spostrzeżenia w tym temacie?
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
tengel27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 6 sie 2007, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Tylko dodam, że w przeczytałem w jakiejś gazecie ostatnio, że skuteczne bywa wysianie rzeżuchy między hostami - ponoć ślimaki jej nie przechodzą :wink:
Dawid
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Tylko tyle,że tam nie jest Inniswood, tylko cos Honeybellowatych... to w ogrodzie botanicznym?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Tomaszu - właśnie Ciebie nam tu na forum brakowało jako eksperta od host :D - faktycznie Inniswood to nie jest.
Ale jaki z tego wniosek - nawet do opisów w ogrodzie botanicznym nie można mieć zaufania. :shock:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
ewa2204
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1516
Od: 2 kwie 2009, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Funkie i ślimaki

Post »

Połączenie: funkie i ślimaki - to moje utrapienie. A mam tych ślimaków o dużo za dużo. I te skorupowe i te bezskorupowe (mniej sympatyczne). Nie dość, że bezczelnie zżerają moje funkie, to nie pogardzają też aksamitkami.
Dotychczas najlepszym środkiem okazał się ślimakol, ale ciągle trzeba go uzupełniać, bo gromady ślimaków coraz to nowe.
Właśnie już sypnęłam trochę, bo funkie ładnie wychodzą z ziemi i szkoda by było, gdyby nie zdążyły się pokazać w całej okazałości :).
Awatar użytkownika
Tombeat
200p
200p
Posty: 306
Od: 9 cze 2008, o 12:19
Lokalizacja: Puszcza Bydgoska

Post »

Ślimaki mogą zepsuć homor każdemu miłośnikowi i kolekcjonerowi host. Są jednak hosty odporne na nie.Oto spora ich lista , a nie jest to na pewno wszystko :

