Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Hosty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patkaza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 22 cze 2010, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Tomaszu dziękuję za odpowiedź fajnie jest móc się poradzić fachowcy ;:196
no to jedno miejsce odpada...mmm...zostało mi jeszcze drzewo wiśniowe przy budach psich-ale niezbyt to by efektownie wyszło-nnio i ostatnie ciemniejsze miejsce na naszej jeszcze nie obsadzonej działeczce-przy północnej stronie domu ale czy sadzenie przy domu nie jest szkodliwe dla tych cudownych roślinek? tam rośnie tylko bez i to niewielki ale słońc jak na lekarstwo...mmmm aż się boję odpowiedzi :? nie mów tylko że muszę posadzić jakieś drzewo i czekać aż urośnie!bo się zastrzelę ;:44
mam jeszcze jeden pomysł zrobić stelaż na różę(zacieni ciutkę) i za nim urosły by jakoś te maleństwa?strasznie mi się podobają te kompozycje i chciałabym kiedyś wklejać swoje zdjęcia :roll:
Opowieść o moim miejscu...cdnn
"Opowieści są jak ludzie z upływem czasu stają się coraz lepsze"pozdrawiam Aga
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

:( patkaza - wiśnia to dla host to samo co śliwa.... :( :(
Natomiast sadzenie przy domu nie jest wcale szkodliwe :D :D :D
Awatar użytkownika
patkaza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 22 cze 2010, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

;:114 ;:114 ;:114 no to tylko przekonać M że tam nie będą aż tak przeszkadzały i szykować im miejsce ;:196
Opowieść o moim miejscu...cdnn
"Opowieści są jak ludzie z upływem czasu stają się coraz lepsze"pozdrawiam Aga
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Wątek jest o podłożu dla host więc chciałbym się podzielić swoim spostrzeżeniem.

W ubiegłym roku (późnym latem) zwiozłem do swojego ogrodu (z Holandii gdzie tymczasowo mieszkam) trochę funkii. Ze względu na brak czasu i możliwości przygotowania im odpowiedniego miejsca i podłoża trafiły do tzw. "tymczasowego". Za podłoże (jego głębszą warstwę) posłużył nie do końca "przerobiony" kompost. Daleko mu było jeszcze do końcowego produktu kompostowania (dużo nadal nie rozłożonych szczątków roślin, zapach nie taki :oops: ). Bałem się trochę czy to bardziej im nie zaszkodzi niż pomoże ale nie miałem wyjścia i postanowiłem zaryzykować.
Wiosną nic szczególnego nie zauważyłem, kły zaczęły wychodzić jak w większości innych ogrodów.

Jednak teraz latem ich tempo wzrostu i rozmiary przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Przebiły hosty które rosną w moim ogródku od kilku lat w innym miejscu, są znacznie okazalsze niż były ubiegłego roku w ogrodzie w Holandii. Po prostu jestem z nich bardzo zadowolony.

Zastanawiam się teraz co było najistotniejszym czynnikiem takiego obrotu sprawy. Czy to, że taki niedorobiony kompost miał dośc luźną strukturę, czy może produkty nadal trwającego rozkładu "kompostu" tak korzystnie wpłynęły na moje funkie - choć bardziej bym się obawiał, że to akurat im zaszkodzi. Może jeszcze coś innego albo wszystko na raz? Warunki nasłonecznienia w stosunku do ich miejsca w ogrodzie w Holandii prawie się nie zmieniły.

Może ktoś z Was mógłby coś na ten temat powiedzieć bo jeszcze uwierzę, że taki "niedorobiony" kompost to dla nich dobre rozwiązanie i zacznę go regularnie stosować :heja
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Wydaje mi się, że dobroczynnie na taki rozrost wpłynęła luźna struktura podłoża i wyższa temperatura , która panuje podczas rozkładu szczątków organicznych. Na nadwyżkę azotu raczej nie powinno się liczyć, gdyż właśnie on jest pobierany przez rozkładające się szczątki roślinne.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

