Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Hosty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

loeb pisze:A jak obliczyć potrzebną objętość podłoża w takiej donicy, na jedną hostę? I czy powinna być raczej wysoka donica, czy niska?
Na oko :D . Jak hosta ma być docelowo duża, to trzeba dać większą donicę. Ale jak masz małą sadzonkę docelowo dużej hosty, to można do mniejszej sadzić. Co jakiś czas (2, 3 ew. 4 lata) trzeba i tak wymienić podłoże w doniczce. W gruncie jak rosną luzem nie ma takiej potrzeby, co najwyżej jak się za bardzo rozrosną :D to się dzieli. Poza tym wymieniając podłoże w donicy przy okazji sprawdza się czy nie jest ona za mała i w razie potrzeby wymienia na większą.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

A ile one mają pod ziemia korzeni w porównaniu do hm powierzchni górnej np?
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Co to jest: "hm powierzchni górnej" - pytam bo zwyczajnie nie wiem.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

No to co wystaje nad ziemie, liście :) Powinnam powiedzieć powierzchnia nadziemna.
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Najczęściej przy nazwie odmiany jest podawana docelowa wielkość i tego mniej więcej trzeba się trzymać. Jak podają, że hosta dorasta do 80cm wysokości i podobnej szerokości, to wiadomo, że nie wsadzisz jej w doniczkę litrową. Chyba, że to na razie maleństwo z in vitro i będziesz co rok na początku zmieniała, dopasowywała doniczkę. To w każdym razie nie jest góra lodowa, że to co widać, to pod ziemią razy 7 (czy 9 :wink: ) Przy małych hostach np. myszach (np. Blue Mouse Ears) wystarczy doniczka średnicy 11 cm (wiadomo, jakby się mocno rozrosła, to jak pisałam zmieniamy doniczkę), ale jak Ci się trafi sadzonka z super korzeniami, to lepiej wziąć większą.
Tak jak pisałam, na oko, lub jak kto woli na czuja :wink:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Ok, czyli na dorosłą trzeba liczyć powiedzmy taką samą objętość jak na górze. Pytam bo trochę ciężko zmieniać co chwila doniczki;) Zwłaszcza że jak już chciałabym gliniane..
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

I glinane zakopywać w ziemi? To rozpusta :;230 , szkoda kaski :lol: Chociaż sama kilka mniejszych wsadziłam (z braku laku), to naprawdę szkoda. Jeżeli mają być dołowane i tak ich nie widać, a plastikowe jak najbardziej nadają się dla host (w razie potrzeby powiększyć trochę otwory w dnie )
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Nie:) Te małe to owszem można dołować, ale problem w tym że mi sie najbardziej podobają duże wielkie i gigantyczne;) Dlatego pytałam jak głęboko się to korzeni i ile ma objętościowo tej bryły pod sobą bo u różnych roślin różnie bywa.. Czasem nad ziemią może być wielka masa, a korzeni malutko.. albo odwrotnie.. Jak wsadzę taką wielką to nie wyobrażam sobie dołowania tego. Kombinuję jak to zrobić, żeby nie dołować. Pewnie trzeba coś będzie poświęcić w ramach eksperymenty, ale może się da. Palma z hosty ej.. kuszące;) Skoro już i tak muszę podlewać..;)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

To tylko przykład wielkości systemu korzeniowego u host.
Poniżej sześcioletnia Lady Isobel Barnett wyciągnięta z podłoża z całym systemem korzeniowym.
Rosła w dość żyznej glebie - średnica bryły ziemi z korzeniami to około 70cm wysokość bryły 30 cm.

Obrazek

Trzyletnia Empress Wu ma już dokładnie takiej samej wielkości system korzeniowy.

Wiadomo donica ograniczy możliwość rozrastania się korzeni jednak dla dużych odmian musiałyby one być ogromne.

Pan Włodzisław Barcikowski - w komentarzu na stronie Encyklopedii Host "Hosty w donicach i pojemnikach" napisał:

"Duże odmiany host uprawiam w donicach nawet do 25 L, ale odmiany xxl dla wystaw będę sadził
w donice do 50 litrów, rosna gorzej niż w gruncie ale i tak dobrze".
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Paco dziękuję ci bardzo, teraz wszystko jasne. W sumie są takie gotowe plastikowe donice, w marketach budowlanych;) Służą do mieszania cementu :D Przerobiłam sobie taka jedną kastę, tak to się chyba nazywa, na donice zbiorczą na różne sadzonki.. Pod hostę tez by dała rade, jakby ładnie obudować.
Awatar użytkownika
izabellka
100p
100p
Posty: 173
Od: 24 mar 2008, o 13:50
Lokalizacja: warszawa

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

dostałam dzisiaj piękną kępę host o ogromnych zielonych liściach
jej wymiary to ok 50 cm szerokości jak nie więcej
czy mogę ją teraz podzielić czy zakopać w całości, a zrobić to jesienią?
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=53826" onclick="window.open(this.href);return false;

Życie jest pełne niespodzianek.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Osobiście nie preferuję dzielenia jesiennego, dlatego polecam to zrobić już - na roślinie lepiej zagoją się rany po cieciu i lepiej przygotuje się do spoczynku zimowego. Jednak gdy muszę podzielić hosty dzielę je w każdym dowolnym terminie.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
izabellka
100p
100p
Posty: 173
Od: 24 mar 2008, o 13:50
Lokalizacja: warszawa

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Też mi się wydaje, że lepiej teraz okaleczyć roślinę skoro i tak została naruszona, niż rozgrzebywać ją na jesieni drugi raz.
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=53826" onclick="window.open(this.href);return false;

Życie jest pełne niespodzianek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”