Hosty - choroby i szkodniki i ich zwalczanie.

Hosty
ODPOWIEDZ
rm27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1928
Od: 30 paź 2008, o 11:52
Lokalizacja: Kraków

Post »

Witam. Mam zapytanie. Czy myszy polne, nornice, karczowniki są grożne dla host. Wydaje mi się, że przyczyną tajemniczego zaginięcia kilku z nich w moim ogrodzie były właśnie te szkodniki. Stąd moja wątpliwość, czy te droższe funkie nie sadzieć lepiej do ziemi w dużych donicach dla ochrony przed tymi szkodnikami?
Romek (rm27)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

rm27 pisze: Czy myszy polne, nornice, karczowniki są groźne dla host.
Osobiście nie spotkałem się z hostami zniszczonymi przez gryzonie. :?
rm27 pisze:Stąd moja wątpliwość, czy te droższe funkie nie sadzić lepiej do ziemi w dużych donicach dla ochrony przed tymi szkodnikami?
Sadzenie w donicach w gruncie - mi ten pomysł nie bardzo się podoba. :evil:
1. Donice musiały by być na prawdę duże.
2. Konieczne nawiercenie wielu otworów i dobre zdrenowanie terenu pod donicą, aby nie spowodować (szczególnie wiosną) zastoin wody przy korzeniach. Mogłoby to spowodować gnicie korzeni i większe straty niż przez gryzonie.

Może przyczyną zniknięcia Twoich host było właśnie to, że jesienią (wiosną) rosły w wodzie i zgniły???
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Przychylam się do opinii paco, najprędzej wygniły wiosną, kiedy miały błoto.
rm27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1928
Od: 30 paź 2008, o 11:52
Lokalizacja: Kraków

Post »

W tym miejscu hosta raczej nie zgniła. A dokładnie tam gdzie rosła już dosyć duża w tym roku sadzonka hosty Pilgrim znajduje się taka oto dziura, jesienne dzieło chyba nornicy. Stąd moja wątpliwość i zapytanie. Może to dzieło przypadku, że właśnie tam zrobiła wejście do swojej nory.
Obrazek
Wprawne oko wypatrzy po lewej stronie dziury pozostawiony uschnięty liść funkii.
Pozdrawiam. Romek.
Lata wcześniejsze
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Niestety raczej nornic. Myślę, że jest możliwe, aby nornice pogryzły szyjkę korzeniową. Z tym,że na pewno nie jest to jej przysmak.
Czy masz możliwość mieć tam łowną kotkę ? To by załatwiło sprawę.
rm27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1928
Od: 30 paź 2008, o 11:52
Lokalizacja: Kraków

Post »

Dzięki za odpowiedź. Po działce chodzi i poluje kilka kotów z sąsiedztwa. Ale kretów i nornic w tym roku mam całe mnóstwo bo na 3 działkach powyżej budują się nowe domy. Zdarli humus do jałowej gliny, hałasują, tłuką się cały dzień i wszystkie szkodniki (krety i nornice) "zlazły" do mojego ogrodu. Aby uniknąć większych zimowych szkód wsypałem do nor trutkę. Ta nora, której zdjęcie zrobiłem najbardziej mnie przeraziła bo w szeregu dalej mam zasadzone najbardziej kosztowne hostowe zakupy z ubiegłego i tego roku. Bądźmy jednak dobrej myśli. Jak nie koty to może trutka unieszkodliwi tego mysiora.
Pozdrawiam. Romek.
Lata wcześniejsze
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

U mnie właśnie karczownik na swojej drodze podgryza co się da, drzewek i host nie wyłączając i niestety udało mi się tylko ograniczyć liczebność gryzoni, mój ogród przylega do parku krajobrazowego- kilka ha
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Nareszcie udało mi się złapać te słynną "glizdę" co obżera hosty. Co to jest? Niestety z mojego aparatu wyłuszczyć sie więcej nie da ;(

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
500p
500p
Posty: 521
Od: 31 sie 2009, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jeziorany

Post »

Czy ta gąsiennica ma po bokach jaśniejsze paski? bo może to listkowiec cytrynek?
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Tak, tuż nad nóżkami ma białawy pasek, widoczny bardziej kiedy spadnie i zwija się w muszelkę.
Awatar użytkownika
Agniesia
500p
500p
Posty: 521
Od: 31 sie 2009, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jeziorany

Post »

więc myślę, że to:
Listkowiec cytrynek (Gonepteryx rhamni) zwany również latolistek cytrynek. Jest to jedyny europejski motyl zimujący w opadłych liściach.
Wygląd
Skrzydła samców są cytrynowożółte, natomiast skrzydła samic zielonkawobiałe. Na skrzydłach znajdują się charakterystyczne pomarańczowe punkty.
Biotop
Jest bardzo pospolitym motylem. Występuje zarówno na nizinach, jak i w górach. Typowym środowiskiem życia są wolne przestrzenie w pobliżu lasów. Można go także spotkać na nasłonecznionych polanach i w ogrodach.
Gąsienica
Gąsienice są smukłe, zielone z jasnymi paskami wzdłuż boków ciała. Okres rozwoju trwa od 3 – 7 tygodni. Żerują na szakłaku pospolitym lub kruszynie. Wygryzają otwory w liściach a następnie zjadają blaszkę w kierunku do brzegu.
Ciekawostka
Nazwa "Listkowiec" wzięła się z tego że zimuje w opadłych listkach, a "cytrynek" nie tylko od koloru ale i zapachu, jego skrzydełka pachną cytryną.


tylko o hostach nic nie napisali. muszę swoje obejrzec dokładnie :D
dangar
50p
50p
Posty: 60
Od: 8 wrz 2009, o 14:48
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Trucizna na gryzonie może zabić koty. Kot łapie podtrutego gryzonia i sam potem ginie. To straszna śmierć. Krwotoki wewnętrzne. :( Jeśli kot ma Wam pomóc w odławianiu szkodników to wykluczcie trucizny na gryzonie. Mogą też być szkodliwe dla jeży!
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Hosty - szkodniki i ich zwalczanie.

Post »

Niestety, ale karczowniki musiałem truć, padły dwa, a moja Lowyza trupa nie ruszała na szczęście. łapala jakieś mniejsze i przynosiła pod drzwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”