* 'Abiqua Drinking Gourd'
* 'Abiqua Trumpet'
* 'Alvatine Taylor'
* 'American Masterpiece'
* 'Aqua Velva'
* 'Aspen Gold'
* 'Aurora Borealis'
* 'Aztec Treasure'
* 'Betcher's Blue'
* 'Big Daddy'
* 'Black Hills'
* 'Blue Arrow'
* 'Blue Pebbles'
* 'Blue Cadet'
* 'Blue Danube'
* 'Blue Diamond'
* 'Blue Dimples'
* 'Blue Dome'
* 'Blue Lagoon'
* 'Blue Mammoth'
* 'Blue Moon'
* 'Blue Mouse Ears'
* 'Blue Ox'
* 'Blue Shadows'
* 'Blue Umbrellas'
* 'Blue Wedgwood'
* 'Bold Ruffles'
* 'Boots and Saddles'
* 'Bright Glow'
* 'Bright Lights'
* 'Brother Ronald'
* 'Camelot'
* 'Carnival'
* 'Center of Attention'
* 'Daybreak'
* 'De Luxe Edition'
* 'DuPage Delight'
* 'Eagle's Nest'
* 'Elegans'
* 'Fantasia'
* 'Flower Power'
* 'Fragrant Bouquet'
* 'Francis Williams'
* 'Garden Treasure'
* 'Gold Glory'
* 'Goldbrook Glamour'
* 'Golden Bullion'
* 'Golden Delight'
* 'Golden Gate'
* 'Golden Medallion'
* 'Golden Memories'
* 'Good as Gold'
* 'Grand Master'
* 'Grand Slam'
* 'Green Fountain'
* 'Green Grand Master'
* 'Green Sheen'
* 'Green Skies'
* 'Green Wedge'
* 'Guardian Angel'
* 'Hadspen Blue'
* 'Hadspen Heron'
* 'Halcyon'
* 'Handy Hatfield'
* 'Happiness'
* 'Harmony'
* 'Harrison'
* 'Harvest Glow'
* 'Heart's Content'
* 'Heartache'
* 'Hirao Zeus'
* 'I'm So Blue'
* 'Jack of Diamonds'
* 'Jade Stone'
* 'Joseph'
* 'Julia'
* 'Julia Hardy'
* 'June'
* 'June Moon'
* 'Just So'
* 'King Tut'
* 'Komoto Dragon'
* 'Korean Snow'
* 'Krossa Regal'
* 'Lacy Belle'
* laevigata
* 'Lakeport Blue'
* 'Lakeside April Snow'
* 'Lakeside Shore Master'
* 'Leather Sheen'
* 'Lederhosen'
* 'Lee Arminger'
* 'Liberty'
* 'Linde'
* 'Little Aurora'
* 'Lochness'
* 'Lodestar'
* longipes
* longipes 'Urajiro'
* longipes vulgata
* 'Louise Ryan'
* 'Love of Life'
* 'Love Pat'
* 'Loyalist'
* 'Lucy Vitols'
* 'Lunar Orbit'
* 'Margin of Error'
* 'Maruba Iwa'
* 'Mary Lou'
* 'Mastodon'
* 'Metallic Sheen'
* 'Midas Touch'
* 'Midwest Magic'
* 'Millie's Memoirs'
* 'Mister Watson'
* 'Moby Dick'
* 'Moon Glow'
* 'Moon Monster'
* 'Moonlight Sonata'
* 'Morning Light'
* 'Mountain Snow'
* 'Mr. Big'
* 'My Friend Nancy'
* 'Nancy Gill'
* 'Nathan Hale'
* 'Niagara Falls'
* 'Northern Mist'
* 'Osprey'
* 'Peace'
* 'Peek-A-Boo'
* 'Peridot'
* 'Pineapple Poll'
* 'Pizzazz'
* 'Polly Bishop'
* 'Potomac Pride'
* 'Prairie Fire'
* 'Punky'
* 'Purbeck Ridge'
* 'Quilted Skies'
* 'Razzle Dazzle'
* 'Remember Me'
* 'Reptilian'
* 'Rhapsody in Blue'
* 'Rhino Hide'
* 'Richard Taylor'
* 'Riptide'
* 'Rising Sun'
* 'Rotunda'
* 'Sara'
* 'Satin Flare'
* 'Samurai'
* 'Sea Blue'
* 'Sea Blue Sapphire'
* 'Sea Dream'
* 'Sea Gentian'
* 'Sea Gold Dust'
* 'Sea Grotto'
* 'Sea Hero'
* 'Sea Lotus Leaf'
* 'Sea Peridot'
* 'Sea Sapphire'
* 'Sea Waves'
* 'Sea White Gold'
* 'Serene'
* 'Sergeant Pepper'
* 'Seventh Heaven'
* 'Shadow Waltz'
* 'Sherborne Swift'
* 'Shere Kan'
* 'Sherwood Forest'
* sieboldiana 'Cacullata'
* sieboldiana 'Elegans'
* 'Silver Bowl'
* 'Smokey Tokey'
* 'Snow Cap'
* 'Sparkling Burgundy'
* 'Spilt Milk'
* 'Spinach Patch
* 'Standing Ovation'
* 'Sultana'
* 'Sum and Substance'
* 'Super Nova'
* 'Tardiflora'
* 'Tenryu Nishiki'
* 'Thunderbolt'
* 'Tijuana Brass'
* 'Tokudama'
* 'Tokudama Aureonebulosa'
* 'Tokudama Flavocircinalis'
* 'Tokudama Gosen'
* 'Tokudama Hime'
* 'Touch of Class'
* 'Twist and Shout'
* 'Twisted Sister'
* 'Ultramarine'
* 'Valerie's Vanity'
* 'Van Wade Blue'
* ventricosa
* 'Aureomarginata'
* 'Wahoo'
* 'Warwick Delight'
* 'White Vision'
* 'Winfield Blue'
* 'Wintergreen'
* 'Woodland Blue'
* 'Zounds'
Awatar użytkownika
ewa2204
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1516
Od: 2 kwie 2009, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Trochę lepiej

Post »