No fakt to jest element, który na pewno się zmienił w stosunku do ich stanowiska w Holandii - tam ziemię miały dość ciężką, gliniastą. Ale czy sądzisz, że taki nadal się "rozkładający" kompost nie będzie dla nich szkodliwy czy tym razem akurat po prostu mi się udało, że hostom nic się nie stało?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

No nie zaszkodzić im nie powinien - można jedynie dodać trochę nawozu z azotem, aby uzupełnić jego braki w całej masie podłoża. Tak myślę :wink: .
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Powiem ci tak, bo hosty jeszcze JESZCZE ;) żadnej nie mam.. ale od 3 lat sadzę dynie bezpośrednio w nierozłożony nawóz koński niskoazotowy [bez moczu, same "kulki"], niskosłomowy. Odczekuje tylko aż główne "grzanie" minie, żeby nie ugotowało korzeni, około miesiąca, niektóre partie 2. Dynie na tym rosną super. Przy okazji mają delikatne grzanie w nóżki;). A po sezonie, z tego nawozu zostaje mi bardzo ładna, niemalże "sklepowa" próchnica, elastyczna i chłonna. Myślę że kluczowa jest tu zawartość materii organicznej i aktywność mikroorganizmów typu dżdżownice i inne robaczki, które na bieżąco dostarczają świeży nawóz. Zresztą w tym roku zamierzałam posadzić na próbę również w nierozłożonym kompoście, i zobaczyć czy będzie różnica - po co czekać rok lub dwa, przerzucając to, skoro rośliny mogą to sobie przerobić same;)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Ciekawe :idea:
Wiem o stosowaniu nawozu końskiego do uprawy pieczarek, choć jest on jednak najpierw poddawany kompostowaniu, (podczas kompostowania w temperaturze 60 stopni giną owady ich jaja i lary) a dopiero później dodaje się do niego nasiona zbóż z grzybnią pieczarek.
Czytałem że taki przekompostowany nawóz koński po wykorzystaniu w pieczarkarni również został wykorzystany do uprawy bezpośrednio w nim host przez jakiegoś holenderskiego hodowcę.
Jednak czemu miało by służyć uprawa host w takim nie przekompostowanym?
Szybszemu i bujniejszemu wzrostowi? Może?
Nie spotkałem się jeszcze z taką uprawą host - co oczywiście nie znaczy, że nie dałoby to pozytywnego rezultatu.
Dynia, gdy wyrośnie, jest usuwana z takiego podłoża, a czy hosta rosnąca w takim podłożu (intensywnie i obficie) przygotowałaby się dobrze do okresu spoczynku - tego nie wiem?
Zakładam, że wspomniałaś w tym wątku o swoich doświadczeniach z dyniami mając na myśli uprawę w takich warunkach host.
Może warto przeprowadzić takie doświadczenie i wtedy dopiero ocenić efekty w porównaniu z uprawą tej samej odmiany w "normalnych" warunkach. :idea:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Jak najbardziej doświadczenie przeprowadzę bo i tak nie mam innego wyjścia - chcę posadzić kilka host, a że moja ziemia to piach, więc najprościej dla mnie ją poprawić tym właśnie nawozem, którego akurat mam pod dostatkiem i pod ręką. Co prawda planowałam zabrać to co przez rok przerabiały dynie i sadzić w tym, ale mogę zaszaleć i posadzić i w przerobionym po dyniach i w nieprzerobionym. Hostom przecież nic wystającego nad glebe nie musi zdrewnieć, więc myślę że spokojnie przezimują, zwłaszcza że takie podłoże w pewnym stopniu jest chyba izolacją, trzyma dużo powietrza nawet zamrożone.. Zamierzam sadzić głównie duże i olbrzymie, więc mam nadzieję, że mi możliwie szybko wyrosną.
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

chcę posadzić kilka host, a że moja ziemia to piach
Możesz też posadzić hosty w donicach, dając do nich odpowiednie podłoże.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

A jak przyjdzie zima po -30 to w donicach nie zamarzna? Planowałam w gruncie, ale może jakieś donice by pasowały, w ramach akcentów.
Awatar użytkownika
Atka-a1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1357
Od: 28 kwie 2009, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Raszyn

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Mam w donicach i zdołowane w gruncie :wink: , ale niektórzy w donicach zimują bez dołowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”