Jak na razie udało mi się trochę ograniczyć żarłoczność ślimaków.
Od działkowiczki - weteranki dostałam radę, żeby posadzić czosnek ozdobny w okolicy funkii i jak na razie pomaga ;:11 .
Oczywiście sypnęłam też trochę ślimakolu - a te bestie nawet go do końca nie zjadły. Chyba ten czosnek im bardzo śmierdzi - i dobrze.
Zobaczymy co będzie dalej, to znaczy, jak czosnek przekwitnie.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A ja spróbuję posadzić zwykły czosnek.
Waleria
Awatar użytkownika
ewa2204
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1516
Od: 2 kwie 2009, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

U mnie na działkach jest tyle ślimaków (ogrody działkowe położone są na kanałach i podziemnych rzekach), że moje wcale nie muszą iść do sąsiadki :D , bo każdy ma swoich pod dostatkiem i jeszcze więcej ;:10 .
Jest to walka z wiatrakami, ale chociaż trochę można ograniczyć zjadanie roślin.
I ja to robię przy pomocy zasadzonych czosnków (mogą być ozdobne albo zwykłe) i ślimakolu i dzięki temu niektóre rośliny mogą rosnąć, a są mniej podjadane :lol: .
Ale ponieważ czosnki już przekwitły i chyba nie mają już takiej dużej mocy zapachowej :( , więc świeżo posadzone aksamitki są systematycznie objadane. Teraz już pozostał mi tylko ślimakol.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

No a co z piwem? Nie działa? (Sama nie wiem- nie próbowałam)
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12951
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Post »

czosnek ten zwykły wysadziłam głównie między liliami, różami - przyznam jest efekt a co najwazniejsze tam gdzie tego czosnku nie było zadomowiły się nornice, takie jest moje doświadczenie i obserwacje w tym roku.
Będę nadal sadzic czosnek, to jest jedna moim zdaniem ze skutecznych metod, nie wiem tak do końca czy działają n a ślimaki bo zawsze miałam ich ogrom, na pewno są ale w tym roku nie kupowałam jeszcze :!: :!: :!: :!:
dla nich granulek czyli nie było takiej potrzeby a moze jednak czosnek skutkuje i niech tak będzie.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

Zwykły czosnek? Czyli taki z główek? Czy on jest wieloletni- przy łagodnych zimach?
Amatorka ogrodu
dangar
50p
50p
Posty: 60
Od: 8 wrz 2009, o 14:48
Lokalizacja: Gliwice

Post »

W tym roku miałam morze ślimaków. Tysiące. Niektóre hosty ucierpiały strasznie:Większość liści objedzone tak, że zostały tylko łodygi. Jednak i tak było lepiej niż rok temu.

Stwierdzam, że u mnie slimaki nie reagowały na:

ostry żwirek rozsypany wokól roslin

popiół

piwo

Najlepszym, chociaż bardzo pracochłonnym sposobem jest ich zbieranie ręczne. każdego z osobna do wiadra z wodą i kilkoma łyżkami soli. Padają w takiej wodzie szybko i nie męczą się jak po zażyciu trucizny. W tym sezonie nazbierałam 3550 sztuk różnych ślimaków, nie licząc padłych po truciźnie.Poza tym trucizna na slimaki może byż szkodliwa dla ptaków i innych zwierzą. ZXnajoma widziała w swoim ogrodzie martwe ptaki i inne.

Dzięki wyłapywaniu slimaków przez okres miesiąca maja i czerwca ich ilość tak znacznie spadła, że odrosły mi języczki, które najwięcej ucierpiały. Hosty też są w lepszym stanie niż w inne lata.

Wiem już, że u mnie slimaki atakują szczególnie:

aksamitki
funkie
języczki
astry wiosenne (alpejskie)
niektóre rojniki
Sedum olbrzymie :shock:
niektóre rozchodniki
niektóre hortensje (1 doniczkowa zjedzona prawie doszczetnie teraz pięknie odrosła)
dalie ( w doniczkach też zjadają)
dzwonki karpackie (zjadają do zera, nawet zadoniczkowane).
czosnki ozdobne
liście przekwitłych tulipanów
lilie (doszczętnie)
niektóre nachyłki
gailardie (do zera, w tym roku żadna nie dała rady wypuścić liści. Zjadały je od razu)

Więcej nie pamiętam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”